Suszenie pestek dyni – krok po kroku
Podczas przyrządzania dyniowych potraw, warto sięgać nie tylko po miąższ z dyni, ale również po pestki. W wersji prażonej urozmaicą smak i konsystencję dań, a ponadto będą chrupiącym akcentem sałatek czy warzywnych kremów. Pamiętaj jednak, że suszenie pestek z dyni wymaga nieco cierpliwości i że należy dokładnie usunąć z nich resztki miąższu. Jak prawidłowo wysuszyć pestki dyni? Zasugeruj się poniższymi krokami:
1. Zacznij od dokładnego wypłukania pestek pod bieżącą wodą.
2. Następnie starannie osusz je papierowym ręcznikiem.
3. Wyłóż pestki na papierze do pieczenia, najlepiej równomiernie, bo wtedy wysuszą się jednocześnie.
4. Włóż je do piekarnika nagrzanego do 90° C i susz przez godzinę, kilka razy uchylając drzwiczki, by mogła ujść para wodna.
5. Pozostaw pestki w piekarniku do momentu, aż całkowicie wystygną.
6. W suszeniu pestek z dyni przydatna będzie też suszarka do grzybów, a w zimie można je również suszyć na papierze ułożonym na kaloryferze.
Zobacz, jak obrać i pokroić dynię, by jak najłatwiej wydobyć z niej pestki. Możesz posypać nimi na przykład zupę „trio dyniowe”.
Miąższ z dyni do faszerowania (i nie tylko)
Miąższ z dyni bardzo dobrze sprawdza się do nadziewania pierogów, naleśników, mięs czy pasztecików. Wyjątek stanowi dynia makaronowa, która swoją nazwę zawdzięcza temu, że jej miąższ po upieczeniu przypomina makaron – ten gatunek warzywa sprawdzi się więc najbardziej do zapiekanek lub do warzywnego spaghetti. Przygotowując pierogi z dynią w sosie szałwiowym, sięgnij po dynię zwyczajną, piżmową czy hokkaido. Szałwia wspaniale podkreśli jej smak, dodając potrawie ziołowego aromatu. Do dyni pasują też inne zioła, np. rozmaryn – dołączony do kremowego risotto z dyni sprawi, że potrawa będzie bardziej wyrazista, a ponadto może zostać użyty do dekoracji nałożonych na talerze porcji. Pokrojony w kostkę miąższ z dyni urozmaici wegetariańskie curry i wiele innych jednogarnkowych dań. Dynia jest słodkawa i delikatna, dlatego pasuje zarówno do mięs, jak i warzyw, zwłaszcza pomidorów, papryki oraz soczewicy. Może być oryginalnym składnikiem leczo i tarty. Przekonaj się, że fantastycznie łączy się z egzotycznymi przyprawami i dodatkami, takimi jak: curry, imbir, mleko kokosowe czy pasta harissa.
Dyniowe przekąski
Dynia to warzywo, które można wykorzystać jako dodatek do dań lub samodzielną przekąskę. Przygotuj sałatkę z dyni ze świeżą kolendrą i zapakuj ją do pracy – będzie ciekawą alternatywą dla śniadaniowych kanapek. Taką przekąskę warto zaserwować w trakcie grilla, np. jako dodatek do pieczonych mięs. Jeszcze łatwiejsza w przygotowaniu będzie dynia z pieca (Calabaza al Hormo), a skomponowana z sosem czosnkowym, ma szansę stać się prawdziwym hitem podczas spotkań z przyjaciółmi. Doprawiona kuminem, pieprzem i ostrą papryką zyska na wyrazistości, ale jeśli wolisz łagodniejsze potrawy, wybierz pieprz ziołowy oraz słodką paprykę. Sprawdź dokładnie, jak upiec dynię w piekarniku i dowiedz się, jakie jeszcze przyprawy będą się z nią komponować. Po miąższ z dyni sięgaj też, kiedy przyrządzasz wykwintne przekąski na specjalne okazje – idealnym przykładem jest suflet z pieczonej dyni.
Dynię z łatwością wykorzystasz w całości – odmianę hokkaido można zjeść nawet ze skórką, ponieważ ta po upieczeniu staje się odpowiednio miękka. Suszenie pestek z dyni, pieczenie kawałków miąższu, gotowanie dyniowych zup, przyrządzanie farszu do pierogów lub komponowanie sałatek do mięs – możliwości jest mnóstwo i warto poznać ich jak najwięcej!