Na słodko albo na słono, z cukrem lub bułką tartą, owocowym musem, a może z gulaszem? Kopytka to tradycyjne danie, które podawać można na niezliczoną ilość sposobów. Zanim jednak zdecydujemy, na jakie dodatki mamy dziś ochotę, trzeba skupić się na tym, jak zrobić dobre ciasto na kopytka. W jego skład wchodzą proste i łatwo dostępne produkty, lecz nieznajomość podstawowych zasad może zakończyć się kulinarnym fiaskiem. Czy ciasto na kopytka można zrobić dzień wcześniej i odstawić? Jak uzyskać idealną konsystencję ciasta na kopytka? Co zrobić, gdy ciasto na kopytka jest zbyt kleiste?
Podpowiadamy!
Kopytka – przepis na ciasto
Na początek proponujemy zapoznać się z przepisem na tradycyjne kopytka według szefa kuchni.
Składniki na posiłek dla 6 osób:
- 5 ziemniaków,
- 1 całe jajko + 1 żółtko,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 2 łyżki bułki tartej,
- 1 łyżka mąki pszennej,
- szczypta soli.
Przygotowanie:
- Ziemniaki ugotuj w łupinach. Ostudź, obierz i przeciśnij przez praskę.
- Masę ziemniaczaną posól, dodaj oba rodzaje mąki i jajka.
- Ciasto zagniataj i uformuj z niego długi wałek. Spłaszcz nożem i pokrój skośnie na kluski o szerokości 2 cm.
- Gotuj w osolonym wrzątku przez 5 minut. Kopytka wyjmuj przy użyciu łyżki cedzakowej. Gotowe!
O czym trzeba pamiętać, robiąc ciasto na kopytka?
Ziemniaki możesz ugotować dzień wcześniej, lecz nie da się ukryć, że świeże łatwiej jest zmielić na gładką masę. Mimo to kopytka są świetną propozycją dla kucharzy, którzy nie lubią marnować jedzenia. Do ich przygotowania śmiało można użyć resztek ziemniaków z poprzedniego obiadu. Ważne by były to kartofle bez dodatków w postaci np. masła czy mleka.Wiesz, jak zrobić ciasto na kopytka i zastanawiasz się, czy można przygotować je dzień wcześniej? Nie jest to najlepszy pomysł. Nawet przechowywane w lodówce może stracić świeżość i stać się wodniste. Polecamy od razu zużyć całe ciasto. Ugotowane kopytka z powodzeniem można odgrzewać na dzień następny na patelni. Zyskają apetyczną, złocistą skórkę!
Ciasto na kopytka się nie klei – co teraz?
By uniknąć tego problemu, trzeba wybierać odpowiednie ziemniaki. Najlepiej sprawdzają się odmiany mączyste, czyli typu C. Jeśli jednak jesteś już na etapie wyrabiania ciasta, możesz dodać odrobinę mąki kukurydzianej albo oleju.
Co zrobić, gdy ciasto na kopytka jest zbyt kleiste?
W kuchni żadna skrajność nie jest pożądana. Idealne ciasto na kopytka powinno być elastyczne, a zarazem dość suche. Jeśli przygotowane ciasto na kopytka klei się do rąk, ciężko będzie uformować zgrabne kluseczki. W tej sytuacji niezbędne staje się podsypanie ciasta mąką pszenną.
Kopytka dla małych i dużych!
Miękkie kluski uwielbiane są przez smakoszów w każdym wieku. Z tego powodu zawsze miej w zanadrzu przepis na kopytka kartoflane, dzięki któremu staniesz się mistrzem domowego gotowania. Zielone zabarwienie kopytek ze szpinakiem wygląda na tyle intrygująco, że nawet najbardziej wybredne osoby nie odmówią degustacji. Możesz podać je w nieco bardziej szykownym wydaniu jako kopytka z sosem pieczarkowym z niebieskim serem, palce lizać! W smażonych kopytkach z sezamowym dipem połączysz tradycyjną w polskich kulinariach potrawę z orientalnymi dodatkami. Szukasz inspiracji na podwieczorek? Dzięki kopytkom na słodko możesz stwierdzić, że poszukiwania zostały zakończone sukcesem!
Komentarze (0)