Kolor ma znaczenie
Soczewicę można kupić w kilku kolorach: czerwoną, zieloną, żółtą, brązową oraz czarną. Różnią się od siebie nie tylko barwą, ale także twardością, smakiem i zastosowaniem. Czerwona (czyli łuskana brązowa) jest miękka, drobna, nie wymaga moczenia przed gotowaniem i łatwo się rozpada. Jest idealna do zup. Podobne właściwości posiada soczewica żółta, więc można używać ich zamiennie. Zielona soczewica jest twardsza, zachowuje swój kształt w trakcie obróbki, dobrze też namoczyć ją przed gotowaniem. Czarna z kolei, nieco rzadziej spotykana, gotuje się dość szybko, ale w przeciwieństwie do np. czerwonej, nie rozpada się. Stosowana jest często w potrawach orientalnych. Najtwardsza jest soczewica brązowa, z charakterystycznymi plamkami na łupince. Wymaga namoczenia i długiego gotowania, ale nie traci kształtu, ma także wyrazisty smak. Do wielu potraw można jednak wykorzystywać dowolny rodzaj soczewicy, np. do gęstej zupy z soczewicy. Zblenduj część warzyw, a resztę dodaj w całości, dzięki czemu otrzymasz potrawę o interesującej konsystencji.
Zupa z soczewicy z mięsem i rybą
W wielu dietach soczewica bywa używana jako zamiennik mięsa, bardzo dobrze smakuje jednak podana z jego dodatkiem. Soczewica jest dość łagodna w smaku, więc pasuje do bardziej wyrazistych składników. Zainspiruj się kuchnią hiszpańską, w której soczewica jest dość popularna, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Zupa z soczewicy z jamon serrano łączy w sobie doskonałą szynkę długodojrzewającą, bardzo charakterystyczną dla Hiszpanii (w tym kraju istnieje nawet zawód, polegający na krojeniu jej na idealne plastry) oraz kiełbasę chorizo. Najlepiej dodać dość pikantną odmianę, która będzie świetnie kontrastowała z pozostałymi składnikami. Wolisz zupy z rybą? Zupa z czerwonej soczewicy z łososiem z pewnością przypadnie Ci do gustu. To pikantne danie, któremu ostrości dodaje papryczka chili. Ponadto jest pełne warzyw i ziół. Marchewka, seler, koper włoski, pomidory, oregano, kolendra – wszystkie te składniki doskonale komponują się z łagodną czerwoną soczewicą i delikatnym łososiem. Zupa jest bardzo gęsta, może więc stanowić samodzielne danie obiadowe.
Soczewica i warzywa
Soczewica doskonale pasuje również do wszelkich zup bezmięsnych. Podstawową wersję przygotujesz w bardzo prosty sposób, na bulionie warzywnym z włoszczyzny, z dodatkiem np. pokrojonych pomidorów. Do takiego dania wystarczy dodać kromkę świeżego chleba. Warto jednak nieco urozmaicić zupę z soczewicy o inne warzywa. Bardzo dobrze sprawdzi się na przykład por. Zupa porowo-soczewicowa to bardzo proste i udane połączenie łagodnych oraz ostrych smaków. Por, papryka mielona i sok z cytryny świetnie komponują się z soczewicą i ziemniakami. Jeśli por jest dla Ciebie zbyt pikantny, zamień go na selera naciowego w gęstej zupie z zielonej soczewicy. Po ugotowaniu posyp ją grubo natką pietruszki lub kolendrą, dopraw czosnkiem i gotowe – to naprawdę prosta i smaczna potrawa.
Zupy z soczewicy w odsłonie orientalnej
Potrawy z soczewicy popularne są w kuchni orientalnej, zwłaszcza indyjskiej. Bardzo dobrym przykładem jest zupa dahl, czyli wariacja na temat dahlu – indyjskiego gulaszu bezmięsnego. Wystarczy, że do soczewicy i pomidorów dodasz mleczko kokosowe, aromatyczną przyprawę garam masala i kurkumę, a całość doprawisz chili i kolendrą. Podaj ją z chlebkiem naan i mango lassi, a otrzymasz pełne indyjskie danie. Jeśli wolisz zupę z soczewicy w wersji mięsnej, a jednocześnie chcesz nadać jej egzotycznego charakteru, zrób zupę Mulligatawny. To także danie indyjskie, chociaż dzięki popularności w krajach anglosaskich, posiada kilka wersji. Danie to ma orzeźwiające smak, dzięki dodatkowi imbiru, limonki i kolendry. Do tego aromat curry, czosnek, nieco chili dla podbicia smaku – i oryginalna potrawa gotowa. Chociaż zupy z soczewicy często gotowane są w chłodne dni, ta wersja świetnie sprawdzi się także w lecie.
Zupy z soczewicy, pomimo wielu różnych sposobów przygotowania, łączy to, że są łatwe w przygotowaniu, gęste, a poza tym dają wiele możliwości modyfikacji. Z pomidorami, marchewką, kurczakiem, curry, mleczkiem kokosowym, limonką, chili – łagodne, pikantne, kwaskowate – dopasujesz je do wielu różnych kulinarnych upodobań. Znajdź swój ulubiony przepis!