Muhammara – przepis. Co to jest?
Jaka potrawa kryje się pod tajemniczą nazwą muhammara? Inspiracje kuchnią z różnych stron świata pozwalają nie tylko dowiedzieć się więcej na temat tradycyjnych potraw mieszkańców innych krajów, ale przede wszystkim wprowadzić trochę nowości do znanego od lat menu. Poznajcie pyszną pastę prosto z Syrii, która wbrew pozorom wcale nie jest trudna do zrobienia. Niech mało znana nazwa nie zniechęci was do kulinarnej podróży po smakach Bliskiego Wschodu!
Muhammara – co to jest i z czego ją się przyrządza?
Nazwa tej pasty nie jest przypadkowa. Pochodzi od arabskiego słowa ahmar, co oznacza po prostu czerwony. Muhammarę przygotowuje się z czerwonej papryki, orzechów włoskich, melasy z granatów i czerstwego miąższu z chleba. Jeśli jesteście ciekawi, jak smakuje muhammara, przepis na nią może być różny. Czasem dodaje się do niej jeszcze czosnek, kumin, ostrą paprykę lub świeżą bazylię. Chociaż różnice nie są zbyt duże, to jednak prawdziwy koneser smaku, chcąc przekonać się, jak smakuje prawdziwa syryjska muhammara, powinien trzymać się jej oryginalnego przepisu.
W jaki sposób przygotowuje się muhammarę?
Sekretem jej doskonałego smaku jest odpowiednie przygotowanie papryki. Powinna być ona wcześniej pieczona przez ok. 20 min w piekarniku, z dodatkiem słodkiej, wędzonej papryki. Po wystudzeniu oczyszcza się ją ze skóry i usuwa gniazda nasienne. Następnie kroi się ją w mniejsze kawałki. Blendowanie pasty zacznijcie od rozdrobnienia orzechów włoskich. Dopiero potem dodajcie łyżkę oliwy, sok z cytryny lub limonki, paprykę, chleb oraz melasę z granatów. Miksujcie do uzyskania gładkiej konsystencji. Uzyskana w ten sposób pasta muhammara powinna zostać przed podaniem schłodzona w lodówce. Można posypać ją posiekanymi orzechami lub pestkami z granatu.
Melasa z granatów – czym jest i jak ją zrobić?
Jest jedynym ze składników pasty muhammara, który może wzbudzać pewne wątpliwości. Co to jest i w jaki sposób się ją robi? Melasa z granatów to długo gotowany sok, który powinien zamienić się w gęsty syrop, charakteryzujący się słodko-kwaśnym smakiem. Aby wykonać ją w domu, zmieszajcie w niewielkim garnku sok z granatów z ½ szklanki cukru i łyżką świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Po rozpuszczeniu cukru gotujcie go na małym ogniu to momentu, aż osiągnie konsystencję syropu. Schłodzoną melasę z granatów możecie wykorzystać właśnie do pasty muhammara, ale także do deserów i marynowanych mięs.
Z czym podawać pastę muhammara?
Pasta muhammara świetnie się sprawdzi jako dip do wrapów orientalnych. Dobrze będzie smakować także z chlebkiem pita lub jako dodatek do kanapek. Możliwości jej zastosowania jednak są dużo większe. Znakomicie komponuje się także z warzywami, grillowanymi polędwiczkami lub pieczoną rybą. Może stanowić także bazę do sosów, podawanych do makaronu. Będzie także świetnym dipem do krakersów, chrupiących czosnkowych bagietek lub bagietek serowych z kurczakiem, jeśli szukacie inspiracji na przekąski na przyjęcie urządzane w domu. Jak widzicie, możliwości podania muhammary jest naprawdę dużo i z pewnością każdy znajdzie propozycję podania, która trafi w jego gust!
Domowy chlebek pita do pasty muhammara
Skoro wiecie już, że muhammara najlepiej smakuje z chlebkiem pita, warto poznać przepis na jego wykonanie, co pozwoli zaserwować kompletną przystawkę. Przepis na ten pyszny chlebek nie jest zbyt skomplikowany, a z pewnością podkreśli smak paprykowej pasty.
Będziecie potrzebować 2,5 szklanki mąki pszennej tortowej, 15 g świeżych drożdży, szklankę ciepłej wody i łyżkę oliwy. Zamiast mąki tortowej możecie użyć także mąki typu 00, której zazwyczaj używa się do robienia pizzy. Z podanych składników wystarczy wyrobić ciasto, ewentualnie dodać do niego odrobinę soli do smaku. Gładkie ciasto pozostawcie na godzinę do wyrośnięcia. Następnie podzielcie je na małe kulki, rozwałkujcie i pozostawcie ponownie do wyrośnięcia na ok. 20 minut. Ostatnim krokiem jest usmażyć je na suchej patelni lub upiec w piekarniku.
Otworzenie się na nowe smaki to doskonała droga do poznawania zupełnie nowych dań, które mają szansę na stałe zagościć na waszych stołach. Warzywna pasta muhammara z pewnością może do nich należeć!
Komentarze (0)