Żurek a barszcz biały – czym się różnią?
Żurek i barszcz biały to tradycyjne i popularne zupy, które dla wielu osób smakują niemalże identycznie. Właśnie dlatego tak często spotykamy się z myleniem ich nazw czy też stosowaniem ich wymiennie. I choć faktem jest, że wskazujemy na wiele podobieństw między żurkiem a barszczem białym, to te dwie zupy nie są identyczne. Jesteście ciekawi, co je różni? Razem z nami przyjrzycie się klasycznym recepturom i wyciągniecie ciekawe wnioski. Zapraszamy!
Czy barszcz biały to żurek?
Wielu smakoszy nie zwraca uwagi na kulinarne szczegóły i sądzi, że żurek oraz barszcz biały są identycznymi zupami. Czy to prawda? Zdecydowanie nie! Faktem jest, że możemy wskazać na liczne podobieństwa między tymi daniami. Obie zupy przygotowywane są na bazie zakwasów. Podobny jest również zestaw dodatków wykorzystywanych do żurku i barszczu białego. Najczęściej przyprawiamy je majerankiem, liściem laurowym, pieprzem oraz kminkiem. W tych zupach nierzadko znajdziemy także ziemniaki oraz kiełbasę. I choć wiele osób na pytanie „czy żurek i barszcz biały to to samo” odpowiada, że tak, to możemy znaleźć również kilka różnic między tymi zupami. Jakich? Podpowiadamy!
Czym się różni żurek od barszczu białego? Zakwas
Najważniejszym składnikiem w żurku jest oczywiście zakwas. To właśnie on reguluje kwaśność zupy i wpływa na jej aromat. Czym się różni barszcz biały od żurku? O tym mogliśmy już przeczytać w przedwojennych książkach Lucyny Ćwierczakiewiczowej – autorki wielu poradników na temat gospodarstwa domowego. Żurek przygotowujemy na bazie mąki żytniej i chleba razowego, natomiast barszcz biały na mące pszennej. Ta niewielka różnica w składnikach ma duży wpływ na smak oraz aromat gotowej zupy. Żurek wychodzi bardziej doprawiony i kwaśny, a barszcz biały charakteryzuje się delikatniejszymi nutami. Zauważyliście kiedyś te różnice?
Barszcz biały a żurek – różnice i dodatki
Czym żurek a barszcz biały jeszcze czymś się różnią? Zdecydowanie możemy wskazać na kilka mniej istotnych aspektów, które jednak wpływają na końcowy aromat i smak potrawy. Zazwyczaj gotujemy żurek na wędzące oraz kiełbasie, a barszcz biały głównie na włoszczyźnie. Zdarza się jednak, że te dwie metody stosowane są naprzemiennie. Możemy wskazać również na różnice w konsystencji tych zup. Co na Wielkanoc żurek czy barszcz biały? Ze względu na gęstą konsystencję pierwszej zupy wiele osób sięga po nią w świąteczne dni. A jak jest u Was w domu?
Nasze przepisy w Waszych kuchniach
Wiecie już, co jest kwaśniejsze żurek czy barszcz biały. Mamy nadzieję, że ta wiedza pozwoli Wam na bardziej świadome wybory w kuchni. Na koniec popatrzcie na nasze przepisy, dzięki którym przyrządzenie żurku czy barszczu będzie łatwym zadaniem.
Żurek z wędzonką to świąteczny klasyk, którego nie może zabraknąć na stole. Gwarantujemy Wam, że każdy domownik będzie zadowolony z takiego specjału. Smacznego!
Fanom leśnych przysmaków polecamy żurek z grzybami, który zachwyca niepowtarzalnym aromatem. Przygotujcie go na święta lub codzienny obiad i cieszcie się jego smakiem.
W Waszym menu powinno znaleźć się również miejsce dla kremowego barszczu białego. Miłośnicy tej potrawy zwracają szczególną uwagę na jego konsystencję.
Co lepsze żurek czy barszcz biały? Obie zupy są równie smaczne! Jeżeli chcecie nieco odmienić ich klasyczne wersje, to spróbujcie barszczu białego a la krupnik. Jego smak potrafi pozytywnie zaskoczyć.
Komentarze (0)