Przyjęcia, imprezy, podwieczorki w gronie znajomych – te wszystkie okazje wymagają odpowiedniej oprawy kulinarnej. Wśród przekąsek nie może zabraknąć czegoś na słodko. Często stawiamy na domowy sernik, który jest niezwykle uniwersalnym wypiekiem. Większość smakoszów go lubi, a podstawową recepturę można dowolnie modyfikować. Problem pojawia się wtedy, gdy w ferworze przygotowań zrobiliśmy za dużą porcję ciasta, a jednocześnie wzdrygamy się na samą myśl o wyrzucaniu jedzenia. Przed marnowaniem żywności uchroni nas mrożenie sernika. Jak się za to zabrać? Poznajcie nasze sprawdzone sposoby, które pomogą rozwiać wątpliwości dotyczące tego, czy sernik można zamrozić.
Po co mrozić ciasto?
Podczas planowania świątecznego menu zwykle staramy się przygotować solidny zapas jedzenia. W końcu nie chcemy, by czegokolwiek zabrakło. Czasem jednak mamy ochotę na kameralne posiedzenie z herbatą i kawałkiem sernika, ale trudno jest upiec tylko jedną porcję ciasta. Włożenie deseru do zamrażalnika nie tylko uchroni nas przed zmarnowaniem żywności (a co za tym idzie – pieniędzy), ale też np. zamrożenie sernika sprawi, że będziemy mieć pod ręką słodkie co nieco na wypadek spontanicznej wizyty gości.
Czy można mrozić sernik i kiedy to robić?
Sernik to jeden z domowych deserów, które najlepiej znoszą mrożenie. Najlepiej tuż po upieczeniu i wystudzeniu ciasta zdecydować jaka ilość jest nam potrzebna. Nadprogramowy kawałek warto odkroić i zamrozić. Im ciasto świeższe, tym lepiej będzie smakować po rozmrożeniu. Czasami trudno jest ocenić apetyt gości, więc na stole ustawia się patery pełne ciasta. Po zakończeniu imprezy nie przechowuj go w lodówce przez następne dni z myślą, że może uda się dojeść. Lepiej od razu zabrać się za mrożenie sernika.
Mrożony twaróg
Warto zastanowić się nie tylko nad tym, czy można zamrozić sernik, ale też pomyśleć o tym, co zrobić z serem. Planując upieczenie sernika zaopatrujemy się w dość duże ilości sera twarogowego. Nie trzeba wykorzystywać całości od razu. Sam ser również bardzo dobrze znosi warunki chłodnicze.
Czy sernik można zamrozić zawsze?
Jak już zostało wspomniane, sernika nie należy mrozić, jeśli od momentu wyjęcia go z piekarnika minęło już co najmniej kilka dni. Unikać trzeba też mrożenia serników z galaretką. Ona pod wpływem niskiej temperatury może zmienić swoją konsystencję i smak, co sprawi, że całość deseru nie będzie nadawać się do jedzenia. Pamiętaj, że sernik można mrozić maksymalnie przez 3 miesiące.
W czym mrozić sernik?
Do zamrożenia sernika przydają się:
- Jednorazowe pudełka plastikowe na ciasta, w które słodkości są pakowane w cukierniach – czemu nie wykorzystać ich ponownie, by ułatwić sobie mrożenie sernika?
- Pudełka na żywność wielokrotnego użytku.
- Folia aluminiowa – w tym przypadku najpierw należy zamrozić ciasto, a dopiero potem owinąć je folią, by nie przyklejała się do sernika.
Sernikowe szaleństwo
Mamy nadzieję, że wszelkie wątpliwości związane z tym, czy sernik można mrozić, zostały rozwiane. Zatem czas na mieszanie, miksowanie i pieczenie. Od dziś smakiem sernika świątecznego można cieszyć nawet w dzień powszedni. Odrobina egzotyki w serniku kokosowym jest bardzo mile widziana. Macie ochotę na powrót do smaków dzieciństwa? Degustacja sernika z krówkami przynosi jeszcze więcej radości niż przeglądanie pamiątkowych zdjęć, a znajomość sposobów na mrożenie sernika umożliwi zachowanie tego wyjątkowego smaku na dłużej. Święta to czas, kiedy królują tradycyjne receptury. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco je odświeżyć. Zamiast korzystać ze znanego na wylot przepisu, spróbuj sernika w cieście kakaowym, który wygląda bardzo efektownie. Znajdź w zamrażarce miejsce dla kawałka sernika z budyniem – sprawdzi się idealnie jako dodatek do popołudniowej herbaty.
Komentarze (1)