Grule — co to jest? Jak je przygotować?
Entuzjaści kulinarnych eksperymentów słysząc po raz pierwszy nazwę grule, z pewnością zastanawiają się, co to jest, jak smakuje i w jaki sposób przyrządzić je w domu. Chociaż mogłoby się wydawać, że mamy do czynienia z daniem, do którego potrzebne będą jakieś wyszukane składniki – nic bardziej mylnego! Grule to regionalna nazwa ziemniaków. Jeśli zatem wybierzecie się na wycieczkę na Podhale, możecie śmiało pochwalić się znajomością lokalnego nazewnictwa, a po powrocie, zainspirowani góralską kuchnią, przygotować grule na obiad!
Grule – co to znaczy i dlaczego używa się takiej nazwy?
Chyba żaden z produktów kulinarnych nie doczekał się tylu różnych określeń. Ziemniaki, pyry, kartofle, bulwy, grule – wiele regionów w Polsce nazywa to warzywo po swojemu. Pochodzenie tego nazewnictwa zazwyczaj związane jest z próbą upraszczania języka. Siadając do stołu na Podhalu, na waszych talerzach zagoszczą właśnie grule. Niezależnie od nazwy, to wciąż dobrze znany wam nieoceniony składnik wielu smacznych dań, który można gotować, smażyć, piec i w każdej z tych wersji smakuje wybornie!
Jak sprawić, żeby ziemniaki nie były wyłącznie dodatkiem do obiadu?
Mimo inspiracji światową kuchnią, w której królują ryże i makarony, to właśnie ziemniaki są niekwestionowanym liderem w daniach obiadowych. To znakomity dodatek do mięs i ryb. Podawane na różne sposoby, zarówno jeśli chodzi o sposób obróbki cieplnej, jak i formę sprawiają, że serwowany posiłek jest kompletny. Czy jednak tylko taka jest ich rola? Absolutnie nie! Ziemniaki mogą być wykorzystywane jako składnik do klusek, nadzienie do pierogów lub tak uwielbianych dań jednogarnkowych. Jak przygotować prawdziwe grule po góralsku?
Boczek i cebulka – idealne towarzystwo dla podhalańskich gruli
Swojskie przysmaki mają dwie ważne zalety – są proste w przygotowaniu i doskonałe w smaku. Można także wykorzystać produkty, które niekiedy zostają z poprzedniego obiadu. Tak właśnie jest w przypadku ziemniaków. Marzy wam się prawdziwy góralski posiłek, bez wyjazdu na Podhale? Włóżcie do lodówki resztki ugotowanych ziemniaków, aby na drugi dzień podsmażyć je razem boczkiem i cebulką. Po wyłożeniu na talerz wystarczy już tylko posypać je serem feta lub, jeśli macie w domu – oscypkiem. Jeszcze tylko garść zieleniny i grule ze znakomitymi dodatkami gotowe!
Grule w mundurkach – znakomita przekąska na obiad oraz imprezę!
Wiecie już, co to grule i na jak wiele sposobów można je przyrządzić. Z pewnością dobrze znany jest wam także smak ziemniaków pieczonych w ognisku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować je bez konieczności rozpalania go, zwłaszcza gdy nie ma do tego odpowiedniego miejsca. Ziemniaki w mundurkach przygotujecie w prosty sposób na przydomowym grillu lub w piekarniku. Najlepiej będą smakować ze świeżymi ziołami, masłem lub białym twarogiem. Ziemniaki w mundurkach z łososiem oraz pieczone ziemniaki łódeczki z piekarnika to doskonałe propozycje na przyjęcie. Takim przystawkom nikt się nie oprze!
Pyszne dania z młodych ziemniaków
Wyczekiwane przez całą zimę, młode ziemniaki najczęściej podaje się ugotowane w wodzie, z dodatkiem masła i aromatycznego koperku. Nie jest to jednak ich jedyna odsłona! Młode ziemniaki z kwaśną śmietaną to właśnie idealny odpowiednik góralskich gruli z boczkiem w wersji wiosennej. Młode ziemniaki zapiekane z kolei uatrakcyjnią każde spotkanie przy grillu. Jeśli chcecie, żeby po upieczeniu ziemniaki były miękkie w środku, ale chrupiące na zewnątrz, warto wybrać te o średniej zawartości skrobi.
Placki ziemniaczane po góralsku – jak je zrobić?
Grule są składnikiem wielu pysznych potraw, a jedną z nich są góralskie moskole. Do ugotowanych i wystudzonych ziemniaków dodaje się maślankę, jajko i mąkę oraz przyprawy do smaku. Następnie, z tak przygotowanego ciasta formuje się placki, które smaży się na patelni bez tłuszczu. Górale najchętniej zajadają je z masłem czosnkowym.
Jeśli do tej pory zastanawialiście się nad tym, co to są grule, czas zamienić teorię w praktykę i przygotować proste dania z ziemniaków rodem z góralskiej karczmy, obok których nikt nie przejdzie obojętnie!
Komentarze (0)