Przygotowywanie posiłków przy użyciu pary wodnej to przepis na posiłek idealny. Soczyste mięsa i chrupiące warzywa z pełnią właściwości odżywczych, ale bez zbędnego tłuszczu – to możliwe! I niezwykle proste w wykonaniu. Duże kulinarne doświadczenie nie jest wymagane! Wystarczy poznać kilka prostych wskazówek jak gotować na parze?
Dlaczego warto?
Poprawa nawyków żywieniowych to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Zbliżające się wiosna i lato również mobilizują do działania. Chęć zmiany może być wywołana różnymi powodami, ale jedno jest pewne – od tej pory gotowanie na parze będzie twoim sprzymierzeńcem! W czym tkwi jego sekret? Wyjaśniamy, jak gotować na parze!
- Stanowi najzdrowszy sposób przyrządzania posiłków. W przeciwieństwie do tradycyjnego gotowania, żywność nie jest narażona na wypłukiwanie z niej wartościowych składników.
- Produkty nie tracą kolorów, chrupkości i sprężystości.
- Para wodna nie pozbawia ich również smaku i zapachu.
- Dużo łatwiej jest skomponować lekkostrawny jadłospis bez niechcianego tłuszczu.
- Odpowiedni parownik pomoże zaoszczędzić sporo czasu i energii. Korzystając z dwu- lub trzypoziomowego sprzętu, będziesz w stanie przygotować cały obiad za jednym zamachem!
- Idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą spędzać w kuchni niezbędne minimum. Gotując na parze, znika ryzyko przypalenia albo wykipienia potrawy.
Parować, ale w czym?
Gotowanie na parze wciąga! Gdy przekonasz się do tego rodzaju obróbki, warto zaopatrzyć się w parownik, na przykład ten wykonany z bambusa. Urządzenia złożone są ze zbiornika na wodę, pojemników na żywność ze specjalnymi otworami oraz pokrywy. Ich wybór jest ogromny! Dopiero zaczynasz przygodę z parowaniem i zastanawiasz się, jak gotować na parze bez parowaru? Istnieją sitka i silikonowe wkładki, które dopasujesz do swoich naczyń. W sam raz dla początkujących!
Parować, ale jak?
Oprócz umycia i ewentualnego obrania ze skórki warzyw i owoców, produkty wystarczy pokroić na mniejsze części. Niezależnie od tego, czy właśnie zaopatrzyłeś się w swój pierwszy parownik, czy zastanawiasz się, jak gotować na parze w garnku, pamiętaj o kilku zasadach:
- Mrożone mięso i ryby najpierw należy rozmrozić. Warzywa mogą trafić nad parę prosto z zamrażarki.
- Przygotowując jednocześnie kilka produktów, pomyśl o czasie, którego potrzebują. Te, które gotują się najdłużej (np. mięso), ułóż w pojemniku znajdującym się najniżej. Unikniesz w ten sposób wyciekania mięsnych sosów do reszty składników.
- Czytaj instrukcje! Większość parowników zawiera w zestawie przydatne wskazówki. Zwykle dotyczą najpowszechniejszych produktów. Dowiesz się, jak długo gotować rybę na parze, ile czasu potrzebują jajka albo jak zabrać się za kasze i makarony.
- Żywność powinna tworzyć w poszczególnych naczyniach jedną warstwę. Gotuj na parze do woli, ale pamiętaj, by potrawy nie miały styczności z wodą.
- Co jakiś czas sprawdzaj stan wody i w razie potrzeby uzupełnij jej zbiornik.
Parować, ale co?
Wszystko! Dowolny rodzaj mięsa, ryby i owoce morza są dzięki temu niesamowicie soczyste. Jędrne warzywa i owoce to zasługa pary! Masz wątpliwości? Nie wiesz, chociażby jak gotować brokuły na parze? Podziel je na małe różyczki i ciesz się smakiem łososia gotowanego na parze z ryżem po chińsku. Dania kuchni azjatyckiej wiodą prym w parowaniu! Chińskie bułeczki na parze – Bao Buns najlepiej smakują zrobione w parowniku bambusowym! Urządzenie powszechnie używane w Azji, w Europie jest coraz bardziej popularne. Po co smażyć chińskie pierożki skoro ich lżejsza wersja jest równie smaczna? Czy parowanie sprawdzi się na rodzimym podwórku? Spróbuj gołąbków na parze i sam zdecyduj! Kiedy najlepiej zabrać się za gotowanie? Proponujemy zacząć od śniadania, czyli jajecznicy na parze z pomidorami na liściach sałaty z chlebem graham.
Komentarze (0)