Krok 1. Wybór bazy
Sałata lodowa, rzymska i masłowa to jedne z najpopularniejszych warzyw stanowiących bazę sałatek. Są uniwersalne i neutralne w smaku – idealnie łączą się z większością składników i niemal wszystkimi dressingami. Nieco mniej popularne – rukola, roszponka, surowy szpinak czy cykoria – odpowiednio podane, zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wybrednych miłośników sałatek.
Podstawą sałatek niekoniecznie muszą być warzywa liściaste. Doskonałym zamiennikiem, który sprawi, że nasza sałatka będzie bardziej treściwa, może być makaron, ryż, kuskus, soczewica, a nawet tofu.
Krok 2. Wybór dodatków
W zależności od tego, jaką sałatę wybraliśmy na początku, teraz pora zadbać o odpowiednią kompozycję składników. Jeśli wybór padł na sałatę lodową, w repertuarze dodatków powinny znaleźć się takie składniki jak: ser feta, papryka, pomidor, ogórek lub mięso (np. grillowany kurczak).
Ci, którzy zdecydowali się na sałatę masłową, powinni położyć na niej świeże pomidory, ogórki, paprykę i rzodkiewkę. Jeśli nie wyobrażacie sobie posiłku bez mięsa albo macie ochotę na owoce morza, do sałatek możecie śmiało dodać grillowanego kurczaka, łososia lub krewetki.
Sałata rzymska smakuje doskonale z serami pleśniowymi, drobiem i oliwkami. Najlepiej ją podawać z gęstymi sosami na bazie majonezu, śmietany lub musztardy. Ze względu na jej wytrzymałe liście można ją również krótko grillować bez obawy, że straci swoje właściwości.
Wyrazisty smak rukoli najlepiej komponuje się z takimi dodatkami jak: sery żółte i pleśniowe, pomidory, jajka, oliwki i tuńczyk.
Szpinak doskonale współgra z owocami – można łączyć go z winogronami, gruszkami, a nawet pomarańczami i mandarynkami. Dodatkiem do niesłodkiej wersji sałatki będzie natomiast ser pleśniowy, a całość może zostać uzupełniona szynką parmeńską, orzechami i suszonymi pomidorami.
Krok 3. Idealny dressing
Kiedy sałatka jest już prawie gotowa, należy dodać dressing, aby podkreślić smak potrawy i połączyć składniki w harmonijną całość. Na dobry sos do sałatki powinna składać się mieszanka ziół i przypraw pasująca do składników, jakie masz w misce. Do sałatek włoskich i śródziemnomorskich, jak np. popularna caprese z pomidorami, bazylią i mozzarellą doskonały będzie tak lubiany przez Polaków sos włoski. Do mieszanek rodem znad Wisły, np. z rzodkiewką, bobem, fasolką czy ogórkami pasuje sos ziołowo-koperkowy. Do sałatki greckiej z oliwkami i fetą polecamy dressing inspirowany właśnie tamtejszą kuchnią – sos grecki o wyraźnym aromacie oregano i czosnku (zobacz przepis).
Wszystkim fanom intensywnych smaków i odważnych połączeń proponujemy sałatkę z suszonymi pomidorami, kozim serem i dressingiem tysiąca wysp.
Tym, którzy chcą urozmaicić swoje menu, przedstawiamy ekstrawagancką sałatkę. Jej podstawowymi składnikami są topinambur i rukola w towarzystwie sosu francuskiego z dodatkiem mieszanki ziół i przypraw. Zobacz przepis.
Sos francuski sprawdzi się idealnie również w sałatce ze słodkimi dodatkami. Proponujemy połączenie z gruszką, orzechami włoskimi i octem balsamicznym. Kliknij po inspirację.
Dla tych, którzy mają ochotę na sałatkę ze szpinakiem i chcieliby zjeść coś bardziej sycącego, proponujemy tortellini ze świeżymi liśćmi tego warzywa w towarzystwie szałwii, cebuli i sosu czosnkowo-ziołowego, który wzbogaci wyrazisty smak dodatków. Zobacz przepis.
Sałatka nie musi być słona – połączyliśmy smak indyka, ananasa i kukurydzy z kuskusem oraz sosem sałatkowym gyros, chrupiącymi grzankami i kolendrą. Zobaczcie, co z tego wyszło!
Raz, dwa, trzy i idealna sałatka gotowa
Co do niej dodasz? Latem warto dać się ponieść fantazji i i do sałatki warzywnej dodać sezonowe owoce i świeże zioła. Udanego komponowania.