Jak przechowywać pączki po upieczeniu? W czym je trzymać?
Właściwe przechowywanie pączków powinno interesować nas nie tylko przy okazji tłustego czwartku. Oczywiście, wtedy jadamy je w naprawdę dużych ilościach, by tradycji stało się zadość, lecz puszyste i wypełnione ulubionym nadzieniem pączki smakują wyśmienicie o każdej porze roku. Zwykle przygotowujesz je z rozmachem i zastanawiasz się, jak przechowywać pączki, by nie zmarnowała się ani jedna sztuka? Nie ma w tym nic skomplikowanego, lecz trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Jak przechowywać pączki po upieczeniu?
Niektórzy wielbiciele pączków twierdzą, że w celu przedłużenia ich trwałości posypywanie cukrem pudrem powinno nastąpić tuż przed degustacją, a nie zaraz po upieczeniu. Z kolei warstwa gęstego lukru ma pomóc utrzymać pączki w jak najlepszym stanie. Warto przetestować te metody w ramach ciekawostki. Kluczowe jest jednak to, by nie zostawiać upieczonych pączków na kuchennym blacie bez żadnej osłony.
W czym przechowywać pączki?
Jeśli słodkości kupiliśmy w cukierni, możemy trzymać je w tekturowym pudełku, w które były zapakowane. Do przechowywania domowych pączków przyda się z kolei papierowa torebka. Możemy również postawić na umieszczenie wypieków w szerokiej misie z pasującą do niej pokrywką albo na osłoniętej paterze. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu wysychaniu, a pączki zjemy ze smakiem nawet na dzień następny.
Czy pączki można trzymać w lodówce?
Przyjmuje się, że jeśli umieścimy je w zamknięciu, temperatura pokojowa powinna w zupełności wystarczyć, by przedłużyć trwałość pączków. Pączki o wiele szybciej będą starzeć się w lodówce, więc nie rekomendujemy tego rozwiązania.
Jak przechowywać pączki? Czy pączki nadają się do mrożenia?
Pączki w lodówce nie powinny spędzać dłużej niż dobę. W sytuacji, gdy zależy nam na dłuższym przechowywaniu wypieków, dużo lepszym rozwiązaniem jest mrożenie pączków. Nadaje się do tego większość rodzajów, poza pączkami z nadzieniem śmietanowym.
Po wyjęciu z zamrażarki można je w bardzo prosty sposób odświeżyć. Wystarczy włożyć je na kilkanaście sekund do mikrofalówki lub na kwadrans do piekarnika. Najlepiej smakują tuż po podgrzaniu, więc nie ma sensu tego robić wcześniej niż tuż przed degustacją.
Pączki nie tylko na karnawał
Są doskonałym pomysłem na słodki poczęstunek, kiedy goście wpadają z wizytą. Sprawdzają się również w sytuacji, gdy spędzasz niespieszne popołudnie w towarzystwie rodziny. Dzięki przepisowi na domowe pączki z marmoladą będziesz wreszcie mieć okazję, by nieco porozpieszczać swoje podniebienie. Ciekawym urozmaiceniem staną się pączki serowe – delikatne i pyszne! Porządnie nadziane pączki z solidną porcją konfitury wiśniowej sprawią, że bliscy uznają cię za mistrza wypieków. Niezawodna receptura polewy lukrowej do pączków też powinna mieć stałe miejsce w twojej książce kucharskiej.
Chcesz nadać swoim wypiekom nieco inny kształt? Przygotuj pączki z dziurką z dodatkiem sosu morelowego. Jesteśmy pewni, że makaronowe donuty, czyli pączki po amerykańsku, też przypadną do gustu wszystkim łasuchom.
Komentarze (0)