Dla zdrowia!
Migdały są cennym źródłem wapnia i fosforu, które przyczyniają się do utrzymania zdrowych zębów oraz kości. Chcesz mieć piękny uśmiech? Chrup migdały na zdrowie! Narzekasz na zmęczenie i znużenie? Zawarte w migdałach magnez i witaminy z grupy B świetnie się z nimi rozprawią. Migdały zawierają też znaczną ilość witaminy E, która pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym. Czy to tyle? Ależ skąd! Migdały to również bogactwo cennych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, w skrócie NNKT.
powrót do góryZainspiruj się!
Bez migdałów wiele słodkich wypieków nie mogłoby zachwycać wyjątkowym smakiem i aromatem. Nawet królujące wśród czerwcowych owoców truskawki lubią przebywać w ich towarzystwie. Ciasto migdałowe z truskawkami to uczta dla podniebienia. Karmelizowane ciasto migdałowe zachwyci cię bogactwem smaku. Z kolei bez przepisu na babkę migdałową trudno będzie ci wyobrazić sobie kolejną Wielkanoc. Gofry to słodkie wspomnienie z czasów dzieciństwa? Mamy dla ciebie unowocześnioną wersję, na którą mogą sobie pozwolić osoby z nietolerancją glutenu. Gofry bezglutenowe z mąką migdałową na pewno cię nie zawiodą! Myślisz, że zupa i migdały mają ze sobą niewiele wspólnego? Przepis na zupę migdałową z ryżem szybko wyprowadzi cię z błędu! Jeśli lubisz kremowe zupy, koniecznie spróbuj delikatnego kremu migdałowego, który mimo niewielu składników zaskakuje niezwykłym smakiem. Pstrąg w migdałach to prawdziwa kulinarna uczta, za sprawą której inaczej spojrzysz na tę rybę. A jeśli szukasz oryginalnego sposobu na pierś z kurczaka, wypróbuj przepis na kurczaka z migdałami, który zachwyci domowników. Czy migdały pasują tylko do dań na specjalne okazje? Ależ nie! Makaron z brokułami i migdałami to idealny wybór na codzienny obiad. Mamy nadzieję, że jesteś pozytywnie zaskoczony wszechstronnością migdałów. Na tym jednak nie koniec! Poznaj dip migdałowy, który urozmaici kanapki i będzie się idealnie komponował ze słonymi przekąskami. Z kolei kozi ser zapiekany w migdałach to wytworna przekąska na przyjęcie. Już samo czytanie o tych pysznościach sprawia, że zaczyna ci cieknąć ślinka? Nie czekaj dłużej, sięgnij po migdały i ugotuj coś pysznego!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Największym producentem migdałów są Stany Zjednoczone. Są tam uprawiane w słonecznej Kalifornii. Migdały rosną też w krajach śródziemnomorskich. Jeśli masz w sobie żyłkę działkowca i oczyma wyobraźni widzisz migdałowce w przydomowym ogródku, musimy cię rozczarować. Drzewo potrzebuje wysokich temperatur i spokojnego klimatu.
- Olejek migdałowy jest stosowany do produkcji kosmetyków. Wchodzi w skład balsamów do ciała i kremów do twarzy.
- Migdały mają dużą wartość odżywczą, jednak po obróbce termicznej tracą cenne właściwości. To nie znaczy, że musisz je jeść tylko na surowo. Dla smaku warto dodawać je do wypieków i potraw na ciepło!
- Nie musisz obierać migdałów ze skórki, ale warto to robić! Skórkę łatwiej usuniesz, jeśli pestki zalejesz wodą i odstawisz na 24 godziny. Jeśli zamierzasz zjeść je na surowo, nie idź na łatwiznę i nie zalewaj ich wrzątkiem. Będą wówczas mniej wartościowym pożywieniem.
- Większość migdałów dostępnych na rynku pochodzi z Kalifornii. Warto wiedzieć, że amerykańscy producenci obowiązkowo je pasteryzują. W miarę możliwości, lepiej wybierać migdały z krajów europejskich, bo są one smaczniejsze.
Z czym to się je?
Migdały to nasiona migdałowca pospolitego, inaczej zwyczajnego. Często występuje on też pod nazwą śliwa migdał. Najczęściej osiąga wysokość do 10 metrów. Drzewo przypomina wyglądem brzoskwinię i jest z nią spokrewnione. Tak, z brzoskwinią, a nie z orzechami, jak się powszechnie uważa! Dziko rosnące gatunki migdałów miewają kolce. Owoce pokrywa twarda, niejadalna, skórzasta powłoka o zielono-brązowej barwie, porośnięta puszkiem. Migdałowce należą do jednych z najstarszych drzew na świecie. Były znane już w starożytności! Wyróżnia się dwa rodzaje migdałów: słodkie i gorzkie. Migdały słodkie są częściej uprawiane i to właśnie je możemy znaleźć na sklepowych półkach. Z kolei z gorzkich migdałów, które nie nadają się do bezpośredniego spożycia, produkuje się olej i aromaty spożywcze. Jak nazwa wskazuje, są bardzo gorzkie w smaku i zawierają trujący kwas pruski. W ostatnich latach migdały zyskały na popularności głównie dzięki wegetarianom i weganom, którzy wykorzystują je na wiele sposobów. Czy znasz już ser z migdałów albo napój migdałowy? A może zamiast mąki używasz do ciasta zmielonych migdałów? Jeśli nie, warto zwrócić uwagę na te produkty, bo dzięki nim poznasz nowe smaki i zachwycisz gości niebanalnymi połączeniami. Płatki migdałowe to już klasyk i trudno wyobrazić sobie bez nich wiele słodkich wypieków. A jak powstają? W prosty sposób! To po prostu łuskane migdały, które zostały zblanszowane, a następnie pokrojone w cienkie plasterki. Możemy posypać nimi ciasto, dodać do sałatki lub chrupać jako przekąskę. Świetnie sprawdzą się też w daniach na słono. Popularnym produktem wytwarzanym z migdałów jest marcepan. To słodka masa z prażonych migdałów, olejku migdałowego i cukru. Wykorzystuje się ją najczęściej do nadziewania słodyczy. Marcepan ma dość specyficzny smak, który się albo kocha, albo nienawidzi. Trudno zachować neutralność. Do której grupy należysz? Z migdałów powstaje też likier amaretto, często używany jako dodatek do ciast i deserów. Tiramisu bez amaretto z pewnością nie byłoby tak pyszne.
powrót do góry
Komentarze (0)