Jaki rodzaj dyni wybrać?
W Polsce najpopularniejszymi uprawianymi odmianami dyni są: olbrzymia, piżmowa i zwyczajna. Każda z nich cechuje się innymi właściwościami. Pierwsza osiąga największe rozmiary. Szczególnie dorodne dynie olbrzymie przekraczają masę 200 kg. Z tego powodu, ich włóknisty miąższ – którego otrzymasz dużo – warto podzielić na porcje i zamrozić lub zawekować. Z jego użyciem przygotujesz wiele smacznych dań, np. zupę krem z dyni z karmelizowanym jabłkiem i pieczonymi orzechami. Dynia piżmowa ma natomiast mniejsze owoce i pozbawiony włókien miąższ. Dzięki temu świetnie sprawdzi się do wegetariańskiego gulaszu. Będzie też dobrym wyborem do przyrządzenia zupy – jej kawałki nie rozpadną się w trakcie gotowania, a zmiksowane utworzą wyjątkowo aksamitny krem. Wypróbuj ją do przygotowania zupy z dyni i słodkich ziemniaków. Dynia zwyczajna będzie natomiast dobrym wyborem do zupy z dyni i pora.
Jak obrać dynię?
Dynie o twardej skórze, przed rozpoczęciem gotowania, należy obrać. Proces ten może wydawać się skomplikowany, w rzeczywistości jednak nie przysparza wielu kłopotów. Najpierw odetnij oba końce warzywa. Następnie przekrój dynię na pół. Wydrąż z niej pestki. Ostrym nożem lub obieraczką do warzyw ściągnij z niej zewnętrzną warstwę. Zabieg ten nie jest jednak niezbędny dla wszystkich rodzajów dyni. Niektóre z nich posiadają miękką skórę, którą można spożywać. Przykładem jest dynia hokkaido. Wypróbuj jej do przyrządzenia jesiennej zupy krem z dyni.
Jak przyrządzić dynię na zupę?
Istnieją różne metody przyrządzania dyni do zupy. Większość z nich posiada cechę wspólną: zakłada podzielenie warzywa na części. Dość popularne jest gotowanie pokrojonej dyni aż do osiągnięcia przez nią miękkości. Podobny efekt uzyskasz, jeśli jej kawałki będziesz zapiekać w piekarniku. Dzięki temu łatwo pozbędziesz się skóry z warzywa. Ten sposób może okazać się przydatny przy gotowaniu zupy trio dyniowe. Jeśli myślisz o gęstym kremie, miękkie warzywo zmiksuj dokładnie z wywarem z warzyw lub mięsa. Jeśli nie posiadasz blendera, wystarczy, że zmiażdżysz kawałki dyni widelcem albo tłuczkiem do ziemniaków – i w takiej formie dodasz do bulionu. Sprawdź, jakie to proste i przygotuj smaczną zupę z dyni z szafranem.
Z czym podawać zupę dyniową?
Zupę dyniową podawaj z różnymi dodatkami. Popularne są małe grzanki przyrządzane na patelni lub zapiekane w piekarniku. Do większości zup pasować będzie również groszek ptysiowy. Dobrze skomponuje się np. z kremem z dyni z ziemniakami i jabłkiem. Warto zadbać również o estetykę serwowanego dania. Korzystaj z zielonych naci: pietruszki czy kolendry. Dobrym rozwiązaniem będzie też posypanie gotowej zupy podprażonymi na suchej patelni pestkami dyni. Z kolei dodatek kwaśnej śmietany lub gęstego jogurtu naturalnego sprawi, że przyrządzane przez Ciebie danie zyska nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również smak.
Czym doprawić zupę dyniową?
Dynia jest warzywem dość neutralnym. W zależności od tego, jaki smak gotowej zupy chcesz osiągnąć, dobieraj do niej różne przyprawy. Jeśli myślisz o pikantnej zupie dyniowej, do jej doprawienia wykorzystaj niewielką ilość pieprzu kajeńskiego, starty drobno imbir lub gałkę muszkatołową. Łagodniejszą wersję osiągniesz, wybierając świeżą kolendrę, majeranek, zioła prowansalskie czy słodką paprykę. Ciekawym rozwiązaniem może być również użycie niewielkiej ilości… miodu. Sprawdź go w połączeniu z kremową zupą z dyni.
Kiedy sezon na dynię w pełni, koniecznie zainteresuj się zupami przyrządzanymi z tego warzywa. Dzięki temu, że jest ono dość łagodne w smaku, przygotujesz je na wiele sposobów. Jedyne co Cię ogranicza, to kulinarna wyobraźnia. Sprawdź koniecznie nasze smaczne propozycje i dowolnie je modyfikuj.