Jak zawijać rogaliki – niby nie jest to trudna sztuka i większość zapalonych kucharzy nie przywiązuje do tej czynności zbyt dużej wagi. Jednak ile razy zdarzyło się, że zamiast zgrabnych przekąsek uzyskaliście mało efektowne, rozpadające się rogaliki z wypływającym nadzieniem? Nie warto ryzykować kolejnego niepowodzenia, zwłaszcza wtedy, gdy z wizytą wpadają znajomi. Sprawdźcie, jak zwinąć rogaliki sprawnie i bez wpadek.
Księżycowy przysmak na wiele sposobów
Dzięki charakterystycznemu kształtowi, rogalików nie można pomylić z żadnym innym łakociem. Najbardziej popularne jest przygotowywanie ich z ciasta drożdżowego oraz francuskiego. Warto wiedzieć, że bardzo dobrze smakują również rogaliki z kruchego ciasta.Gdy nauczymy się już, jak zawijać rogaliki, nasuwa się kolejne pytanie: co schować do ich wnętrza? Owocowe dżemy i konfitury – to podstawa. Świetnie pasują do nich również kawałki czekolady, zarówno ciemnej, jak i białej. Podsmażone jabłka z cynamonem i rodzynkami są pomysłem na udany deser lub podwieczorek. Trochę rozbudziliśmy kulinarną wyobraźnię, czas zatem przejść do konkretów i dowiedzieć się, jak zwijać rogaliki.
Pieczenie na okrągło, czyli jak zawijać rogaliki drożdżowe?
Ciasto drożdżowe przywołuje skojarzenia z prawdziwie domową kuchnią. Zapewne wielu miłośników gotowania ma swój ulubiony przepis na jego przygotowanie. Często są to receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zajmijmy się więc rogalikami i tym, co należy zrobić, gdy ciasto już wyrośnie. Jak zwinąć rogaliki z ciasta drożdżowego krok po kroku?
- Rozwałkujcie ciasto, uzyskując cienki i okrągły placek.
- Przy pomocy noża podzielcie go na równe trójkąty.
- Na środku każdego z nich ułóżcie niedużą porcję nadzienia.
- Najprostszą drogą do otrzymania rogalików jest zawijanie trójkątów od szerokiej podstawy w kierunku wierzchołka. Jednocześnie dociskajcie boki, by słodka zawartość nie wypłynęła z ciasta podczas pieczenia.
Rogaliki, przed włożeniem do rozgrzanego pieca, można odłożyć na kilkanaście minut w ciepłe miejsce.
Jak zawijać rogaliki z ciasta francuskiego?
Umiejętność samodzielnego przygotowania ciasta francuskiego to wysoki poziom kulinarnego zaawansowania. Dlatego tak dużą popularnością cieszy się gotowe ciasto, dzięki któremu smakowite rogaliki można przygotować błyskawicznie i bez szczególnego wysiłku. Wystarczy wiedzieć, jak zawijać rogaliki z ciasta francuskiego, by już po kilka minutach cieszyć się świeżym wypiekiem.
Ciasto francuskie zwykle ma kształt prostokąta. Jak zamienić go w upragnione rogaliki? Ciasto podzielcie na równe kwadraty o długości boków około 10 cm. Jak zawija rogaliki z kwadratów?
- Możecie przeciąć je na pół, wzdłuż przekątnej, uzyskując trójkąty i zawijać podobnie, jak przekąski z ciasta drożdżowego.
- Drugim sposobem jest zawinięcie kwadratowych kawałków ciasta tak, by na środku skleić dwa przeciwległe wierzchołki. Nie otrzymacie standardowego kształtu rogalika, ale deser nadal będzie wyglądać bardzo apetycznie.
Nasze sposoby na rogaliki
Ciasto z drożdżami świeżymi czy instant? Własnoręcznie zrobione ciasto francuskie czy produkt ze sklepowej półki? Z polewą czekoladową czy cukrem pudrem? Próbujcie różnych wariantów, a dzięki naszym przepisom i wskazówkom, jak zwijać rogaliki, inspiracji nie zabraknie. Pyszne rogaliki z dżemem to klasyka deserów, która powinna znaleźć się w repertuarze każdego łasucha. Francuskie rogaliki z jabłkami są rozwiązaniem idealnym, gdy nie macie zbyt dużo wolnego czasu, ale właśnie nabraliście ochoty na coś słodkiego. Owoce wykorzystajcie także do kopert z jabłkami – smakowita przesyłka prosto do brzucha, dzięki której nauczycie się, jak zawijać rogaliki z kwadratów!
Patenty na zawijanie rogalików przydadzą się również do wytrawnych kompozycji. Paszteciki z pieczarkami i serem pleśniowym to kapitalny pomysł na przekąskę do filmowego seansu w domowym zaciszu. Z kolei paszteciki z ciasta francuskiego z nadzieniem bolognese podajcie jako niebanalną kolację w jesienny lub zimowy wieczór.
Komentarze (0)