W życiu każdego amatora domowych słodkości przychodzi taki moment, w którym pojawia się ochota na samodzielne przygotowanie bezy. Choć największą popularnością cieszy się jej francuska odmiana, warto opanować także przepis na bezę szwajcarską pieczoną. Bardzo dobrze nadaje się ona do dekorowania tortów, sprawiając, że są one niezwykle apetyczne i efektowne. Dlatego właśnie zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje związane z jej przyrządzeniem.
Czym charakteryzuje się beza szwajcarska?
Przez zastosowanie odpowiednich proporcji otrzymasz sztywną i stabilną bezę szwajcarską do dekoracji domowych wypieków. Zachowuje ona nie tylko swój kształt, ale też piękny śnieżnobiały kolor. Jednak, by to się udało, trzeba ściśle trzymać się wytycznych z przepisu, ponieważ łatwo o błąd, który zniweczy kulinarne starania. Gdy dojdziesz już do wprawy, do bezy szwajcarskiej śmiało możesz dodać barwniki spożywcze, by tworzyć jeszcze bardziej finezyjne ozdoby tortów i ciast.
Beza szwajcarska – proporcje
Podczas jej przygotowania przyda się waga kuchenna, by precyzyjnie odmierzyć składniki. Jeśli jednak nią nie dysponujesz, możesz założyć, że na 1 białko (ważące około 30 g) przypada 60-70 g cukru (to mniej więcej 1/3 szklanki). Mowa oczywiście o zwykłym białym cukrze. Do zrobienia bezy szwajcarskiej raczej nie poleca się używać cukru pudru.
Jak zrobić bezę szwajcarską?
W misce połącz białka (powinny mieć temperaturę pokojową) z cukrem i umieść ją nad kąpielą wodną. Para wodna będzie stopniowo ogrzewać masę, ale nie doprowadzi do jej zagotowania. Wymieszaj oba składniki. Pod wpływem ciepła cukier powinien całkowicie roztopić się w białku. Jeśli nadal będą widoczne jego kryształki, oznacza to, że masa potrzebuje jeszcze kilku minut.Gdy uzyskasz już jednolitą konsystencję, zacznij ubijać białka z cukrem mikserem na średnich lub wysokich obrotach. Przygotuj się na to, że może to trochę potrwać – nie przestawaj, póki beza nie będzie chłodna. W rezultacie otrzymasz sztywną i lśniącą bezę.Przełóż ją do rękawa cukierniczego, wyciśnij mniejsze beziki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i susz w temperaturze 100°C przez co najmniej godzinę.
Czy wiesz, że?
Z tak przygotowanym smakołykiem możesz eksperymentować! Beza szwajcarska sprawdzi się jako składnik gęstego kremu maślanego, którym ozdobisz torty, tartaletki i babeczki. Powinni o tym pamiętać kucharze, którym zależy na tym, by ich słodkości były nie tylko pyszne, ale też prezentowały się nienagannie. Krem z bezą szwajcarską zachowuje bowiem swój kształt, więc nie musisz martwić się tym, że jadalne ozdoby szybko spłyną lub się roztopią.
Słodkie przepisy
W recepturze kruchego ciasta z rabarbarem i bezą znajdziesz nieco inny sposób podejścia do bezy, do przygotowania której należy użyć mąki ziemniaczanej. Spróbuj jednak udekorować ciasto bezą szwajcarską i zobacz, że efekty będą wyśmienite! Twoim bliskim z pewnością przypadnie też do gustu ciasto z morelami i bezą, o którego dokładkę będą prosić od razu. Pomysłem na wytworny deser jest tarta cytrynowa z bezą, więc z powodzeniem podasz ją podczas bardziej formalnych okazji. Bezą szwajcarską możesz też udekorować tort czekoladowy z kremem kawowym. Dzięki temu będzie prezentował się zjawiskowo. Spróbuj ułożyć ją także na wierzchu ciasta kokosowego – okaże się idealnym ukoronowaniem eleganckiego poczęstunku!
Komentarze (0)