Czy szparagi wrzucamy do gotującej wody?
Czy szparagi wrzucamy do gotującej wody? Jak je przyrządzić, by wydobyć z nich pełnię smaku? To raptem dwa z wielu pytań, jakie przychodzą na myśl, gdy rozpoczyna się sezon na szparagi, a my nie mamy zbyt wiele doświadczenia w ich przygotowywaniu. Gotowanie szparagów nie jest trudne, ale warto mieć na uwadze kilka zasad, dzięki którym będą one jeszcze smaczniejsze. Poniżej udzielamy kilku przydatnych rad na to, jak gotować szparagi.
Jakie szparagi wybrać – białe czy zielone?
Najpopularniejsze rodzaje szparagów – białe i zielone – to pędy tego samego gatunku. Odmienny kolor wynika z innej metody uprawy (białe rosną pod ziemią). Poza barwą różnią się od siebie pod kilkoma innymi względami.
Szparagi zielone – cienkie pędy, bardzo wyrazisty smak.Szparagi białe – grubsze i twardsze pędy, delikatniejszy smak.
To, które szparagi wybierzemy, to bardzo indywidualna kwestia. Zarówno z białych, jak i zielonych pędów można przygotować wiele pysznych dań, a gotowanie szparagów obu rodzajów wcale nie jest trudne.
Jak przygotować szparagi do gotowania?
Zanim przystąpisz do gotowania, umyj szparagi, a następnie osusz. Młode zielone szparagi nie wymagają obierania, wystarczy, że obetniesz końcówki (około 1/3 długości od dołu). Inaczej jest ze starszymi zielonymi szparagami oraz z białymi szparagami – ze względu na nieco bardziej łykowatą strukturę należy je obrać. Obieraj starannie od góry do dołu, zaczynając zaraz pod główką. Z końcówkami postępuj analogicznie jak w przypadku zielonej odmiany.
Jak gotować szparagi? Wkładać je do zimnej czy gorącej wody?
Jak ugotować białe, a jak zielone szparagi? Gotowanie przebiega podobnie. Wrzucić je do zimnej, czy do gorącej wody? By uzyskać doskonale miękkie, jędrne i pełne smaku szparagi, postępuj zgodnie ze wskazówkami:
1.Zagotuj wodę. Nie wrzucaj szparagów do zimnej wody! W przypadku zielonych dodaj szczyptę soli, a jeśli gotujesz białe, dodaj odrobinę cukru i soli. Ten zabieg pozwoli wydobyć głębię smaku.
2.Zielone szparagi gotuj na średnim ogniu około 5 minut od ponownego zagotowania się wody. Białe z kolei wymagają nieco więcej czasu – około 10-15 minut. Dla pewności sprawdź widelcem, czy szparagi są odpowiednio miękkie.
3.Najlepszy efekt uzyskasz, gotując szparagi pod pokrywką, w pozycji pionowej, tak by główki wystawały ponad poziom wody. Jeśli jednak nie masz specjalnego, wysokiego naczynia do gotowania szparagów, możesz wykorzystać jeden z garnków ze swojej kolekcji (jeśli gotujemy szparagi na leżąco, to nie musimy przykrywać garnka). Gotowane poziomo szparagi będą równie smaczne. Jednak należy pamiętać, by się nie przegotowały.
Wyśmienite szparagi – gotowanie, pieczenie, podsmażanie. Sprawdź nasze przepisy
Szparagi możesz przyrządzić na wiele sposobów. Ich smak doskonale pasuje do mięs, o czym przekonasz się, próbując szparagów w boczku. Z kolei szparagi w sosie z masła klarowanego świetnie sprawdzą się jako wegetariańska przekąska.
Na naszej stronie znajdziesz również przepis na grillowane szparagi oraz pieczone szparagi, które znakomicie będą pasowały do grillowego lub obiadowego stołu.
Komentarze (0)