Mówi się, że podroby albo się kocha, albo nienawidzi, a półśrodki w tej dziedzinie kulinarnej nie istnieją. My z kolei uważamy, że każdy produkt może być podstawą wyśmienitej uczty, jeśli właściwie się go potraktuje. Nie inaczej jest z cynaderkami. Kiedyś często pojawiały się na polskich stołach, dziś zostały nieco zapomniane. Czas zatem na odświeżenie tradycyjnych receptur. Dowiedz się, co to są cynaderki, jak je oczyścić, a także jak dalej z nimi postępować. Niebanalny posiłek jest na wyciągnięcie widelca.
Cynaderki – co to jest?
Cynaderki to nic innego, jak nerki, więc zaliczane są do podrobów. Najczęściej na stołach pojawiają się cynaderki wieprzowe oraz cielęce. Choć nie są tak popularne, jak chociażby wątróbka, warto włączyć je do menu. Ich przyrządzenie wymaga co prawda uwagi i cierpliwości, ale jeśli dowiesz się, jak zrobić cynaderki, one z pewnością odwdzięczą się wyśmienitym smakiem. Jak oczyścić cynaderki? To czasochłonny, lecz nadal nieskomplikowany etap pracy w kuchni. Zwłaszcza gdy mowa o wieprzowinie. Wiadomo już, czym są cynaderki wieprzowe, ale warto poznać także ich cechy szczególne. Są dość duże, mają jednolitą strukturę i intensywny smak. Jak więc przygotować cynaderki wieprzowe do gotowania?
- Włóż je do rondla i zalej zimną wodą. Po upływie 30 minut wymień wodę, odczekaj kolejne pół godziny.
- Cynaderki wieprzowe rozetnij na pół, ze środka usuń żyłki, błonki i pokrój w kostkę lub paseczki.
- Ponownie zalej je zimną wodą i odstaw na 3-4 godziny.
- Mięso przelej wrzątkiem, a następnie gotuj cynaderki przez 1-1,5 godziny. W tym czasie do garnka możesz dodać liść laurowy i ziele angielskie.
Co to cynaderki cielęce i jak się z nimi obchodzić?
Stanowią bardziej wykwintny smakołyk niż cynaderki wieprzowe. Cielęce są widocznie mniejsze i jaśniejsze. Smak również jest bardziej delikatny. Każdy kawałek nerek cielęcych wydaje się złożony z mniejszych elementów, więc odróżnienie ich od cynaderek wieprzowych raczej nie sprawi problemów.Przyrządzenie cynaderek cielęcych zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Wystarczy godzinę przed rozpoczęciem gotowania namoczyć je w chłodnym mleku. Następnym etapem jest ich osuszenie i pokrojenie na mniejsze kawałki. Nie należy gotować ich dłużej niż godzinę, ponieważ cynaderki cielęce mogą zrobić się twarde.
Jak zrobić cynaderki?
Mamy nadzieję, że na pytanie: co to są cynaderki, potrafi odpowiedzieć już każdy – nawet początkujący fan gotowania. Jednak z czym je podawać? Mogą być użyte jako baza aromatycznego gulaszu z pieczarkami. Świetnie prezentują się jako cynaderki cielęce duszone w śmietanie w towarzystwie leśnych grzybów. Zwróć uwagę na ziemniaki paryskie, jeśli szukasz apetycznego dodatku do cynaderek – to coś zupełnie innego niż znane na wylot kartofle gotowane w wodzie. Młode ziemniaki z musztardą i miodem też fantastycznie pasują do cynaderek. Jak widać, podroby można serwować nawet podczas odświętnych posiłków. Do wieprzowych i cielęcych cynaderek przyrządzanych z sosem (np. cebulowym) bardzo dobrze pasują ziołowe kopytka. Dzięki surówce witaminowej na stołach podczas obiadu lub kolacji nie zabraknie porcji świeżych warzyw. Chcąc nadać posiłkowi z cynaderkami kolorytu, skorzystaj z pomysłu na surówkę z czerwonej kapusty z jabłkiem. Smacznego!
Komentarze (0)