W przeszłości migdały były produktem ekskluzywnym, dostępnym tylko dla wybrańców i najbardziej zamożnych szefów kuchni. Na szczęście czasy się zmieniły! Dziś o migdały nietrudno. Można zajadać je jako samodzielną, chrupiącą przekąskę. Uświetnią niejeden deser, sprawdzą się także jako element wytrawnych dań. Jak obrać migdały z brązowej skórki, która nie jest szczególnie smaczna. Przedstawiamy nasze dwa sprawdzone sposoby na obieranie migdałów.
Obieranie migdałów – po co to robić?
Migdały można znaleźć w sklepach w różnych formach. Płatki migdałowe to produkt, który nie potrzebuje żadnej obróbki, lecz zdecydowanie bardziej opłacalne jest zaopatrywanie się w migdały w całości. Dają one również większe pole do kulinarnych popisów. Charakterystyczna, brązowa skórka nie smakuje najlepiej. Nie znajdziecie w niej również cennych właściwości i składników odżywczych, więc wszystko wskazuje na to, że najrozsądniej jest się jej pozbyć. Jak obrać migdały ze skorupki, by prezentowały się jak najlepiej?
Po pierwsze: na gorąco
Blanszowanie migdałów to sposób na szybkie i bardzo sprawne wyeliminowanie niechcianej otoczki.
- Migdały należy umieścić w naczyniu i zalać wrzątkiem tak, by były w całości zakryte.
- W takiej kąpieli pozostawcie je na około 10 minut.
- Następnie odcedźcie je na sitku lub w durszlaku i opłuczcie zimną wodą.
- Teraz wystarczy tylko lekki nacisk palców od węższej strony, a migdał sam wyskoczy ze skórki.
Czy ta metoda obierania migdałów ma jakieś minusy? Jest bardzo szybka i skuteczna, lecz działanie wysokiej temperatury może zmniejszać wartość odżywczą migdałów.
Po drugie: na zimno
Jak obrać migdały ze skorupki, by zachować ich najcenniejsze walory? Potrzebne będą zimna woda i odrobina cierpliwości.
- Migdały zalejcie zimną wodą, w tym przypadku również powinny być całkowicie zanurzone.
- Odstawcie naczynie na 12 godzin.
- Po tym czasie opłuczcie je czystą wodą. Teraz możecie przystępować do próby obierania migdałów ze skórki lub wlać świeżą wodę i pozostawić na kolejne 12 godzin.
- Skórkę ściągajcie przy pomocy małego, ostrego nożyka.
Migdałowe przysmaki
Dodawanie migdałów do różnorodnych deserów to częsta praktyka. Z tego względu tym razem prezentujemy nieco mniej oczywiste potrawy wytrawne. Dzięki naszym przepisom na stołach zrobi się bardziej szykownie. Pulpeciki z marchewką i migdałami to znany przysmak w zupełnie nowym wydaniu. Barwny makaron z brokułami i migdałami to specjał do zrobienia w 25 minut, więc sprawdzi się idealnie, gdy na gotowanie, a także na obieranie migdałów, nie macie dużo czasu. Brukselce z czosnkiem i migdałami nie odmówi najbardziej wybredny smakosz. Drób często gości w Waszym menu? Podajcie go w formie ryżu z migdałami i kurczakiem, a o nudę w kuchni nie będziecie musieli się martwić. Szukacie smacznego pomysłu na rybę? Niezawodny dorsz zapiekany w migdałach to strzał w dziesiątkę. Jeśli planujecie świąteczny obiad, jako przystawkę podajcie zupę z zielonego groszku i pieczarek. Będzie wybornym wstępem do kaczki w sosie pomarańczowym – dania głównego, które perfekcyjnie podkreśli odświętny charakter posiłku. Skoro wiecie już, jak obrać migdały ze skórki, korzystajcie z ich potencjału na co dzień i od święta.
Komentarze (0)