Pecorino – Co to jest i do czego go dodać? Jak w ogóle zrobić ten ser podpuszczkowy?
Pochodzący ze słonecznych Włoch i wyrabiany od czasów starożytnych w regionie Rzymu ser pecorino, zaskakuje różnorodnością smaków i przypraw. Świeży jest doskonałym dodatkiem do kanapek, a poddany długotrwałemu dojrzewaniu świetnie podkreśla smak sosów, pizzy i makaronów. Do czego jeszcze można dodać ten wyjątkowy ser? Jak zrobić ser podpuszczkowy? Sprawdzamy!
Co to jest pecorino?
Pecorino to twardy ser podpuszczkowy produkowany z pełnotłustego mleka owczego. Ten tradycyjny należy do grupy serów długodojrzewających, czyli przechowywanych w odpowiednich warunkach (wilgotność, temperatura) przez kilka miesięcy, dzięki czemu zyskuje charakterystyczny słono-pikantny smak oraz intensywny aromat. Dojrzały pecorino jest twardy i mocno zwarty, dzięki czemu idealnie nadaje się do ścierania na tarce i podawania jako dodatek typowo włoskich przystawek lub dań, jak np. makarony, grzanki czy pizza.
Ser pecorino – do czego najlepiej smakuje?
ser o tak charakterystycznym smaku jak pecorino. Do czego najlepiej go wykorzystać, by nadał potrawom nieco pikanterii? Ser świetnie się sprawdza zarówno jako składnik niektórych potraw, jak i dodatek wsypywany tuż przed podaniem na stół. Z pecorino przygotujecie znakomite faszerowane pieczarki portobello z piekarnika, których nietuzinkowy smak możecie jeszcze bardziej wzbogacić poprzez dodanie drobno krojonej pancetty. Starte pecorino doskonale podkreśla włoski charakter serowych pulpecików w sosie pomidorowym z dodatkiem świeżej bazylii i oliwy z pierwszego tłoczenia oraz pełnego aromatu spaghetti z anchois i kaparami, dania, obok którego nie sposób przejść obojętnie.
Co to jest ser podpuszczkowy?
Włoskie pecorino, podobnie jak wiele innych produktów nabiałowych, należy do grupy serów podpuszczkowych, czyli otrzymywanych poprzez dodanie do mleka podpuszczki (enzymu trawiennego) powodującego jego ścięcie i wytrącenie się tzw. skrzepu serowego. Ze względu na sposób wytwarzania i dojrzewania takie sery dzielone są na miękkie (np. pleśniowe, bryndza) oraz twarde (ementaler, parmezan, cheddar, oscypek). Wytwarzany w domowych warunkach jest świeży i miękki, a swoją konsystencją oraz smakiem przypomina nieco produkowany na Podhalu bundz. Chcecie wiedzieć, jak zrobić ser podpuszczkowy z mleka krowiego? Zapraszamy do kuchni!
Pyszny ser podpuszczkowy – jak zrobić?
Przygotowanie sera podpuszczkowego, nie jest trudne, ale zajmuje dość dużo czasu, więc wymaga sporo cierpliwości. Niezbędnym składnikiem do jego przygotowania jest tłuste, dobrej jakości mleko (najlepiej wiejskie), które na początek podgrzejcie w garnku do temperatury około 38°C. Kolejnym etapem jest dodanie podpuszczki – koniecznie w ilości podanej na opakowaniu – a następnie mieszanie składników przez równą minutę. Po tym czasie przykryjcie garnek pokrywką i odczekajcie około 30-40 minut aż utworzy się skrzep, który konsystencją będzie przypominać galaretkę. Wówczas postarajcie się pokroić go nożem mniej więcej na 1-2 cm kwadraty, a całą zawartość garnka przełożyć do gęstego sita lub specjalnego pojemnika na sery (z otworami). Dociskajcie lekko kawałki, by odciekło jak najwięcej serwatki, a później obracajcie pojemnik z serem co 2 godziny, dopóki skrzep nie osiągnie pożądanej konsystencji (około 20 godzin).
Jeśli macie ochotę na ser świeży, wówczas zamoczcie go w solance na około 5-6 godzin, a następnie osuszcie na kratce. Jeśli chcecie przygotować ser twardy, natrzyjcie jego boki solą wyłóżcie na drewnianą deskę i przechowujcie w lodówce około 6 tygodni, pamiętając o jego obracaniu mniej więcej co drugi dzień.
Ser podpuszczkowy – do czego najlepszy?
Ser domowej roboty nie tylko doskonale smakuje solo jako przekąska, ale także jest wspaniałym dodatkiem do owocowo-warzywnych sałatek oraz na kanapki. Jego śmietankowy, delikatnie słony smak świetnie pasuje do deski serów, serwowanej np. podczas wieczornego maratonu filmowego lub spotkania ze znajomymi. Ser podpuszczkowy doskonale łączy się ze świeżymi figami, oliwkami, orzechami, papryczkami nadziewanymi fetą oraz wędlinami, jak np. szynki dojrzewające, kabanosy czy plastry wędzonego na zimno łososia.
Komentarze (0)