Jak się za to zabrać?
Wybierając cielęcinę, należy zwrócić uwagę na intensywnie różowy kolor. Ponadto mięso powinno być delikatnie wilgotne z wierzchu, poprzecinane białym tłuszczem. Istotną rolę odgrywa również świeży zapach.
Do smażenia najlepiej nadają się eskalopki oraz kotlety z żeberek i polędwicy. Z kolei do grillowania – steki z górki. Pyszne dania z pieczoną cielęciną przygotujemy z mostku, żeberek lub udźca. Masz ochotę na duszoną cielęcinę? W tym celu wykorzystaj gicz lub łopatkę. Palce lizać!
Jak przyprawić cielęcinę, aby wydobyć jej niepowtarzalny smak i aromat? Wystarczy tylko szczypta soli i pieprzu oraz niewielka ilość ziół. Sztuką przyprawiania możemy się pochwalić przy pieczeniach oraz potrawach duszonych – cielęcinę oprószamy tymiankiem, posypujemy bazylią i oregano, nacieramy czosnkiem! Majstersztyk! Mięso cielęce smakuje wybornie, gdy po upieczeniu odstawimy je na 20–30 minut przed podaniem na stół. W przypadku kotletów wystarczy tylko 5 minut, aby soki wewnątrz mięsa przesiąkły tkanki i zgęstniały.
Jeśli chcemy zamrozić cielęcinę, najlepiej wsadzić do zamrażarki większe kawałki mięsa, aby uniknąć wyschnięcia. Mrożone mięso możemy przechowywać 6–9 miesięcy. Rozmrażać należy je stopniowo i nie przyśpieszać tego procesu, gdyż ma to negatywny wpływ na mięso. Cielęcinę zapakowaną próżniowo należy najpierw opłukać. Odpakowane mięso najlepiej trzymać w pergaminie oraz spożyć w ciągu 3 dni. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się jego delikatnym smakiem!
powrót do góry
Dla zdrowia!
Cielęcina należy do jednych z najzdrowszych gatunków mięs. Jest źródłem witamin z grupy B, a w szczególności B1 (tiaminy), B2 (ryboflawiny) oraz PP (niacyny), które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Ponadto dostarcza żelazo, fosfor oraz znaczne ilości potasu. Ostatni pierwiastek troszczy się między innymi o właściwe działanie układu nerwowego oraz mięśni. Do najbogatszego w witaminy i składniki mineralne elementu należy wątroba, która jako jedyna część cielęcia zawiera także witaminy A i C, wspomagające funkcjonowanie układu odpornościowego.
Cielęcina jest bogata w kwas linolowy (LA). Ten rodzaj tłuszczu pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Mięso cielęce polecane jest zwłaszcza osobom dbającym o sylwetkę. Dzięki niskiej zawartości tłuszczu i kaloryczności na poziomie 100 kcal można sięgać po nią bez obaw.
Co więcej, cielęcina to również źródło witaminy B12, która pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek. Zawarta w cielęcinie witamina B12 przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
powrót do góryZainspiruj się!
Szukasz tradycyjnego dania, które zachwyci nawet najbardziej wysublimowane podniebienia? Doskonale sprawdzi się cielęcina a’la wiedeński sznycel. Mięso cielęce w nowym wydaniu? Wypróbuj przepis na pastę pikantną, a nabierzesz ochoty na więcej! Wtedy z pomocą przyjdzie duszona cielęcina. Delikatna słodycz mięsa mile połechce Twoje kubki smakowe. Na niedzielny obiad polecają się natomiast roladki z cielęciny z białym serem czosnkowym. Bliscy będą Cię błagać o jeszcze! Aby zaostrzyć apetyty, zafunduj im także sałatkę z pikantną cielęciną. Niepowtarzalny smak i aromat zadowolą nawet największych koneserów potraw mięsnych. Kolejny sposób na wykwintne danie to przepis na cielęcinę w przyprawach. Zapach ziół otuli cały dom, stwarzając niezapomnianą atmosferę. Jeśli cieknie Ci już ślinka na samą myśl, to znak, że nadszedł czas na wypróbowanie kotletów cielęcych. Z pewnością będziesz do nich wracał częściej! Bez mięsa cielęcego nie byłoby gulaszu, którym można się zajadać w poniedziałek, wtorek i… środę, bo gulasz nigdy się nie nudzi, a na drugi dzień, kiedy smaki się połączą, smakuje jeszcze lepiej! Odrobina ekstrawagancji w wyśmienitym wydaniu? Odpowiedzią jest przepis na zieloną zupę minestrone z wędzoną cielęciną – pozwól sobie na chwilę zapomnienia! Jeśli masz ochotę trochę „zgrzeszyć”, koniecznie skuś się na eskalopki z oscypkiem i szczypiorkiem.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Cielęcina to delikatne mięso cieląt w wieku od 2 tygodni do 8-12 miesięcy.
- Charakteryzuje ją jasnoróżowy kolor i lekko kwaśny zapach.
- Najlepszej jakości mięso cielęce pochodzi od zwierząt mających 4–8 tygodni, które są karmione mlekiem.
- Mięso cielęce jest chude – zawiera jedynie 3 g tłuszczu w 100 g produktu!
- … a także niewiele ponad 100 kalorii w 100 g.
- Cielęcina jest także dobrym źródłem białka – 100 g zawiera go ok. 20 g.
- Do najsmaczniejszych kawałków cielęciny możemy zaliczyć udziec, górkę oraz nerkówkę.
- Wśród innych części cielęciny, po które warto sięgnąć, znajdują się łopatka, kark, mostek i nóżki.
Z czym to się je?
Cielęcina jest często pomijana w codziennym jadłospisie. To duży błąd! Delikatne mięso zapewni niezapomniane doznania smakowe. Ponadto cielęcina doskonale czuje się w towarzystwie takich warzyw jak marchewka, groszek, kalafior czy fasolka szparagowa. W polskiej kuchni najczęściej spotykana jest z pieczonymi ziemniakami lub ryżem. Dodaj do niej kolendrę i liść laurowy, a zachwyci Cię jej fenomenalny, wyrazisty smak. Do najpopularniejszych części wykorzystywanych w kuchni należą między innymi łopatki cielęce, które idealnie nadają się do pieczenia w całości. Z udźca możemy natomiast przyrządzić ogrom potraw, które sprawią, że nasi goście zakrzykną z zachwytu! Co więcej? Bez karkówki cielęcej nie byłoby wykwintnego gulaszu. A to tylko początek menu z cielęciną w roli głównej – to będzie jej czas w naszych kuchniach!
powrót do góry
Komentarze (0)