Arepas — przepis. Co to za danie? Z czym jeść?
Mimo że nazwa arepas brzmi dość tajemniczo, to kryje za sobą bardzo prostą w przygotowaniu potrawę, która jest bardzo popularna w krajach Ameryki Południowej. Te niewielkie, płaskie bułeczki, tradycyjnie wypiekane z białej mąki kukurydzianej są odpowiednikiem meksykańskiej tortilli. Jak zrobić arepas, z czym go jeść i jakie smaki wniesie do polskiej kuchni? Poznajcie wszystkie sekrety tego przysmaku!
Arepas – prosty przepis na wykwintne śniadanie
Żeby przygotować arepas, będziecie potrzebować zaledwie trzech składników. Aby placki znakomicie się udały, kluczowy jest wybór odpowiedniej mąki. Te oryginalne wypiekane są z białej, mocno zmielonej mąki kukurydzianej. To właśnie ona nadaje arepas charakterystycznego smaku, a także ułatwia proces przygotowania ciasta ze względu na swoją kleistość. Nie jest ona jednak łatwodostępna, dlatego najczęściej zastępuje się ją zwykłą mąką kukurydzianą.
Arepas może być jedynie bazą do stworzenia potrawy, wypełnionej ulubionymi dodatkami, takimi jak warzywa, mięso lub ryby. Jeśli macie już za sobą kulinarne doświadczenia z tortillą, arepas także nie sprawi wam żadnego problemu!
Jak własnoręcznie zrobić placki arepas?
Jeśli chcecie zrobić w domu arepas, przepis uwzględnia mąkę kukurydzianą, wodę i sól, najlepiej morską. Potrzebna będzie także niewielka ilość oleju do smażenia placków. Produkty sypkie, czyli ok. 230 g mąki i 5 g soli łączymy ze sobą w misce. Następnie podlewamy je wodą, nie przerywając wyrabiania ciasta. Zwróćcie uwagę na właściwą konsystencję – ciasto nie powinno ani kleić się do brzegów miski, ani też się kruszyć. W pierwszym przypadku dosypcie mąki, w drugim dolejcie więcej wody. Wyrobione ciasto na arepas należy odstawić na kwadrans do zgęstnienia. Po wykonaniu z niego okrągłych placków będzie gotowe do smażenia.
Sztuka formowania – w jaki sposób tworzyć idealne arepas?
Z wyjętego z miski ciasta należy uformować wałek. Powinien on mieć grubość ok. 10 cm. Następnie kroimy go w 1 cm plastry i dłońmi formujemy okrągłe, nieduże placki. Smaży się je na suchej patelni lub ewentualnie na niewielkiej ilości oleju, na średnim ogniu, po ok. 5 minut z każdej strony. Jeśli chcecie, żeby były wyjątkowo chrupiące, możecie podpiec je w piekarniku. Faszerowane arepas można wykonać na dwa sposoby. Pierwszą metodą jest rozkrojenie placka po usmażeniu i nałożenie do niego dodatków. Druga polega na wypełnieniu arepas jeszcze przed smażeniem. Użyjcie do tego celu dwóch cieńszych placków – na jeden z nich nałóżcie nadzienie, przykryjcie drugim, a następnie dobrze dociśnijcie. W tym przypadku smażenie będzie trwało krócej, z uwagi na cienkie placki.
Nadzienie pełne smaku – czym faszerować arepas?
To, co znajdzie się w środku, będzie zależało w dużej mierze od rodzaju posiłku. Arepas – z czym jeść, żeby smakowało wybornie? Jeśli podacie je na śniadanie, może być serwowane z jajkiem i pomidorami. Na obiad lub szybki lunch w pracy idealnie będzie pasować nadzienie z kurczaka, szynki, mięsa mielonego lub wołowiny z dodatkiem sałaty i ulubionych warzyw. Arepas może być także nadziewane mozzarellą albo serem feta. Rodzaj farszu tak naprawdę zależy wyłącznie od waszego gustu. Placki kukurydziane są bowiem tak uniwersalne, że można jeść je praktycznie ze wszystkim, na co przyjdzie wam ochota.
Inspiracje na nadzienie do arepas – skąd czerpać?
Wiecie już wszystko o arepas, co to jest, jak zrobić placki i z czym się je najczęściej podaje. Co jednak w przypadku, kiedy pustka w głowie nie pozwala wyczarować pysznego dania z arepas w roli głównej? Inspiracje możecie czerpać z przepisów na przekąski z tortilli! Tortilla z kurczakiem z grilla czy tortilla ze szpinakiem to tylko początek przepisów na dodatki do kukurydzianych placków. Można także przygotować cieszące się dużą popularnością enchiladas lub burritos. I nie martwcie się, że to potrawy kuchni meksykańskiej. Eksperymenty w kuchni to nic złego! Zwłaszcza jeśli wykonacie je własnymi rękami.
Komentarze (0)