Jak uprażyć migdały na patelni, a jak w piekarniku?
Sprawdźcie, jak uprażyć migdały na patelni lub w piekarniku i w kilka minut przygotujcie wyjątkowo smaczną przekąskę, którą można się delektować pomiędzy posiłkami! Dodatkowo, uprażone płatki są znakomitym dodatkiem do kremowych zup, warzywnych sałatek, słodkich deserów oraz elegancko prezentujących się wypieków. Do czego jeszcze pasują migdały z patelni? Sprawdzamy!
Dlaczego warto prażyć migdały?
Wchodzące w skład bakalii migdały od wielu stuleci znajdują zastosowanie w kuchni oraz kosmetyce. Pochodzące z uprawianego w ciepłych rejonach migdałowca pospolitego nasiona, wyróżniają się łagodnym, delikatnie słodkim smakiem, który dobrze współgra zarówno ze słodkimi, jak i wytrawnymi potrawami. Pod twardą skorupą kryje się niemal białe wnętrze pokryte cieniutką brązową skórką o charakterystycznym, lekko gorzkawym smaku. Po lekkim uprażeniu z ziaren wyrabia się marcepan – słodką, plastyczną masę, idealną do wyrobu pysznych pralinek, ciasteczek oraz drobnych wypieków.
Poznajcie najciekawsze przepisy na dania i potrawy z migdałami, wśród których znajdziecie propozycje zarówno na przyrządzenie wytrawnych dań, jak i deserów, napojów oraz wielu słodkości.
Jak uprażyć migdały na patelni?
Jeżeli macie niewiele migdałów, błyskawicznie przygotujecie je na patelni. Do tego celu najlepiej wybrać naczynie pokryte teflonem, co zapobiegnie przypalaniu lub przylepianiu się nasion do dna. Gdy nasiona jeszcze mają brązową skórkę, należy je zblanszować, czyli zalać wrzątkiem aż do całkowitego przykrycia, a po kilkunastu minutach przelać zimną wodą i obrać. Tak przygotowane migdały wrzucacie na dobrze rozgrzaną patelnię i często mieszając lub podrzucając, podsmażacie, aż zyskają złocisto-brązowy kolor.
A jak uprażyć płatki migdałowe lub słupki? Dokładnie w taki sam sposób – używając gorącego naczynia z powłoką chroniącą przed przywieraniem. Przygotowane w ten sposób kawałki pestek są doskonałym dodatkiem i ozdobą do wielu dań, takich jak np. perfekcyjnie gładki krem z brokułów, apetyczny sernik z karmelem czy pełna różnorodnych smaków sałatka z kurczaka i mandarynek.
Prażenie migdałów w piekarniku
Jeśli macie do przygotowania płatki lub całe nasiona na ciasto lub zupę, koniecznie dowiedzcie się, jak uprażyć migdały w piekarniku, ponieważ ta metoda znacznie lepiej się sprawdza przy większej ilości obranych ze skórki pestek.
Na blaszce rozsypcie migdały w taki sposób, by utworzyć jedną warstwę, co zapewni równomierne opieczenie z każdej strony. Naczynie wstawcie do piekarnika nagrzanego na 180°C, przy opcji „góra-dół” plus termowentylator i uważnie obserwujcie stan zapieczenia migdałów, ponieważ mają skłonność do dość szybkiego przypalenia. Gdy nasiona lub płatki nabiorą odpowiedniego koloru, wystarczy je wyciągnąć z pieca i ostudzić w temperaturze pokojowej. Do czego nadadzą się całe ziarenka przygotowane w taki prosty sposób? Jeśli wiecie, jak zrobić prażone migdały na ciasto, do zupy lub jako chrupiącą przekąskę, z powodzeniem możecie je wykorzystać do pachnącej latem sałatki ze szpinaku i truskawek, halloweenowych ciasteczek „paluszki wiedźmy” albo jako ozdoba mazurków czy piętrowych tortów.
Jak uprażyć migdały z solą lub na słodko?
Migdały są doskonałą przekąską zarówno surowe, jak i zaraz po uprażeniu na apetyczny złocisty kolor. Ich łagodny, subtelnie słodki smak można wzbogacić, dodając odrobinę miodu lub ulubione przyprawy. Do prażenia z dodatkami najlepiej użyć nasion ze skórką, która wchłonie smak wszelkich dodatków nadając przekąsce pikanterii lub przyjemnej dla podniebienia słodyczy.
Jeśli przyjdzie wam ochota na ostre, wyraziste smaki, prażcie migdały na niedużym ogniu, często mieszając. Po kilku minutach dodajcie łyżeczkę oliwy i drobno mielone chili lub ostrą paprykę. Gotowe danie przesypcie na talerz, oprószcie szczyptą soli, pozostawcie do ostygnięcia. W taki sam sposób możecie przygotować prażone migdały z miodem, cynamonem, rozmarynem lub solą morską. Smacznego!
Komentarze (0)