Przesolona zupa to nie lada problem, który może się przytrafić wszystkim, nawet najbardziej doświadczonym kucharzom. Wystarczy chwila nieuwagi, aby do garnka nasypać zbyt wiele ziarenek z solniczki lub łyżeczki. Odrobina soli dodaje smaku, jednak za słona zupa nie jest ani smaczna, ani zdrowa. Na szczęście istnieje nie jeden skuteczny sposób na przesoloną zupę!
Przesolona zupa – sposoby ratunek
Co zrobić z przesoloną zupą? Na pewno nie wylewać! W ten sposób zmarnujemy nasz czas i pieniądze, a także świeże i smaczne produkty. Oto kilka sprawdzonych metod, jak uratować przesoloną zupę.
Lekko przesolona zupa – dodaj śmietanę lub jogurt
Aby uratować lekko przesoloną zupę, wystarczy dodać do niej jogurt lub śmietanę. W tym celu odlejmy trochę płynu do miseczki i połączmy w niej zupę ze śmietaną czy jogurtem. Dopiero potem całość dodajmy do gotującej się zupy, nadal mieszając. Dzięki temu zupa się nie zwarzy i unikniemy powstania nieestetycznych grudek.
Jak uratować przesoloną zupę, której nie chcemy zabielać?
Chcąc uratować przesolony rosół lub inną zupę, która nie wymaga zaprawiania, warto sięgnąć po produkty, które mamy zazwyczaj w swojej kuchni. Może to być:
- Surowy, obrany ziemniak lub jabłko pokrojone w ćwiartki,
- woreczek ryżu,
- skórka od chleba,
- surowe białko z dwóch kurzych jaj.
Wystarczy wrzucić do zupy, któryś z tych produktów, gotować około 10 minut, a następnie go wyjąć. Zarówno ziemniak, jak i białko z jajka czy ryż, powinny wciągnąć nadmiar soli.
Przesolony rosół – wykorzystaj go jako bulion
Przesolony rosół może stanowić świetną bazę do innych dań. Można włożyć go do lodówki lub zamrozić w niewielkich porcjach, dzięki czemu będziemy mieli spory zapas domowego bulionu. Taki warzywno-mięsny wywar może okazać się niezwykle przydatny w momencie, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na gotowanie.
Jak jeszcze można uratować przesoloną zupę – dodaj do niej wodę
Przesoloną zupę możemy uratować także za pomocą przegotowanej wody. Co zrobić, aby zupa nie stała się zbyt rzadka i rozwodniona? Dodajmy do niej więcej włoszczyzny i aromatycznych przypraw, takich jak czosnek, bazylia, pietruszka, pieprz, liść laurowy, lubczyk czy ziele angielskie.
Jak widać istnieje więcej niż jeden sposób na przesoloną zupę. Wcale nie trzeba jej zatem wylewać. Wystarczy wypróbować którąś z powyższych metod, a wysiłek włożony w jej przygotowanie nie pójdzie na marne.
Komentarze (0)