Jak zrobić ramen w domu z rosołu?
Miłośnicy kuchni azjatyckiej z pewnością zadają sobie pytanie – jak zrobić ramen, żeby jak najlepiej oddać smak tej zupy? Znana najczęściej jedynie z restauracji serwującej japońskie dania, bogata w składniki o niezwykłym aromacie. Czy da się w ogóle ją odtworzyć, mając do dyspozycji w większości polskie produkty? Tak! Podpowiadamy, co będzie potrzebne i jak się robi ramen, żeby wydobyć wyjątkowe walory tego dania i poczuć się jak na obiedzie w kraju kwitnącej wiśni.
Co to jest ramen i czym się różni od rodzimego rosołu?
Mimo iż w wielu miastach pojawiają się lokale specjalizujące się w daniach z tego rejonu świata, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować odtworzyć orientalne smaki w domowym zaciszu. Ramen może wam się kojarzyć z naszym polskim rosołem. W rzeczywistości jednak te dwie zupy różni wiele – od wyglądu po smak. Opowiada za to połączenie dodatków oraz kilka typowo azjatyckich składników. Jak zrobić ramen w domu? Będą wam potrzebne mięso i kości wieprzowe, dużo warzyw, owoce morza, jajko, wodorosty i pszenny makaron ramen. Oryginalny ramen jest doprawiony sosem sojowym, więc i jego nie może zabraknąć podczas kompletowania produktów.
Jakie warzywa są potrzebne, żeby przygotować ramen?
Zanim zabierzecie się do gotowania, warto wiedzieć, że istnieje wiele różnych przepisów na ramen. Niektóre z nich mogą znacznie odbiegać od pierwowzoru. Jedno nie ulega jednak wątpliwości – w ramenie nie może zabraknąć całego bukietu warzyw. Cebula, czosnek, kapusta włoska, imbir oraz nasza popularna włoszczyzna to tylko niektóre ze składników, które dała nam natura. Jeśli zastanawiacie się, jak zrobić ramen z rosołu, to będzie trzeba wzbogacić zupę właśnie o te warzywa. Dodatkowo będą także potrzebne nieco intensywniejsze w smaku przyprawy, takie jak anyż, goździki, cynamon czy kolendra.
Prawdziwy ramen – w jakie produkty kuchni azjatyckiej się wyposażyć?
W związku z tym, że istnieje tak wiele sposobów na przygotowanie zupy ramen, do wyboru produktów można podejść dość swobodnie. Chcąc jednak odwzorować to japońskie danie, żeby było jak najbliższe oryginału, nie może zabraknąć w nim tych typowo azjatyckich. Nie są one trudno dostępne, więc zdobycie ich nie będzie stanowić zbyt dużego wyzwania. Do tych najważniejszych należą suszone glony, grzyby shitake, pędy bambusa, a także specjalny makaron. Jeśli chcecie podać ramen z jajkami, potrzebna będzie także marynata złożona z sake, cukru, wina oraz sosu sojowego.
Sposób przyrządzenia zupy ramen
Pierwszym krokiem jest przygotowanie bulionu. Do garnka włóżcie kości i mięso. Nie muszą być jednego rodzaju. Można połączyć np. wieprzowe i drobiowe. Zalane wodą zagotowujemy. Jeśli wytworzy się piana, trzeba ją zebrać. Następnie dodajemy warzywa i glony. Wywar należy gotować ok. 6 godzin. Po tym czasie wyjąć mięso i oddzielić je od kości. Dodajcie z powrotem obrane kawałki, a zupę przyprawcie sosem sojowym i sake. Jeśli uznacie, że zupa jest zbyt mdła, dodajcie ich nieco więcej. W trakcie gotowania wywaru przygotujcie grzyby. Należy zalać je gorącą wodą i odczekać dwie godziny. Następnie pokroić je na małe kawałki. Makaron ramen ugotujcie zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Jak poprawnie podawać ramen?
Wiecie już, jak zrobić zupę ramen. Teraz nadeszła pora na właściwe podanie jej na talerzach. Po nałożeniu makaronu do głębokich miseczek, zalejcie go bulionem. Na wierzch układajcie pozostałe składniki. W związku z wieloma odmianami zupy ramen każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie jecie mięsa, postawcie na vegan ramen. Wielbiciele ostrzejszego smaku zaspokoją swój apetyt pikantniejszą wersją. Jak zrobić ramen buldak? Będzie do tego potrzebny ekstremalnie ostry sos buldak, który zdecydowanie podkreśli jej smak. Prawidłowe spożywanie zupy powinno zaczynać się od konsumpcji makaronu i dodatków przy użyciu pałeczek, ucztę kończy wypicie bulionu prosto z miski. W ten sposób możecie poczuć pełnię smaku aromatycznej zupy ramen.
Komentarze (0)