Zgliwiały ser – czy można jeść? Jak go zrobić i co to jest?
Czym jest znany z kuchni naszych sąsiadów zgliwiały ser? Z czego powstaje i jak się go przygotowuje? Sprawdźcie, czy można jeść zgliwiały ser, jak go przyrządzić i jak podawać.
Zgliwiały ser – co to jest?
Ser zgliwiały to nazwa smażonego dojrzałego twarogu wytwarzanego z krowiego mleka. To danie jest najpopularniejsze w kuchni niemieckiej i śląskiej, ale pojawia się też w galicyjskiej i wielkopolskiej tradycji kulinarnej, natomiast w Czechach serwuje się jego zbliżoną wersję, tzw. serki ołomunieckie. Nazwa sera wzięła się od gliwienia, czyli dojrzewania wskutek działania naturalnego procesu fermentacji. Podczas dojrzewania ser biały zyskuje specyficzny ostry zapach i lekko mazistą konsystencję.
Tradycja przygotowane zgliwiałego białego sera dotarła do nas z Galicji, gdzie w ten sposób wykorzystywano nadmiar tego cennego produktu i przedłużano jego trwałość. Zgliwiały ser można jeść i nie jest on traktowany jako produkt nieświeży, a po prostu specyficznie dojrzewający. W odróżnieniu od świeżego sera, ten zgliwiały można też przechowywać kilka, a nawet kilkanaście dni dłużej.
Jak zrobić ser zgliwiały?
Zgliwiały ser może być smażony na maśle lub gotowany, natomiast sposób jego przyrządzenia jest zwykle zależny od regionu. Ser smaży się na wolnym ogniu z dodatkiem kminku do momentu rozpuszczenia. Ilość zastosowanego masła i ewentualnych dodatkowych składników wpływa na ostateczną konsystencję potrawy oraz jej późniejsze przechowywanie. Po usmażeniu ser przekłada się na talerz i podaje na ciepło lub na zimno do kanapek na śniadanie, a nawet jako przekąskę na grilla.
Komentarze (0)