Miłośnikom włoskiej kuchni cannelloni przedstawiać nie trzeba. Nazwa odnosi się zarówno do rodzaju włoskiego makaronu w kształcie podłużnych rurek, jak i gotowego dania. Cannelloni z mięsem mielonym to jeden z najpopularniejszych sposobów serwowania tego przysmaku. Warto potraktować go jako punkt startowy do kolejnych eksperymentów. Co jeszcze może znaleźć się w tej efektownej zapiekance? To już zależy wyłącznie od inwencji kucharza. Pyszne cannelloni niejedno ma imię!
Nie tylko spaghetti
Włoskie pasty kojarzą się jednoznacznie z niezwykle długim makaronem podawanym z aromatycznym sosem, bazującym zazwyczaj na świeżych pomidorach. Nieco bardziej wymagający szefowie kuchni szlifują swoje umiejętności w przygotowywaniu idealnej lasagne. Tymczasem przepisy na cannelloni są równie niezawodne. Danie wygląda jeszcze bardziej efektownie, a ilość wariacji na jego temat nikomu nie pozwoli nudzić się w kuchni.
Poznajcie cannelloni
Nie sposób pomylić ten rodzaj makronu z jakimkolwiek innym. Szerokie rurki o średnicy 3 centymetrów i długości około 10 centymetrów pomieszczą dużą ilość smakowitego farszu. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od włoskiego słowa canna tłumaczonego jako trzcina, co jest bezpośrednim nawiązaniem do kształtu makaronu. Receptury, które traktuje się jako pierwowzór cannelloni, powstawały w XIX wieku. Za oficjalną datę narodzin specjału uznaje się rok 1907. Jako autor potrawy wskazywany jest szef kuchni z rejonu Kampania – Salvatore Coletta. Danie nie od razu wzbudziło powszechną furorę. Popularnością zaczęło cieszyć się dopiero w czasie II wojny światowej.
Cannelloni idealne – kuchenne triki
Cannelloni nadziewane różnorodnymi składnikami daje duże pole do popisu. Jeśli chodzi o farsz, możecie popuścić wodze fantazji. Istnieje jednak kilka sprawdzonych patentów, które warto znać, by przygotowanie samego makaronu nie sprawiło żadnych problemów.
- Ogólnie rzecz ujmując, makaronu nie trzeba poddawać wstępnej obróbce. Nie da się jednak ukryć, że wcześniejsze zanurzenie na kilka minut w letniej wodzie skutecznie go zmiękczy, dzięki czemu potrawa będzie delikatniejsza w smaku.
- Można też krótko ugotować makaron – al dente, by był jeszcze dosyć twardy. Ważne jest, by nie stał się zbyt miękki - wtedy nakładanie nadzienia będzie dużo bardziej kłopotliwym zadaniem.
- Część kucharzy podczas pieczenia cannelloni w piekarniku, umieszcza na niższym poziomie naczynie z wodą. Para wodna przeciwdziała wysychaniu makaronu.
Przepis na cannelloni – pysznie i z fantazją
Wielu osobom makaron kojarzy się ze sposobem na szybkie danie, które w kilkanaście minut można przygotować z najprostszych składników. Wystarczy jednak cannelloni i odpowiedni przepis, by zamienić codzienny posiłek w dużo bardziej wykwintną ucztę. Efektowny makaron z kurczakiem i kukurydzą to dopiero początek uatrakcyjniania jadłospisu. Jeszcze bardziej elegancko zrobi się za sprawą cannelloni z łososiem, oliwkami i kaparami. Warto przewidzieć dokładki, bo goście prędko nie zatęsknią za klasycznym i nieco już pospolitym schabem ze śliwką. Jeśli planujecie przyjęcie dla kulinarnych tradycjonalistów, mięsne cannelloni sprawdzi się doskonale. Przed imprezą dobrze jest poznać spożywcze upodobania gości i mieć w zanadrzu cannelloni ze szpinakiem i serem feta, na widok którego ucieszą się wszyscy wegetarianie. Warzywnych inspiracji nigdy za wiele, zwłaszcza gdy czeka na nas przepis na zapiekane cannelloni z cukinią lub cannelloni z dynią, twarożkiem i szpinakiem. Lubicie być na bieżąco z kulinarnymi trendami? Z makaronową zapiekanką z soczewicą z pewnością nie pozostaniecie w tyle!
Komentarze (0)