Miękka kapusta kiszona – co zrobić? Dlaczego jest miękka?
Czego efektem jest miękka kapusta kiszona? Co zrobić, żeby domowa kiszonka się nie popsuła? Sprawdźcie, jakie są najczęstsze powody, przez które kapusta zbytnio mięknie.
Miękka kapusta kiszona – co zrobić, żeby tego uniknąć?
Uzyskanie smacznej poprawnie ukiszonej kapusty nie jest wcale trudne, ale wymaga prawidłowego przejścia wszystkich kroków, czyli przygotowania, kiszenia i przechowywania kapusty. Jeżeli na którymś z tych etapów dojdzie do nieprawidłowości, efektem będzie miękka kapusta kiszona. Co zrobić w takim przypadku? Dlaczego kapusta kiszona jest miękka i jak uniknąć takiej sytuacji?
Pierwszym błędem, jaki może powodować zmięknięcie kapusty, jest dostanie się do niej tlenu. Bakterie kwasu mlekowego odpowiadające za kiszenie kapusty działają w środowisku beztlenowym, a jeśli w kapuście będzie tlen, rozwiną się tam też inne drobnoustroje i doprowadzą do zepsucia kiszonki. Żeby tego uniknąć, kapustę trzeba dobrze ugnieść i odpowietrzyć.
Kapusta kiszona – dlaczego miękka?
Dlaczego kapusta kiszona robi się miękka? Problemem może być zbyt duży dodatek soli lub jej niedobór. Jeśli przesolicie kapustę, zmieni kolor na brązowy lub szary i się zepsuje.
Problemem bywa też nieprawidłowa temperatura kiszenia kapusty na bigos, surówki lub kwaśnicę. Najlepiej przeprowadzać ten proces w temperaturze pokojowej – jeśli będzie za zimno lub zbyt ciepło, odbije się to na jakości kiszonki.
Unikajcie też nadmiaru marchewki lub innych dodatków, bo to właśnie one mogą odpowiadać za popsucie się kiszonki i pytanie, dlaczego kiszona kapusta jest miękka i niesmaczna.
Komentarze (0)