Kuchnia kraju pochodzenia
Mamy oko na Maroko! Marokańska kuchnia jest kolorowa, aromatyczna i co tu dużo mówić - niezwykle apetyczna! Bez wątpienia króluje w niej mięso. Baranina, wołowina i kurczak, przyrządzone w rozmaitych postaciach. Najpopularniejsze są kiełbaski, parówki i szaszłyki. Mieszkańcy Maroka lubią je smażyć, dusić, a najbardziej grillować. Smak każdego mięsnego dania znakomicie wzbogaca nawet szczypta pachnącego rozmarynu. Dasz się skusić? Jednak ten gorący afrykański kraj to także wyśmienite warzywa. Marokańczycy uwielbiają gotowaną marchew, ziemniaki czy pora. Często wykorzystują także ciecierzycę i soczewicę. Natomiast pierwsze skrzypce na marokańskim talerzu gra kasza kuskus, która wprost przepada za smakiem i zapachem rozmarynu. Idealne połączenie składników? Kuskus z pieczoną dynią i ciecierzycą! W Maroku nie liczy cię tylko co, ale i jak podajesz dania. Właśnie stamtąd pochodzą popularne gliniane naczynia, w którym podaje się słynne tajine, które jeszcze piękniej prezentuje się w towarzystwie rozmarynu
powrót do góry
Zainspiruj się!
Rozmaryn z Maroko raz spróbowany nie daje o sobie zapomnieć! Wystarczy, że przygotujesz jedno, drugie czy trzecie danie z dodatkiem tej przyprawy, a nie będziesz chciał się z nią rozstawać. Dla przykładu - szaszłyki wołowe z papryką i rozmarynem. Niby nic – szaszłyk jak szaszłyk, krótki czas przygotowania, a stopień trudności taki, że wyzwaniu sprostałby nawet co zdolniejszy przedszkolak. A jednak nawet niewielka szczypta marokańskiego rozmarynu sprawi, że jedzenie tychże szaszłyków okaże się niezwykłym doznaniem kulinarnym, które chociaż na chwilę pozwoli przenieść się wprost do ciepłego Maroka. Z kolei pieczony schab z ziołami to coś dla miłośników wykwintnych mięsno-ziołowych smaków. Wprawdzie rozmaryn nie jest w tym przypadku jedyną przyprawą, ale bez niego ryzykowalibyśmy zbyt mdłym smakiem mięsa. Rozmaryn urozmaici nie tylko smak mięs. Warto poeksperymentować również z zupami. Aromatyczna zupa ziołowa zapewni niezapomniane wrażenia smakowe. Gwarantujemy, będzie pysznie!
Proszę Państwa teraz nadszedł czas na prawdziwy przebój – prezentujemy smakowite ciasteczka z sera i rozmarynu. Choć brzmi jak produkt dla miłośników słodkich przysmaków, to jednak tym razem jest to wytrawna przekąska – doskonała na przerwę w pracy albo jako zamiennik grzanek do zup. Ciasteczka możemy też serwować niczym przystawkę. Rozmaryn jest wielki!
powrót do góryCzy wiesz, że
Rozmaryn jest nie tylko bohaterem kulinariów. Na jego temat krąży również wiele opowieści i mitów. Podobno gałązki rozmarynu zdobiły ciało samej bogini miłości Afrodyty!
Dawniej wierzono, że rozmaryn zapewnia radość i szczęście, dlatego dbano o to, by znajdował się w każdym domu. Dziś powinien być lokatorem każdej kuchni!
Rozmaryn uznawano za symbol miłości i wierności. Wianek z rozmarynu na głowie panny młodej lub jego gałązki przypinane gościom należały do powszechnych tradycji weselnych.
Komary, muszki i inne insekty – doskonale znasz wątpliwe uroki lata na jeziorem? Rozmaryn może cię też skutecznie obronić przed natrętnymi owadami. Jak? Wystarczy, że jego gałązkę wrzucicie do ogniska, a latające bestie odlecą daleko. Z kolei sposób na odstraszenie kleszczy to zmieszanie przestudzonej herbaty z rozmarynu z sokiem cytryny i spryskanie skóry.
powrót do góryZ czym to się je?
Mocny, korzenny zapach rozmarynu - obok niego nie da się przejść obojętnie! Znana na całym świecie roślina stanowi podstawę wielu wyśmienitych kuchni. Kraje śródziemnomorskie, północna Afryka, Meksyk, Hiszpania czy Polska? Bez rozmarynu ani rusz! Nasz kulinarny bohater potrafi niezwykle podkręcić smak różnorodnych mięs oraz wędlin. Rozmaryn uratuje smak niejednej zupy, sosu, sałatki, ryżu, a nawet jarzyn.
Przyprawa przyciąga nie tylko swoim aromatem, ale także wyglądem. Chcesz, aby Twoja potrawa wyglądała kusząco? Ozdób ją kandyzowanymi kwiatami rozmarynu, a zachwytom nie będzie końca. Także łodyga rośliny przyda się w kuchni. Wykorzystaj ją jako szpilkę do szaszłyków.
Rozmaryn stwarza naprawdę ogromne możliwości, jeżeli chodzi o jego kulinarne zastosowanie. Steki, polędwiczki, wszelkie pieczenie czy potrawy z grilla o wiele wyborniej smakują w jego towarzystwie. Uniwersalny – to dobre określenie, gdyż przyprawa pasuje zarówno do jagnięciny, cielęciny, wieprzowiny, wołowiny jak i drobiu. W dodatku świetnie poprawia smak wszelkich ryb. Śmiało łącz rozmaryn z różnego rodzaju serami. Eksperymentuj, próbuj, smakuj!
A co powiesz na słodycze z dodatkiem przyprawy? Brzmi dziwnie? Nic bardziej mylnego! Desery wspaniale komponują się z aromatycznymi gałązkami. Pamiętaj tylko o jednej podstawowej zasadzie – w tym przypadku umiar to klucz do sukcesu!
powrót do góry
Komentarze (0)