Aromatyczny i esencjonalny rosół to bezkonkurencyjny przysmak, od którego w wielu domach rozpoczyna się niedzielny obiad. Jego przygotowanie nie jest trudne, pod warunkiem, że zadba się o każdy szczegół i etap: od wybrania najlepszych produktów, poprzez sporządzenie wywaru, aż do przyprawienia. Jeśli chodzi o ostatni punkt, to czy na pewno wiesz, w którym momencie solić rosół? To ważniejsze niż się wydaje i czynności tej nie należy pozostawiać przypadkowi – tak samo jak fakt, ile soli do rosołu dodać, by najlepiej uwydatnić jego smak.
Rosół – kiedy solić?
Część kucharzy dodaje sól już na początku – do gotującego się mięsa. Zazwyczaj taka decyzja, dotycząca tego, kiedy solić rosół, jest podyktowana tym, że chcą później wykorzystać mięso także do innych potraw, a podczas kolejnej obróbki mogłyby pojawić się problemy z jego odpowiednim przyprawieniem.
Sól, poza nadawaniem smaku, ma jeszcze inne właściwości, które mogłyby utrudnić przyrządzenie pysznego dania, więc pośpiech nie jest wskazany. Zatem kiedy dodać sól do rosołu? Jak najpóźniej! Polecamy przyprawiać go pod koniec gotowania, około pół godziny przed zdjęciem z ognia.
Działanie soli – dlaczego dodawać ją na końcu?
Mięso powinno gotować się w wodzie bez żadnych dodatków. Obecność soli blokuje przedostawanie się mięsnych oraz warzywnych smaków do wywaru, a przecież to one są podstawą rosołu i żadne inne dodatki nie zrekompensują tych strat.
Ile soli do rosołu?
Gdy już wiadomo, kiedy solimy rosół, trzeba zastanowić się nad jej ilością. Wprawieni kucharze dodają sól intuicyjnie. Początkujący powinni zachowywać umiar i dosypywać ją małymi porcjami. Dużo łatwiej jest dorzucić dodatkową szczyptę lub dwie niż ratować przesoloną potrawę.
Konkretna porcja soli zależy od ilości przyrządzanego rosołu oraz indywidualnych preferencji. Przyjmuje się, że 2 łyżeczki soli na garnek o pojemności 5-6 litrów powinny być wystarczające.
Przyprawy do rosołu – co oprócz soli?
Bogaty smak rosołu to kwestia nie tylko odpowiedniego mięsa, włoszczyzny i soli, ale także innych dodatków, które eksponują jego walory. Do rosołu warto dodawać także:
- czarny pieprz (ziarnisty lub świeżo mielony),
- liść laurowy,
- ziele angielskie,
-lubczyk,
- natkę pietruszki,
- czosnek.
Rosół dla każdego!
Gdy zbliża się uroczyste spotkanie przy stole, rosół królewski jest najlepszym sposobem na jego rozpoczęcie. Skoro znane są już wszystkie sekrety tej wyjątkowej zupy i wiadomo, kiedy solić rosół, czas popisać się w kuchni. Równie dostojnie prezentują się rosół wołowy oraz rosół z wątróbką i boczkiem, które pewnie niejednej osobie przypomną smaki babcinej kuchni.
Masz ochotę na rozgrzewającą zupę, ale nie masz zbyt wiele czasu? Przepis na ekspresowy rosół powstał specjalnie dla zabieganych szefów kuchni. Kiedy chcesz próbować nowych receptur, przygotuj rosół z ryb – jego zrobienie też nie jest czasochłonne, a pozwoli ci jeszcze lepiej wyczuć, kiedy dodać sól do rosołu.
Rosół to danie tylko dla mięsożerców… Niekoniecznie! Nasz wegetariański rosół z lanymi kluskami jest potrawą całkowicie bezmięsną. Tak samo rosół grzybowy, którego smak urozmaiciliśmy odrobiną mięty. Oto idealny sposób na odświeżenie jadłospisu – dosłownie i w przenośni.
Komentarze (0)