Dla zdrowia!
Lubczyk nie tylko wzbogaca smak potraw, Zawiera sporą ilość olejków eterycznych i innych aromatycznych składników. W listkach znajduje się również witamina C, która pomaga między innymi w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz w produkcji kolagenu. Roślina wykazuje też właściwości moczopędne. Lubczyk, jak wiele innych ziół, pozytywnie wpływa na smak potraw, dlatego warto mieć go w kuchni zawsze pod ręką.
powrót do góryZainspiruj się!
Dzięki odrobinie lubczyku twoje dania będą idealnie doprawione. Nie potrzeba go dużo, żeby wzbogacić smak potrawy – wystarczy zaledwie pół łyżeczki tej intensywnej przyprawy. Jeśli lubisz nowoczesne wydania dobrze znanych dań, aksamitna zupa z bobu ze szparagową nutą na pewno przypadnie ci do gustu. Również krem z brokułów z dodatkiem lubczyku będzie dużo bardziej wyrazisty. Zupa grzybowa ze świeżych grzybów sama w sobie jest nadzwyczaj aromatyczna, a szczypta lubczyku sprawi, że wszyscy poproszą o dokładkę. Nie tylko w zupach znakomicie się sprawdza. Również w innych daniach odgrywa ważną rolę. Polędwiczki wieprzowe z paprykowymi oliwkami to odpowiednia propozycja na niedzielny obiad, który dzięki lubczykowi zamieni się w prawdziwie odświętny posiłek. Także w prostych daniach serwowanych na co dzień lubczyk staje się nieoceniony. Kurczak ze szpinakiem w sosie śmietanowym jest tego najlepszych przykładem. Szparagi z jajkami w sosie maślanym to smaczny pomysł na śniadanie i kolację. Warto pamiętać o tym, że lubczyk i szparagi to niezwykle udane połączenie. Przyprawa świetnie odnajdzie się w sosach. Sos vinaigrette z ziołami to idealny dodatek do sałatek. Smak pieczonych warzyw i mięs podkreśli dip do pieczonych ziemniaków i dań z grilla, który z lubczykiem będzie jeszcze bardziej aromatyczny.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Lubczyk jest znany i ceniony w wielu regionach świata. Od czasów starożytnych stosuje się go w Europie, w tym w Polsce, jako przyprawę kuchenną. Uprawę lubczyku w średniowieczu rozpowszechnili benedyktyni.
- W kuchni używane są przede wszystkim świeże lub suszone liście. Wartościowe są też korzeń i olejek eteryczny, który pozyskuje się z lubczyku.
- Lubczyk jest rośliną wykorzystywaną w produkcji kosmetyków. Olejek lubczykowy jest składnikiem niektórych perfum, z kolei korzeń może być dodatkiem do kąpieli.
- Jeśli uprawiasz lubczyk na własnej działce i chcesz go ususzyć, pamiętaj, aby zebrać listki jeszcze przed kwitnieniem. Po kilku miesiącach suszony lubczyk straci swój aromat, więc tworząc zapasy, lepiej go zamrozić.
Z czym to się je?
Lubczyk jest rośliną z rodziny selerowatych. Jego smak i zapach są bardzo intensywne - przypominają połączenie pietruszki oraz selera. Najłatwiej będzie znaleźć go w postaci suszonej, ale w wielu sklepach bez problemu dostaniemy też świeże zioła w doniczce. Lubczyk można trzymać na parapecie przez kilka tygodni i dodawać bezpośrednio do potraw. Najlepiej sprawdzi się w rosole – to zazwyczaj pierwsze danie, które przychodzi na myśl, gdy mowa o lubczyku. Pasuje do niego zarówno suszony, jak i świeży. Lubczyk to obowiązkowy składnik każdego dobrego rosołu, jednak nie jest to jedyna zupa, do której warto go dodać. Ogórkowa, brokułowa, krupnik, kalafiorowa z dodatkiem lubczyku będą wyróżniać się głębszym smakiem i ciekawszym, ziołowym zapachem. Nawet niewielka ilość podkreśli walory wielu innych potraw. Często przygotowywane dania mięsne i makaronowe doprawione lubczykiem zyskają nowy smak. Dobrym pomysłem jest dodanie go do ziemniaków i roślin strączkowych. Sosy z lubczykiem będą bardziej wyraziste i aromatyczne. W Holandii lubczyk jest bardzo ważną przyprawą w tradycyjnych przepisach bazujących na szparagach. Z kolei w Rumunii jako kluczowy element lokalnych bulionów, jest nawet bardziej popularny niż pietruszka czy koperek. Jednym słowem, bez tej przyprawy, trudno sobie wyobrazić dobrą kuchnię!
powrót do góry
Komentarze (0)