Metoda stir-fry – co to znaczy? Na czym polega smażenie stir-fry?
Metoda stir-fry stała się jedną z najpopularniejszych form przygotowywania posiłków. Niewątpliwą zaletą smażenia w ruchu jest duża oszczędność czasu, niewielkie zużycie tłuszczu oraz zachowanie przez poszczególne składniki własnego smaku oraz chrupkości. Na czym dokładnie polega technika stir-fry? Czy takie potrawy można przygotować w domowej kuchni? Sprawdzamy!
Metoda stir-fry – co to znaczy?
Smażenie stir-fry to metoda znana od tysięcy lat w kuchniach dalekowschodnich, polegająca na krótkotrwałym przyrządzaniu potraw w jednym garnku o charakterystycznym stożkowatym kształcie. Poszczególne składniki wrzucane są na odrobinę bardzo mocno rozgrzanego oleju, a następnie intensywnie mieszane lub podrzucane, dzięki czemu mogą się równomiernie opiec z każdej strony.
Naczyniem niezbędnym do przygotowania potraw stir-fry jest wok – rodzaj patelni przypominającej głęboką miskę posiadającą jeden lub dwa uchwyty. Jej charakterystyczny kształt umożliwia nie tylko równomierne rozchodzenie się ciepła od dna po brzegi, ale przede wszystkim usmażenie smacznych potraw na minimalnej ilości tłuszczu.
Smażenie metodą stir-fry – łączenie poszczególnych składników
Dania, w których wykorzystywana jest dalekowschodnia metoda stir-fry, wyróżniają się chrupkością warzyw, delikatnością mięsa oraz użyciem mieszanek sosów i przypraw, które podkreślają smaki wszystkich składników trafiających do mocno rozgrzanego woka. W kwestii dodawania produktów panuje tutaj duża dowolność, dzięki czemu daną potrawę można przygotować przy użyciu ulubionych smaków.
Warto jednak pamiętać, by na patelnię trafiły składniki z poszczególnych grup, a wtedy danie zyska głębszy smak i bardziej złożony aromat.
- Białko – najczęściej są to kawałki surowego mięsa (wołowina, pierś kurczaka, filet kaczki), owoce morza lub ryby. W wersji wegetariańskiej świetnie się sprawdza tofu pokrojone w średniej wielkości kostki. Twardsze kawałki mięsa należy pociąć na cienkie paseczki i chwilę zamarynować w odrobinie octu ryżowego zmieszanego z sosem sojowym lub teriyaki.
- Warzywa – im więcej różnorodnych jarzyn, tym danie jest bardziej kolorowe. Do woka można wrzucić brokuł, groszek cukrowy, fasolkę szparagową, cukinię, marchew, różnego rodzaju grzyby, miniaturowe kolby kukurydzy, kiełki fasoli mun i paprykę. Niektóre dania z kuchni indyjskiej czy tajskiej uwzględniają także dodawanie słodkich owoców w kawałkach (np. kokosowe curry z mango i szpinakiem).
- Podstawa aromatyczna – to składniki, które nadają całej potrawie konkretnego smaku np. imbir, trawa cytrynowa, chili, pieprz syczuański, czosnek oraz sosy łączące ze sobą poszczególne składniki w jedną całość (sojowy, rybny, ostrygowy, teriyaki, pasta krewetkowa itd.).
- Dodatki – ugotowany wcześniej makaron lub ryż, posiekane orzechy, zielona cebulka, kolendra.
Stir-fry – podstawowe zasady
Aby danie stir-fry zachowało chrupkość i unikalny smak wszystkich składników, warto poznać kilka podstawowych zasad, ułatwiających przygotowanie potrawy w zaledwie kilka minut:
- Zanim tłuszcz w woku zdąży się rozgrzać, należy przygotować wszystkie potrzebne produkty, ponieważ sam proces smażenia trwa niezwykle krótko i w trakcie intensywnego mieszania nie będzie czasu na obieranie, mycie czy siekanie.
- Wszystkie składniki powinny być pokrojone w słupki lub cienkie płatki o jednakowych rozmiarach, dzięki czemu będą gotowe w tym samym czasie.
- Smażenie metodą stir-fry odbywa się na bardzo mocno rozgrzanym tłuszczu, dlatego należy wybierać olej o wysokim punkcie dymienia, np. słonecznikowy, sojowy, arachidowy, sezamowy, rzepakowy.
- Do przygotowania potrawy najlepiej nada się wok, w którym smażone produkty mają jak najmniejszy kontakt z tłuszczem, ale za to większy z nagrzanymi ścianami patelni, dzięki czemu ich powierzchnia szybko się zamyka, pozostawiając wewnątrz całą wilgoć i smak.
- Najpierw należy wrzucać najbardziej twarde składniki, które wymagają najdłuższego smażenia. Najdelikatniejszą zieleninę (zielona cebula, szczypiorek, szpinak, liście pak choi) najlepiej dodać tuż przed zdjęciem z ognia.
- Twarde mięso (jak np. w przepisie na smażoną wołowinę stir-fry) najlepiej usmażyć w pierwszej kolejności, następnie odłożyć na bok i dodać dopiero pod koniec przygotowywania całej potrawy.
Jeśli już wiecie, co to jest stir-fry i w jak łatwy sposób przyrządza się dania tą starą, sprawdzoną od wieków metodą, błyskawicznie możecie przyrządzić takie egzotyczne dania, jak szybki makaron chiński z dodatkiem chrupiących warzyw oraz jajek, aromatycznego sezamowego kurczaka pokrytego gęstą glazurą czy wegetariański smażony ryż z tofu i brokułami zmieszanymi ze świeżo startym imbirem. Potrawy przygotowane metodą stir-fry podawaj natychmiast, dopóki wszystkie składniki są gorące, chrupkie i najbardziej aromatyczne. Smacznego!
Komentarze (0)