Jak zrobić dżem z malin bez pestek? Jak zrobić go na zimę?
Doskonały zarówno do wypieków, jak i po prostu do smarowania pieczywa – jak zrobić dżem z malin? Wykonanie domowych przetworów nie musi być wcale skomplikowane! Wszystko, co jest potrzebne do zamknięcia smaku lata w słoikach, to kilka produktów i dobre chęci. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy, jak zrobić dobry dżem z malin krok po kroku!
Jakość owoców kluczem do smacznego dżemu
Chociaż maliny są jednymi ze słodszych owoców, to jednak ich wybór nie jest bez znaczenia. Naturalnie najlepsze są te z przydomowego ogródka, jednak nie każdy ma możliwości, aby je hodować. Kupując maliny na ryneczku lub w ulubionym warzywniaku, zwróćcie uwagę, żeby były one dojrzałe, jędrne, o intensywnym kolorze. Nie powinny mieć także żadnych przebarwień. Źle przechowywane, ściśnięte i pogniecione również nie będą najlepszym wyborem do idealnego malinowego dżemu.
Co jest potrzebne do zrobienia dżemu?
Oprócz owoców potrzebny będzie żelfix lub cukier oraz słoiki. Przygotujcie garnek do gotowania dżemu oraz do pasteryzacji w przypadku, jeśli zdecydujecie się na dżem bez użycia cukru. Maliny mają malutkie pestki, które podczas jedzenia mogą powodować pewien dyskomfort. Jak zrobić dżem z malin bez pestek? Po dokładnym umyciu i usunięciu szypułek, owoce należy zasypać żelfixem i gotować do momentu zgęstnienia, czyli ok. 10 minut. Następnie gotowy dżem przekładamy do sitka i mieszamy go łyżką. W ten sposób do miski znajdującej się pod sitkiem żadna pestka się nie przedostanie.
W jaki sposób pasteryzować dżem z malin?
Dżem wykonany tym sposobem będzie wymagał jeszcze gotowania po przełożeniu go do słoików. Prawidłowa metoda pasteryzacji polega na zalaniu gorącego dżemu, zamkniętego w słoiczkach umieszczonych w wysokim garnku, wrzącą wodą i gotowaniu ok. 15-20 minut. Następnie zapasteryzowane dżemy należy wyjąć, postawić słoiki do góry dnem i poczekać, aż wystygną. Teraz już można zapełniać spiżarnię pysznymi malinowymi dżemami bez pestek.
Pasteryzowania nie wymagają dżemy zrobione tradycyjną metodą. Jak zrobić dżem z malin bez żelfixu? To właśnie ten sposób nie wymaga dodatkowego gotowania. Zgniecione maliny należy zasypać cukrem i odstawić na ok. 3 godziny. Następnie gotować na wolnym ogniu do momentu, aż zacznie gęstnieć. Cukier jest naturalnym konserwantem, zatem tak przygotowany dżem wystarczy już tylko zamknąć w słoiczkach i odwrócić je do góry dnem.
Sprytne sposoby na zagęszczenie dżemu malinowego
Niezależnie od tego, czy będzie on użyty do kanapek, czy jako dodatek do ciast lub deserów – dżem nie może być zbyt rzadki. Jak zrobić dżem z malin, żeby miał właściwą konsystencję? Użycie żelfixu jest najprostszym sposobem, ale nie jedynym. Zamiast niego dżem można zagęścić sokiem owocowym, skrobią ziemniaczaną, żelatyną lub kandyzowaną skórką pomarańczy. Używając żelatyny, pamiętajcie jednak o zachowaniu odpowiedniej proporcji, żeby zamiast dżemu nie przygotować owocowej galaretki. Kandyzowane owoce, podobnie jak soki cytrusowe, zawierają pektynę, która w naturalny sposób zagęści wasz idealny malinowy dżem.
Malinowa uczta – z czym najlepiej smakuje domowy dżem?
Skoro wiecie już, jak zrobić dżem z malin na zimę, czas rozpocząć słodką ucztę! Do czego będzie on doskonale pasować? Słodkie wypieki, takie jak rogaliki z dżemem owocowym, czy kruche ciasteczka to tylko początek możliwości. Dżem malinowy można wykorzystać do przygotowania śniadania w paryskim stylu, podając z nim gorące francuskie tosty lub zaserwować na deser naleśniki z dżemem i lodami waniliowymi.
Będzie także nieoceniony na niecodzienne okazje – tort urodzinowy lub pączki na tłusty czwartek z własnoręcznie zrobionym dżemem z malin zapewnią smak, którego próżno szukać w cukierniach. Herbata z dodatkiem imbiru i łyżeczką malinowego dżemu doskonale rozgrzeje w chłodny, zimowy wieczór. Prosty przepis i kilka wskazówek, jak zrobić dobry dżem z malin, pozwoli wam bez większych trudności przygotować się na zimę, aby cieszyć się tym pysznym specjałem, gdy sezon na maliny dobiegnie końca.
Komentarze (0)