Dla zdrowia!
Kasza jęczmienna to m.in. źródło błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Czas na wiosenne porządki - nie tylko w domu, ale i w naszym ciele! Jeśli zastanawiasz się, jak wzbogacić swoją dietę w potrzebne składniki mineralne – sięgnij po kasze! Jęczmienna zawiera fosfor (odpowiada za utrzymanie zdrowych kości), miedź (wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego) oraz mangan (przyczynia się do utrzymania właściwego metabolizmu energetycznego). Nie są jej obce także witaminy z grupy B, tj. witamina B6 i niacyny przyczyniające się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Witamina B12 i B6 pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Czas obalić mit! To, co zdrowe, nie musi być drogie ani trudne w przygotowaniu. Sięgnij po kaszę jęczmienną i ciesz się zdrowiem!
powrót do góryZainspiruj się!
Gotowy na prawdziwą ucztę? No to zaczynamy! Na początek krupnik staropolski z mięsem. Określa się go mianem jednej z najstarszych, a zarazem najbardziej klasycznych polskich zup. Rozgrzewa, dodaje sił, a przy tym smakuje! Ze względu na zawartość kaszy jęczmiennej oraz dodatku mięsa stanowi pełnowartościowe, pożywne danie. Idealnie sprawdzi się podczas obiadu dla całej rodziny, kiedy na zewnątrz mróz i plucha. Co na drugie? Danie popisowe każdej babci, czyli pyszne małopolskie gołąbki z dodatkiem z kaszy jęczmiennej i grzybów w roli głównej! Czujesz już ten aromat? Ciekawą, nieco lżejszą propozycję stanowią placuszki z kaszy jęczmiennej. Złociste, chrupiące, z dodatkiem warzyw i sosu jogurtowego… pycha! A Ty co wybierasz?
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Kasza jęczmienna stanowi aż 70% kasz uprawianych i jadanych na terenie Polski.
- Jeśli chcemy, aby nasza kasza była bardziej sypka, możemy uprzednio podprażyć ją lekko na patelni. Znasz tą technikę?
- Przed ugotowaniem kaszy, należy ją odpowiednio wypłukać, aby pozbyć się potencjalnych zanieczyszczeń.
- Chcąc uniknąć sklejenia się kaszy, można dodać do wody odrobinę oleju roślinnego lub masła.
- Najlepiej gotować ją w proporcjach 1:3 (jedna porcja kaszy na trzy porcje wody).
- Informacja dla alergików! Kasza jęczmienna zawiera gluten.
- Odpowiednio przygotowany pęczak jest przynętą dla ryb łowionych na wędkę. Widzisz, nie tylko ludzie uwielbiają smak kaszy!
Z czym to się je?
Kasza jęczmienna wytwarzana jest z ziaren jęczmienia. W zależności od wielkości i rozdrobnienia dzielimy ją na: pęczak – złożoną z całych ziaren poddanych obłuskiwaniu, perłową – uzyskiwaną przez rozdrobnienie i polerowanie pęczaku, łamaną – dostępną w różnej grubości oraz płatki jęczmienne. Kasza jęczmienna zyskała miano najpopularniejszej w naszym kraju. Jej delikatny smak idealnie komponuje się z wieloma potrawami. Może być dodatkiem do zup, sosów, dań mięsnych i wegetariańskich. To obowiązkowy składnik tradycyjnego, rozgrzewającego krupniku! Wykorzystuje się ją także do nadziewania gołąbków czy faszerowania papryki. Kasza jęczmienna to zdrowa alternatywa dla makaronów i ziemniaków. Jeśli do swojej diety chcesz włączyć wszelkiego rodzaju kasze, sięgnij najpierw po jęczmienną. Jej łagodny smak bardzo szybko trafia w gusta domowych smakoszy. Wypróbuj ją już dziś!
powrót do góry
Komentarze (0)