Smażenie oscypka – jak usmażyć go na patelni?
Góralskie oscypki zwykle zjada się bez żadnej dodatkowej obróbki, ale w restauracjach i zaciszach domowych pieleszy popularnością cieszy się też smażenie oscypka, pozwalające wydobyć z tego regionalnego sera głębię smaku. Jak smażyć oscypki na różnych typach patelni?
Jak usmażyć oscypka?
Jak dobrze usmażyć oscypka? Owczy ser powinno się smażyć stosunkowo szybko i w niewielkiej ilości tłuszczu. Oscypki same w sobie zawierają go sporo, więc podczas smażenia nie trzeba przesadzać z jego dodatkiem. Czas smażenia też należy ograniczyć do 3-5 minut z każdej strony – to całkowicie wystarczy, żeby oscypek dobrze się podsmażył.
Jak usmażyć oscypka na patelni? Można wykorzystać patelnię tradycyjną lub wersję grillową, a w przypadku tej drugiej wykorzystać metodę smażenia oscypka „na sucho”, pozwalając, żeby podsmażał się na tłuszczu, który zacznie się z niego wytapiać. Jeśli smażycie na zwykłej patelni, użyjcie 1-2 łyżek oleju i rozprowadźcie go pędzelkiem po całej powierzchni, a kiedy mocno się rozgrzeje, wrzućcie kawałki sera i szybko podsmażajcie z każdej strony. Na koniec możecie doprawić oscypki w ulubiony sposób, np. mieloną papryką, ziołami lub żurawiną.
Na czym smażyć oscypki?
Jak smażyć oscypki, żeby nie nabrały innych zapachów? Serki serwowane w ramach przystawki najlepiej smażyć na tłuszczu bez charakterystycznego smaku i zapachu – na oleju rzepakowym lub na rafinowanym oleju kokosowym, ewentualnie na oliwie z oliwek. Podczas smażenia oscypka nie należy przesadzać z ilością tłuszczu, bo serek go wchłonie.
Komentarze (0)