Jak zrobić powidła śliwkowe? Jak przygotować je bez mieszania lub bez cukru?
Smak i zapach wczesnej jesieni zachowane w słoiku – jak zrobić powidła śliwkowe o jedwabistej konsystencji, które zamienią zwykłe naleśniki w dzieło sztuki? Rozpływające się w ustach domowe przetwory, znakomite do kanapek, ciast lub jako dodatek do herbaty, można zrobić na wiele sposobów. Podpowiadamy, jak zrobić dobre powidła śliwkowe, aby nawet najbardziej wybredni miłośnicy słodkości docenili ich smak!
Naturalna słodycz śliwek – sekret pysznego smaku powideł
Śliwki pojawiają się na straganach już na początku sierpnia. Ważne jednak, żeby wybierać te najbardziej dojrzałe. Jeśli zastanawiacie się, jak zrobić powidła śliwkowe bez cukru, to właśnie ich naturalna słodycz jest tutaj kluczowa. Do wykonania powideł możecie użyć praktycznie każdej odmiany śliwek. Te, po które sięgamy najchętniej to węgierki – to właśnie z nich powstają najlepsze domowe przetwory, tak doskonałe do wypieków cukierniczych lub jako dodatek do śniadaniowych specjałów.
Klasyczna odsłona powideł śliwkowych krok po kroku
Proces smażenia powideł rozpoczynamy od zgromadzenia potrzebnych akcesoriów. Oprócz dobrej jakości dojrzałych owoców potrzebny będzie także szeroki garnek z grubym dnem. Jak zrobić powidła śliwkowe z węgierek? Należy je umyć, pozbawić pestek i przekroić na połówki. Tak przygotowane przekładamy do garnka i smażymy do momentu, aż masa zgęstnieje i zacznie swobodnie odrywać się od całości po nałożeniu na łyżkę. Powidła należy co jakiś czas mieszać, aby zapobiec ich przywieraniu do dna. Nie nakrywajcie garnka pokrywką! To zapobiegnie skraplaniu się wody i sprawi, że powidła będą się smażyć, a nie dusić.
Jak zrobić powidło śliwkowe sposobem naszych babć
Smak aromatycznych powideł znany jest każdemu od dzieciństwa. To właśnie nasze babcie specjalizowały się w idealnych przetworach, serwowanych przy każdych odwiedzinach do racuszków lub w przepysznych, domowych drożdżówkach. Poznajcie tajemnicę, jak zrobić dobre powidła śliwkowe, którym nie można się oprzeć! To czas smażenia był tym czynnikiem, który wpływał na te niepowtarzalne kulinarne doznania. Powidła smażono były przez 3-4 godziny i mieszane drewnianą łyżką. Następnie pozostawano je na noc bez przykrycia, by następnego dnia rozpocząć smażenie od nowa. Cały proces trwał trzy dni, a im gęstsza masa, tym częstszego wymagała mieszania. Gotowe powidła wystarczyło już tylko przełożyć do słoików i solidnie zakręcić wieczka.
Co zrobić, żeby nie przypalić powideł śliwkowych?
Częste mieszanie sprawia, że powidła nie przywierają do garnka i nie przypalają się. Nie zawsze jednak mamy tyle czasu, żeby ich pilnować. Jak zrobić powidła śliwkowe bez mieszania? Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu piekarnika. Wydrylowane śliwki umieśćcie na blaszce i posypcie cukrem. Nagrzejcie piekarnik do 180°C i włóżcie do niego tak przygotowane śliwki. Pieczcie do momentu, aż będą się rozpadać. Inna metoda polega na nasypaniu do garnka cukru i podgrzaniu go do momentu wytworzenia się gęstego syropu. Wówczas dopiero stopniowo należy wkładać na niego śliwki. To zapobiegnie przywieraniu ich do dna.
Powidła śliwkowe – do czego podawać?
Wiecie już, jak zrobić domowe powidła śliwkowe. Do jakich przysmaków je wykorzystać, aby szczególnie podkreślić ich smak? Wybierzcie je do różnego rodzaju wypieków. Ciasteczka z powidłami śliwkowymi to świetna propozycja do poobiedniej kawy lub herbaty. Murzynek z powidłami zachwyci smakoszy klasycznych ciast, podobnie jak piernik. Powidła śliwkowe można wykorzystać, serwując dania obiadowe, takie jak grillowana karkówka w śliwowicy z grzankami z powidłami śliwkowymi lub przyrządzając znakomity sos śliwkowy z powideł. Jak widzicie, wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, warto zatem zaopatrzyć swoją spiżarnię w domowe powidła śliwkowe.
Komentarze (0)