Dla zdrowia
Uwielbiamy go za charakterystyczny zapach i smak, ale czy wiemy, co w sobie skrywa? Czas to sprawdzić! Oryginalny oscypek powinien być wyprodukowany z mleka owczego, które w porównaniu z mlekiem krowim posiada więcej kazeiny, białka oraz składników mineralnych. To także cenne źródło ryboflawiny. W oscypku znajdziemy przede wszystkim cynk oraz miedź. Co więcej, ser jest prawdziwą skarbnicą wapnia i fosforu– tak ważnego dla naszego układu kostno-zębowego. Cały wachlarz w jednym produkcie! Jednak, tak jak we wszystkim w życiu, znajdźmy złoty środek. Oscypek to produkt, który wyróżnia się swoim smakiem, nadając każdej potrawie wyrazistość i charakter. Jakie z tego wnioski? Od czasu do czasu sięgnijmy po ten regionalny przysmak i delektujmy się nim. To prawdziwy rarytas!
powrót do góryZainspiruj się!
Za oknem plucha, a jedyne, o czym marzysz, to malowniczy, górski krajobraz Tatr? Mamy coś dla Ciebie! Z naszymi przepisami poczujesz ten klimat w zaciszu swojego domu! Czas na oscypkowy zawrót głowy! To co, działamy? Krok pierwszy – zacznij dzień od pożywnego śniadania! Pożegnaj nudne sandwiche z szynką i serem. W zamian za to powitaj kanapki z wędzonym kurczakiem, oscypkiem i żurawiną. Brzmi wybornie, prawda? Po takim posiłku nie zabraknie Ci energii na długo! A co powiesz na śniadanie w stylu włoskim, z polskim, tradycyjnym akcentem? Postaw na fritattę z warzywami i oscypkiem na pieczywie pełnoziarnistym. Kto powiedział, że śniadania muszą być nudne? Na pewno nie z oscypkiem! Co więcej, ten górski przysmak pozwala na stworzenie tradycyjnych potraw w całkiem nowej odsłonie. Placki ziemniaczane z żurawiną i oscypkiem, a może aromatyczne roladki z kurczaka z oscypkiem i sosem śliwkowym? Wybór należy do Ciebie! Dla prawdziwych głodomorów – zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą i oscypkiem. Pycha! A jeśli szukasz propozycji na ciekawą przekąskę z wykorzystaniem oscypka, zaskocz swoich gości i przygotuj dla nich pizzę po góralsku. Zainspiruj się podanymi przepisami i stwórz w swoim domu prawdziwą góralską ucztę! Smacznego!
powrót do góryCzy wiesz, że?
Istnieją specjalne wytyczne, które mówią o tym, że oscypka można wyrabiać tylko od maja do września. Bądź czujny!
Specjalne regulacje zastrzegają, że produkcja tego sera może odbywać się tylko w województwie małopolskim i śląskim.
W Polsce około 70% mleka owczego jest wykorzystywane do produkcji oscypków.
Oryginalny oscypek powinien mierzyć od 17 do 23 cm, a ważyć między 60 a 80 dag.
Certyfikowany (chroniony) wyrób powinien zawierać minimum 60% mleka owczego, a po przekrojeniu mieć kolor zbliżony do kremowego.
Sama nazwa sera pochodzi od „scypania”, czyli rozszczepiania, rozdzielania drewnianych form, które służyły do ostatecznego formowania oscypka.
powrót do góryZ czym to się je?
Wyrobem oscypków od lat zajmują się bacowie. Ich wprawa oraz sprawdzone receptury mają decydujący wpływ na ostateczny smak sera. Sam proces produkcji odbywa się początkowo na hali. Mleko owcze, uprzednio przechowywane w temperaturze otoczenia, aby wzrosła jego kwasowość, miesza się z mlekiem świeżym. Następnie po dodaniu podpuszczki, powstaniu skrzepu oraz jego rozdrobnieniu, osiadaniu i odciąganiu serwatki zaczyna się proces urabiania. Na początku wybiera się ser, a także ugniata powstałe ziarna. Masa serowa jest rozgniatana ręcznie, by potem łatwiej było ją uformować w kulę oraz umieścić w naczyniu z serwatką. Powstałą gomółkę przebija się specjalnym szpikulcem. Ser ugniata się wzdłuż kolca aż do osiągnięcia kształtu dwustronnego stożka, którego w najszerszym miejscu opasuje się pierścieniem. Końcowym etapem jest zdjęcie przepaski, wygładzenie całości w dłoniach oraz zamoczenie sera w zimnej wodzie w celu utrwalenia jego formy. Tak uzyskaną masę serową macza się w solance do 24 godzin, które po tym okresie suszy się przez około dobę. Ostatnią czynnością jest wędzenie. Zazwyczaj odbywa się w bacówkach z użyciem drewna liściastego i trwa do tygodnia. Tak przygotowany oscypek to gwarancja najwyższej jakości! Jeśli myślisz, że ten górski przysmak można spożywać tylko w wersji solo – nic bardziej mylnego! Słony, o dymnym, wędzonym aromacie, nadaje potrawom niesamowitego, intensywnego smaku. Sprawdzi się zarówno jako dodatek do dań lub przystawek na zimno, jak i w formie grillowanej czy zapiekanej, np. z mięsem. Doda charakteru każdej sałatce, świetnie odnajdzie się w farszu, np. na pierogi, czy jako składnik sosu do makaronu. A jeśli ochota na oscypka przyjdzie z samego rana, możesz wykorzystać go jako dodatek do chleba czy jajek. Jego smaku nie da się zapomnieć! Polubisz go już po pierwszym kęsie! Skusisz się?
powrót do góry
Komentarze (0)