Jak zrobić ptysie – bez szprycy lub z nią? Czym faszerować?
Puszyste, chrupiące, z przepysznym nadzieniem – jak zrobić ptysie, które zachwycą? Ich zaletą jest uniwersalny smak, który sprawia, że można przygotować je zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Chociaż zwykle kojarzą się z kremową bitą śmietaną, to zapewniamy, że to nie jest ich jedyne wcielenie! Istnieje bowiem wiele możliwości zaserwowania ptysiów. Czym faszerować ptysie i w jaki sposób się je piecze? Podpowiadamy!
Jak zrobić idealne ciasto na ptysie?
Patrząc na wypieki w cukierni, może wydawać się, że samodzielne wykonanie ptysiów jest pracochłonne. Nic bardziej mylnego! Potrzeba zaledwie kilku składników na ciasto i odrobina wiedzy na temat ich formowania i pieczenia.
Do przygotowania ciasta na ptysie będą wam potrzebne: mleko, woda, masło, jaja, cukier, szczypta soli i mąka. Składniki te, z wyjątkiem mąki i jajek, należy razem zagotować. Następnie dodać mąkę pszenną i energicznie wymieszać. Tak wykonaną gładką masę przekładamy do miksera i mieszamy na niskich obrotach, dodając jajka. Po połączeniu wszystkich składników ciasto na ptysie jest gotowe do pieczenia.
Formowanie ptysiów – jak to zrobić w prosty sposób?
Ptysie, oprócz doskonałego smaku, posiadają także niezwykłe walory estetyczne. To właśnie ta część przygotowywania ich budzi największe wątpliwości. Jak zrobić ptysie, żeby ich wierzch był pięknie pofalowany i kusił do konsumpcji tak, jak te z wystaw w cukierniach? Najprościej jest wykorzystać do tego celu szprycę, w którą należy nałożyć ciasto i wyciskać na blachę. Nie każdy jednak posiada takie urządzenie w domu. Jak zrobić ptysie bez szprycy? Można do tego celu użyć najzwyklejszego woreczka foliowego. Wystarczy odciąć jego róg, nałożyć ciasto do środka i w ten sposób formować ptysie. Jeśli nie posiadacie woreczków w domu, możecie także nakładać je po prostu łyżką, chociaż w tym przypadku efekt końcowy może nie być tak spektakularny, jak podczas wyciskania.
Jak piec ptysie, aby były chrupiące?
Ciasto ptysiowe powinno być lekkie i chrupiące. Jak piec ptysie, żeby właśnie takie były? Należy ustawić temperaturę piekarnika na 180°C i piec je ok. 20-25 minut. Ważne jest, aby w trakcie pieczenia nie otwierać piekarnika, ponieważ ciasto może opaść. Jeśli zastanawiacie się, czy ptysie piec z termoobiegiem, spieszymy z odpowiedzią. Można, ale w taki sposób powinny one przebywać pod działaniem tej samej temperatury nieco dłużej – od 30 do 40 minut. Ptysie nabiorą pięknego, złotego koloru. Po wyjęciu z piekarnika jeszcze ciepłe ciastka należy przekroić na pół. Pamiętajcie jednak, żeby nadziewać je po wystygnięciu ciasta, co zapobiegnie nasiąknięciu nadzieniem i ptysie nie opadną.
Czym nadziać ptysie – na słodko i nie tylko?
Klasyczne ptysie ze śmietaną wykonuje się poprzez połączenie śmietanki 36% z serkiem mascarpone. Wypełnione słodkim, kremowym nadzieniem ptysie wystarczy już tylko posypać cukrem pudrem i zaserwować do kawy. Można także dodać do środka ulubione owoce. Inną, jakże smaczną propozycją, mogą być również ptysie z budyniem. Czy można wyobrazić sobie lepszy deser?
Wiecie już, jak się robi ptysie na słodko. Czym jednak faszerować ptysie, które mogą posłużyć jako pyszna przystawka o wyrazistym smaku? Znakomite ptysie z kurczakiem to najlepsza odpowiedź na to pytanie. Subtelną różnicą w przygotowaniu ciasta będzie w tym przypadku dodanie do niego parmezanu. Mięsne ptysie z pewnością uatrakcyjnią swoim wyglądem i smakiem niejedno przyjęcie.
Duże, mniejsze, malutkie – ptysie smakują wybornie w każdym rozmiarze!
Chociaż zwykle kojarzą się ze sporej wielkości ciastkami, nie jest to ich jedyna odsłona. Te wytrawne mogą, a nawet powinny być nieco mniejsze, żeby zgodnie z mianem przekąski można było je wygodnie zjeść. Natomiast te w najmniejszym wydaniu, czyli groszek ptysiowy, stanowią świetny dodatek do wielu zup. Niezależnie od tego, jak się robi ptysie – duże czy niewielkie, obok ich smaku nie można przejść obojętnie!
Komentarze (0)