Czym zastąpić żelatynę w domu? Co dodać zamiast niej do ciasta?
Co zamiast żelatyny? To pytanie od dawna zadają sobie wegetarianie i weganie, którzy wykluczają w jadłospisie produkty pochodzenia zwierzęcego, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z ulubionych galaretek czy wypieków w dodatkiem kuszącego kremu. Bez dodatku substancji żelującej rozpłynie się przecież w mgnieniu oka! Zamienników żelatyny poszukują również osoby, którym zależy na poznawaniu kulinarnych nowinek oraz ciekawostek. Podpowiadamy, czym zastąpić żelatynę w domu. Jest na to co najmniej kilka sposobów.
Właściwości żelatyny
Poszukiwania dobrego zamiennika żelatyny w większości przypadków podyktowane są tym, że jest to produkt pochodzenia zwierzęcego. Wytwarza się go z kolagenu znajdującego się w kościach, chrząstkach i skórze. Z tego względu żelatyna jest nie do przyjęcia dla wegetarian i wegan oraz osób, którym zależy na ograniczeniu spożywania artykułów odzwierzęcych.
Jednocześnie stanowi ona uniwersalny produkt, sprawdzający się w wielu potrawach – zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Na szczęście istnieją alternatywy! Zapoznaj się z naszymi propozycjami produktów, których z powodzeniem można używać zamiast żelatyny.
Czym jest agar-agar? Czy można użyć go zamiast żelatyny?
Ten zamiennik żelatyny otrzymywany jest z krasnorostów (rodzaju glonów) występujących u wybrzeży Japonii. Choć pochodzi z dalekich rejonów świata, robi się coraz bardziej popularny także nad Wisłą. Ogromnym atutem agaru są jego właściwości. Nie ma smaku, zapachu i jest bezbarwny. Nie musimy więc obawiać się, że wpłynie na walory smakowe naszych ulubionych potraw. Sprawdza się doskonale w domowych puddingach, galaretkach, żelkach albo ptasim mleczku. W sklepach znaleźć go można w formie cieniutkich płatków, granulek i proszku.
Czym zastąpić żelatynę do ciasta? Wypróbuj tapiokę!
To kolejny egzotyczny produkt, który powinniśmy powitać w kuchniach z otwartymi ramionami. Tapioka produkowana jest z manioku, który powszechnie występuje w Ameryce Południowej oraz Środkowej. Najczęściej przyjmuje kształt niewielkich perełek, które nie posiadają zdecydowanego smaku ani aromatu. Tapioka jest chętnie wykorzystywana do ciast i popularnych dań mącznych, np. racuchów, naleśników i gofrów.
Żel jabłkowy dla miłośników domowych przetworów
Wiele przepisów na konfitury, dżemy i marmolady zakłada użycie zagęstnika. Czym zastąpić żelatynę? W tym przypadku warto postawić na żel jabłkowy, który przy okazji pozwoli zmniejszyć ilość cukru potrzebną do przyrządzenia tych słodkości.
Nie musimy szukać go na sklepowych półkach! Jego przygotowanie nie jest trudne, lecz wymaga nieco czasu. W pierwszej kolejności trzeba dokładnie umyć owoce, ponieważ nie będziemy obierać ich ze skórki. Jabłka kroimy na kawałki, zalewamy wodą i kilka razy zagotowujemy. Każdorazowo należy przecedzić je przez czystą ściereczkę. Na koniec dodajemy odrobinę cukru i mieszamy, aż składniki równomiernie się połączą. W ten sposób otrzymujemy domową substancję żelującą, która z powodzeniem zastąpi żelatynę w przetworach.
Wiedza w praktyce. Czym zastąpić żelatynę w potrawach?
Pora przejść do działania! W przepisie na warzywne tymbaliki skorzystaj z agaru. Przekonasz się, że jego użycie jest nawet prostsze niż w przypadku klasycznej żelatyny! Na stołach paprykowa teryna też będzie prezentować się zjawiskowo, a dzięki zamiennikowi żelatyny jej smakiem będą mogli cieszyć się zwolennicy diet roślinnych. Wejdź do świata wyśmienitych deserów z nieoczywistymi składnikami. Sernik wegański z orzechów nerkowca nie zawiera ani grama twarogu, a nadal przynosi niebiańskie doznania smakowe. Skosztuj również tarty z kremem jaglanym i owocami idealnej na wakacyjny podwieczorek. Podejrzewamy, że tofurnik (sernik z tofu) – bez glutenu, bez jajek, bez laktozy, wegański też pozytywnie cię zaskoczy. By poznawać kolejne intrygujące warianty domowych słodkości, spróbuj deseru z tapioki. Nuda w kuchni ci nie grozi!
Komentarze (0)