Kuchnia kraju pochodzenia
Oregano to gwiazda tureckiej kuchni – must have w barze z kebabami i na każdym rodzinnym stole. Baranina i jagnięcia to jego specjalność. Przyprawa to obowiązkowy składnik tradycyjnego i niezwykle popularnego tureckiego pilawu, czyli smakowitego dania przyrządzonego na bazie ryżu oraz mięsnych kawałków z dużą ilością aromatycznych ziół. Nie zapominajmy o wyśmienitych potrawach z mięsa baraniego. Oregano znakomicie czuje się w jego towarzystwie! Dodaj szczyptę przyprawy do baraniny w warzywach i ciesz się jej wyjątkowo soczystym smakiem. Ale Turcja to nie tylko mięsne dania. To kraj hummusu z rozmaitymi dodatkami. Oto pyszny hummus z rukwią wodną i czerwoną papryką. Z oregano mu po drodze! Turcy lubują się także w faszerowanych warzywach. Szczególnie upodobali sobie cukinie i bakłażany - z oregano stworzą zgrany i niezawodny duet!
powrót do góryZainspiruj się!
Nadszedł czas na karierę oregano w Twojej kuchni! Na początek swojej kulinarnej przygody z przyprawą możesz przygotować pulpety z soczewicy. Wartościowe składniki i doskonały smak – czegóż chcieć więcej! Inna opcja? Szaszłyk z marynowanych warzyw z kurczakiem, w którym to oregano nie tylko wzbogaci smak potrawy, ale i spełni funkcję ozdoby (dla zapominalskich, z greckiego – ganos). A jeśli masz więcej czasu, czeka na ciebie przepis na calzone z kurczakiem. I w tym daniu bez oregano ani rusz! A czy na widowni się jacyś fani zup? Jest coś i dla nich - w niecałe 30 minut przygotujesz przepyszną zupę serowa na żółtkach z dodatkiem oregano. Tyle zastosowań – niezłe z niego ziółko!
powrót do góry
Czy wiesz, że
Oregano w Turcji jest znane pod nazwą kekik. Natomiast inne nazwy tej przyprawy, z którymi można zetknąć się w Polsce, to: „dziki majeranek” i „lebiodka pospolita”. Sama nazwa „oregano” pochodzi od greckich słów: „oros” – góra i „ganos” – ozdoba. Ozdoba góry? No cóż, dawniej w Grecji oregano zdobiło góry, dziś może zdobić góry jedzenia na naszych talerzach.
W starożytnym Egipcie, podczas obrządków ku czci dawnych bogów (głównie Ozyrysa), oregano wplatano do wieńców.
Dawniej liście oregano służyły do farbowania tkanin na czarno, zaś kwiaty rośliny barwiły wełnę - na pomarańczowo. Obecnie posiadamy skuteczniejsze barwniki, jednak barwiące właściwości rośliny wciąż pozostają te same.
Czary-mary-oregano! W epoce średniowiecza wierzono, że przyprawa ta odgrywa bardzo ważną rolę, chroniąc ludzi i ich domy przed czarami. Liśćmi nacierano meble i podłogi, również wykorzystywano je jako namiastkę do herbaty czy tytoniu. Przyprawę doceniały mleczarki - miała chronić mleko przed skwaśnieniem w czasie burzy.
Niektóre odmiany oregano mogą posiadać smak zbliżony do majeranku, który bywa nazywany: „kuzynem oregano”. Można się też spotkać z nazwą „dziki majeranek”. Dzięki podobnym smakom te dwie przyprawy idealnie komponują się ze sobą. Taki zgrany duecik!
powrót do góryZ czym to się je?
Oregano to bywalec kuchni na całym świecie. Bryluje w sosach, pizzy, tostach czy jako dodatek do makaronów, ale równie dobrze prezentuje się - to znaczy smakuje - w towarzystwie mięs, ryb, owoców morza czy serów. Być może już do tego doszedłeś na drodze kuchennych eksperymentów, ale smakowo idealnie komponuje się z bazylią, majerankiem i tymiankiem. Cechy szczególne? Lekko korzenny i cierpki smak oraz charakterystyczny, aromatyczny zapach. Co więcej – cudotwórca. Nie smakuje Ci coś? Dodaj oregano! Zawsze w gotowości do pomocy. Co ważne, zapiekając oregano np. razem z mięsem, pozwalasz mu uwolnić intensywny aromat. Jedna rada – przyprawę przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku lub torebce, żeby chronić ją przed zwietrzeniem, a przez to przed utratą intensywnego aromatu i smaku. I o to chodzi!
powrót do góry
Komentarze (0)