Do gotowania rosołu podchodzimy z dużą uwagą i troską. Kupujemy najlepszej jakości mięso i warzywa, które warunkują wyśmienity smak oraz nieocenione właściwości rozgrzewającego bulionu. Wykorzystujemy najróżniejsze triki, by uzyskać jak najgłębszy smak i zachęcający kolor. Co jednak z przechowywaniem rosołu? Nie chcemy przecież, by cały wysiłek poszedł na marne. Dziś dowiemy się, ile może stać rosół w lodówce i co zrobić, by zachować pełnię jego walorów.
Jak rosół, to na bogato
Zaprawieni w bojach kucharze twierdzą, że im dłużej rosół się gotuje, tym lepszy wychodzi. Jest w tym racja. Podczas gotowania trzeba dbać o odpowiednią temperaturę, by nie gotował się zbyt gwałtownie. Kolejność dodawania składników i ich proporcje też są elementami potrawy, na które trzeba zwracać szczególną uwagę. Zrobienie rosołu wymaga więc czasu i energii. Nic dziwnego, że z tych powodów zazwyczaj przyrządzamy większą porcję, by wystarczyła na dłużej. By wysiłek nie poszedł na marne, trzeba zapoznać się z tajnikami właściwego przechowywania rosołu w lodówce.
Ile rosół może stać w lodówce?
Tę odświętną zupę można włożyć do lodówki dopiero w momencie, gdy całkiem wystygnie. Warto jednak wiedzieć, ile może stać rosół w lodówce, by nie trzymać go tam zbyt długo – maksymalnie 2-3 dni. Możemy jednak ten okres nieco wydłużyć. Wystarczy wyjąć z rosołu kawałki mięsa i warzyw, przechowując sam wywar. W takiej postaci rosół wykorzystać można przez tydzień bez obaw o utratę właściwości smakowych.
Wekowanie rosołu jako sposób na przedłużenie jego trwałości
Metoda, która kojarzona jest z babcinymi manewrami kulinarnymi, sprawdzi się doskonale, gdy mowa o rosole. Jak zawekować tę zupę? W pierwszej kolejności należy go precyzyjnie odcedzić. Ponownie zagotowujemy i gorący przelewamy do wyparzonych słoików. Zakręcamy je szczelnie (upewniając się wcześniej, że zakrętki nie są odkształcone) i odstawiamy do góry dnem. Przykrywamy je kocem i w takiej formie odstawiamy, by przestygły - to sprawdzony sposób na przechowywanie rosołu. Gdy słoiki będą zimne, wstawiamy do lodówki. Tak przygotowany rosół będzie można spożyć nawet po upływie kilku tygodni.
Czy można mrozić rosół?
Najlepsze danie może się w końcu znudzić, jeśli będziemy skazani na jego jedzenie przez kilka dni z rzędu. Niech rosół kojarzy się wyłącznie z wyborną ucztą, a nie przymusem! W tym celu sprawdź, jak zamrozić rosół.
By przeprowadzić to poprawnie, ponownie musimy usunąć warzywa oraz mięso. Chłodny rosół należy przelać do pojemników przeznaczonych do mrożenia lub szczelnych woreczków strunowych. Nigdy nie należy wypełniać ich maksymalnie, ponieważ ciecz pod wpływem niskiej temperatury zwiększa swoją objętość. Mogłoby to doprowadzić do pęknięcia opakowania.
Ważne jest również, by opisać każdy pojemnik z rosołem datą mrożenia. Rosół w zamrażarce trzymać można przez pół roku. Ciekawym pomysłem okaże się przelanie rosołu do foremek na lód. W ten sposób otrzymamy domowe kostki rosołowe, które staną się doskonałą podstawą zup, sosów i innych dań jednogarnkowych.
Rosół – tradycyjnie i nowocześnie
Gdy wiemy już, ile może stać rosół, czas zabrać się za gotowanie! Jeśli naprawdę nie możemy doczekać się degustacji i spotkania z bliskimi przy stole, przygotujmy ekspresowy rosół, który docenią wszyscy zabiegani kucharze. Macie trochę wolnego czasu i lubicie wyzwania? Zatem rosół królewski okaże się najbardziej trafnym wyborem. Bardzo ciekawą propozycją jest rosół z wątróbką i boczkiem – zaskoczy nawet największych znawców tradycyjnych receptur. Chcąc wrócić do bardziej klasycznych rozwiązań, skosztujcie rosołu z kury. Do takich smaków każdy lubi wracać! Przyjrzyjmy się również rosołowi z pieczarkami, będącemu propozycją w sam raz zarówno na codzienny, jak i uroczysty obiad.
Komentarze (0)