Tak, to prawda. Jesteśmy mistrzami nie tylko w Europie. Mamy mistrzostwo świata w makaronach. :)
Evviva la pasta!
Do wyboru, do koloru - we Włoszech mamy ponad 200 rodzajów makaronów. Różnią się nie tylko formą (nitki, rurki, muszle etc.), ale też rozmiarem (makaron długi i krótki), dodatkami (makarony z jajkiem lub bez), jak również użyciem (do sosów - jak np. spaghetti, czy nadziewane - jak ravioli lub tortellini). Ale po kolei.
Spaghetti i spółka - grupujemy je w kategorię „makarony długie”. Makarony te, do kupienia zazwyczaj w formie suchej, wyprodukowane są tylko z wody i mąki. Najlepsze do sosów, np. najprostszego z pomidorów i bazylii. Albo do sosu Spaghetti Bolognese Knorr, z dodatkiem cebuli, mielonej wołowiny i czosnku. To szybkie i proste danie obiadowe:
https://www.przepisy.pl/przepis/sos-wloski-do-spaghetti
Rurki (rigatoni) i pochodne. To tzw. makarony krótkie, podobnie jak spaghetti przygotowane tylko z mąki i wody. Idealne do kremowych, zawiesistych sosów i do zapiekania:
Świeże nitki, wstążki (fettuccine, tagliolini, tonnarelli, etc) to ponownie makarony długie, ale zazwyczaj kupowane świeże. Wyrabiane są z mąki i wody z dodatkiem jajek. Idealne do sosów mięsnych i sytych, np. grzybowych i śmietanowych.
Włoskie kopytka (gnocchi) - to specjalny rodzaj makaronu, podobny do polskich kopytek, którego głównym składnikiem są mąka i ugotowane ziemniaki. Co raz częściej gnocchi wzbogacane są dodatkiem np. sera ricotta, szpinaku, cieciorki. Z czym je podawać? Klasycznie - z sosem pomidorowym, np. Domowe smaki sos pomidorowy Knorr, lub Menu ze smakiem sos serowy Knorr.
Makarony nadziewane, pierożki (ravioli, tortellini) wyrabiane są z wody, mąki i jajek. Nadzienie zaś może być mięsne, serowe, warzywne, a nawet rybne. To, jaki ostateczny kształt mają te nadziewane pierożki, oraz jaki mają farsz, zależy od regionu Włoch. Polecam wszelkie zapiekanki z ravioli.
Ale dość o rodzajach makaronu. Teraz będzie o tym, jak Włosi gotują makaron. Bez względu na rodzaj makaronu, trzymamy się zasady, że makaron powinien być gotowany w dużej ilości osolonego wrzątku przez określony czas, zależny od rodzaju makaronu. Waha się on od ok. 3 minut (np. gnocchi, makaron świeży) do nawet 18 minut (duże, grube rurki). Dlatego zawsze sprawdzajcie na opakowaniu, jaki czas gotowania podaje producent!
Z kolei sos powinien być na tyle płynny, aby można go było podgrzewać wraz z dodanym, ugotowanym makaronem przez około 1 minutę. Zaczyna się sezon na kurki, polecam więc poniższy przepis na makaron z kurkami i cukinią (poza sezonem użyjcie kurek mrożonych):
https://www.przepisy.pl/przepis/tagliatelle-z-kurkami-i-cukinia
Komentarze (0)