O wszechstronności ciasta francuskiego można rozprawiać godzinami. Nadaje się do zrobienia słynnych croissantów, słodkich ciasteczek i różnorodnych wytrawnych przekąsek, w tym apetycznych pasztecików. Może być podstawą popisowej tarty, może też tworzyć chrupiącą warstwę wokół pieczonych mięs. W jego umiejętnym przyrządzeniu liczą się nie tylko dodatki. Równie ważne są sposób obróbki i pieczenie ciasta francuskiego. Gotowi do uzupełnienia wiedzy oraz poznania odpowiedzi na pytanie: jak piec ciasto francuskie, by wyszło pyszne i chrupiące? Zaczynamy!
Ciasto francuskie – podstawy pieczenia
Za samodzielne przygotowanie ciasta francuskiego zabierają się najbardziej wprawieni szefowie kuchni, dysponujący dużym zapasem czasu. Zrobienie go od podstaw jest procesem długotrwałym i pracochłonnym. Na szczęście do dyspozycji mamy gotowe ciasta francuskie, które wystarczy urozmaicić wybranymi dodatkami i zapiec. Ciasto francuskie zamienia się w produkt, który jest sprzymierzeńcem kucharzy, ceniących szybkość i wygodę. Rozmaite smakołyki można przygotować w kilkanaście minut, co nie zmienia faktu, że nadal wymagają nieco uwagi. Jak długo i w jakiej temperaturze piec ciasto francuskie? Wiele zależy od wybranego przez nas dania.
Ciasto francuskie – ile piec?
Czas pieczenia ciasta francuskiego zazwyczaj podany jest na opakowaniu. Należy jednak wziąć poprawkę na to, że każdy piekarnik jest inny, tak samo, jak wypieki, które planujemy. Idealnie upieczone ciasto francuskie jest zarumienione, chrupiące i ma bardzo przyjemny aromat. Zwykle czas pieczenia waha się od kilkunastu do 30 minut, podczas których warto kontrolować stan przysmaku. Ile piec ciasto francuskie w zależności od wypieku, jaki decydujemy się przygotować? Niewielkie przekąski pokroju ślimaczków z serem, szynką i sosem pomidorowym lub zapiekanych parówek powinny spędzić w piecu około 15 minut. Ciastka z owocami (np. szczególnie lubiane koperty) około 20-25 minut. Delikatne mięsa, takie jak łosoś czy kurczak, to kwestia 30-40 minut. Tu uwagę należy zwrócić zarówno na stan ciasta, jak i na to, czy mięso nie jest surowe.
Jak piec ciasto francuskie – temperatura
Przyjmuje się zasadę, że ciasto francuskie lepiej jest piec stosunkowo krótko, ale w dość wysokiej temperaturze. Zawsze umieszczajcie brytfannę w nagrzanym piekarniku. W jakiej temperaturze piec ciasto francuskie? Wybierajcie zakresy od 200 do 220 stopni. Grunt to obserwacja. Gdy zauważycie, że wierzch ciasta przypieka się zbyt gwałtownie, warto zmniejszyć temperaturę.
Tarta – francuska specjalność
Choć okrągłe tarty kojarzą się z kruchym ciastem, nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością czasu, by je przygotować od podstaw. Z pomocą przychodzi ciasto francuskie, którego pieczenie rządzi się swoimi prawami. Najpierw w rozgrzanym piekarniku należy umieścić formę z samym ciastem, nakłutym w kilku miejscach widelcem. Można też ułożyć na nim drugą formę, obciążoną ziarnami grochu. Dzięki temu ciasto nie napęcznieje. Ile piec ciasto francuskie podczas przygotowywania tarty? Pieczenie powinno potrwać 10-12 minut. Po tym manewrze można je wyjąć, nałożyć upragniony farsz i umieścić w piecu jeszcze na około 20-25 minut. Gotowa tarta nie będzie ani surowa, ani zbyt sucha czy przypalona.
Gotowanie po francusku
Spokojnie, nie zamierzamy proponować żabich udek czy kontrowersyjnych ślimaków. Ciasto francuskie z pomidorami i fetą według naszego przepisu może konkurować z niejedną pizzą. Macie ochotę na coś naprawdę ekstra? Zrobienie francuskich rożków z owocami morza zajmie godzinę, ale możecie być pewni, że warto – zwłaszcza jeśli wiecie już, jak piec ciasto francuskie! Potrzebujecie pomysłu na szybkie przekąski, bo goście zaraz zapukają do drzwi, a Wy jeszcze w proszku? Bez obaw, parówki w cieście francuskim z warzywami to zawsze strzał w dziesiątkę. Przygotujcie je również jako francuskie hot dogi z ciemnym sosem piwnym, a rozejdą się szybciej niż jakikolwiek inny poczęstunek. Dla jaroszy polecamy szpinak w cieście francuskim – kolorowy i pyszny. Odnosicie wrażenie, że Wasze menu obiadowe ciągle wygląda tak samo? Wypróbujcie przepisy na pulpeciki zapiekane w cieście francuskim oraz ruloniki francuskie z białą kiełbasą, kapustą kiszoną i curry. Odkrywając, ile satysfakcji niesie pieczenie ciasta francuskiego, znowu z entuzjazmem będziecie wchodzić do kuchni!
Komentarze (0)