Kasztany to jeden z ponadczasowych symboli jesieni, a ich zbieranie w parkach to cel wypraw wielu przedszkolaków. Amatorzy gotowania powinni skierować swoje kroki w nieco inną stronę. Jak wynika ze słynnego cytatu, w Paryżu najlepsze kasztany są na Placu Pigalle. Gdzie szukać ich w Polsce? We własnych kuchniach, ponieważ przyrządzenie kasztanów jadalnych jest sprawą wyjątkowo prostą. Jeśli tylko nauczymy się, jak upiec kasztany w piekarniku, czeka nas wykwintna uczta i niezrównane aromaty. Poznajcie zatem nasze sprawdzone sposoby na pieczenie kasztanów!
Pieczone kasztany – jak smakują?
Na samym początku kasztanowej przygody należy zapamiętać, że owoce kasztanowców, które najczęściej można spotkać w parkach, nie należą do jadalnych. Możemy spokojnie przeznaczyć je na jesienne zabawy z najmłodszymi domownikami i konstruowanie zabawnych ludzików.
Do niedawna odmiany kasztanów nadające się do jedzenia były w Polsce bardzo trudno dostępne, dziś jednak w większości dobrze zaopatrzonych sklepów znajdziecie na półkach jadalne, a nawet gotowe, pieczone kasztany. Jak smakują? Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, najlepiej rozglądać się za nimi jesienią i zimą – pieczone kasztany będą stanowić wyśmienitą, gorącą przekąskę. Ich smak cechuje delikatna słodycz oraz orzechowa nuta. Nie poleca się jedzenia ich na surowo! Po obróbce termicznej zyskują przyjemną konsystencję, przypominającą ziemniaki.
Zakupy – na co zwracać uwagę?
O ile owocowe i warzywne zakupy raczej nie sprawiają nam problemów, o tyle wybór najlepszych kasztanów nie musi być już taki oczywisty. Zwłaszcza, gdy zamierzamy przygotować je po raz pierwszy. O czym należy pamiętać, przygotowując się na pieczenie kasztanów?
- Wybierajmy błyszczące, ciężkie kasztany. Uszkodzenia lub ślady pleśni są niedopuszczalne.
- Należy unikać zbyt lekkich egzemplarzy, ponieważ w środku mogą okazać się wysuszone, niesmaczne i po prostu nieświeże.
- Po zakupie nadają się do przechowywania w lodówce w suchych opakowaniach lub papierowych torebkach.
Jak zrobić pieczone kasztany?
To zdecydowanie jeden z najpyszniejszych, jesiennych rarytasów. Doskonały pomysł, by wprowadzić nowość do codziennego menu lub zaskoczyć gości w czasie przyjęcia. Pieczone kasztany jadalne to połączenie eleganckiego smaku z prostotą wykonania. Podpowiadamy, jak upiec kasztany, którym nikt nie zdoła się oprzeć.
- Kasztany należy umyć ciepłą wodą i dokładnie osuszyć.
- Niezbędne jest wykonanie nacięcia w kształcie krzyża w miejscu bardziej wypukłej końcówki.
- Umieszczamy kasztany w gotującej się wodzie na około kwadrans – skróci to czas pieczenia.
- Następnie układamy je na blaszce i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180-200 stopni. Ile piec kasztany w tej temperaturze? Po kolejnych 15 minutach wyciągamy je i czekamy, by przez chwilę ostygły.
- Podajemy jeszcze gorące – kasztany pieczone są wtedy najsmaczniejsze, a obranie ich ze skórki najmniej kłopotliwe.
Pieczone kasztany na różne sposoby
Wiadomo już, jak zrobić pieczone kasztany, ale równie dobrze będą smakować gotowane, smażone lub prażone na suchej patelni. Surowe kasztany nadają się do mrożenia, więc śmiało możemy przygotować zapasy na kolejne miesiące. Warto skorzystać także z mąki z mielonych kasztanów, która wzbogaci specjały pokroju czekoladowego placka wegańskiego – aż ślinka cieknie!
Na tym rola pieczonych kasztanów w kuchni nie kończy się. Dla wszystkich znużonych już smakiem dyni, polecamy jesienną zupę z kasztanów, która okaże się niezwykle wyszukanym elementem jadłospisu. Ukoronowaniem świątecznego obiadu będzie pieczona gęś z kasztanami (lub z jabłkami). Zapowiada się prawdziwe rozpieszczanie podniebienia! Kasztany warto zajadać nie tylko od święta. Potrzeba zaledwie pół godziny, by przygotować imbirowego kurczaka z fasolą, któremu kasztany dodają charakteru. Oto niebanalna przekąska na co dzień. Gdy dysponujemy trochę większą ilością czasu, spróbujmy sałatki z kurczaka z ryżem – kasztany jadalne będą w niej apetyczną niespodzianką.
Komentarze (0)