Czy wiesz, że?
- Gryka zwyczajna wywodzi się z Azji. Za najlepsze do jej rozwoju uznaje się warunki panujące w klimacie umiarkowanym, dlatego powodzeniem cieszy się w Środkowej i Wschodniej Azji oraz w Europie.
- Polska należy do liderów w jej produkcji. Duże uprawy znajdują się także we Włoszech, Słowenii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Brazylii.
- Ogromnym plusem dla rolników, którzy zajmują się jej uprawą, jest krótki okres dojrzewania gryki. Trwa on od 8 do 12 tygodni. Roślina jest w stanie rozwijać się na zakwaszonych i niezbyt żyznych glebach. Dodatkowo ma zastosowanie jako okrywa – zapobiega nadmiernemu wzrostowi chwastów. Śmiało można stwierdzić, że ta roślina żadnych zadań się nie boi.
- Wygląd nie zdradza jej korzystnych właściwości. Łodygi gryki są cienkie, osiągają maksymalnie 1 metr wysokości.
- Pojawienie się gryki na ziemiach polskich przez długi czas łączono z najazdami tatarskimi w XIII wieku. Z tego względu grykę zaczęto nazywać tatarką, hreczką i poganką. Bardziej wnikliwe badania wykazały jednak, że roślina pojawiła się w Polsce później – dopiero w XV wieku.
Z czym to się je?
Gryka zwyczajna bywa nazywana pseudozbożem. W przypadku gryki to określenie nie powinno wywoływać negatywnych skojarzeń. Słowo zboże nie musi też odstraszać tych, którzy zdecydowali się na dietę bezglutenową. Gryka naturalnie nie zawiera glutenu, więc przysłuży się w istotnym stopniu do zbudowania ciekawego jadłospisu. Z gryką stanie się jasne, że pewne ograniczenia w diecie mogą prowadzić do kulinarnych odkryć, dzięki którym możliwe jest przyrządzanie fantastycznych posiłków.
Gryka była uprawiana już 2 tysiące lat temu – mamy zatem sporo do nadrobienia w kwestii jej wykorzystania. Jej drobne, zaokrąglone i błyszczące ziarna możemy gotować w wodzie, bulionie, prażyć w woku lub na patelni oraz piec. Zwłaszcza ostatnie zabiegi wydobędą z niej intrygujący aromat i smak. Nasiona gryki można podawać jako dodatek do dania głównego. Ten sposób ich serwowania jest bardzo popularny w krajach Europy Wschodniej. Z powodzeniem zastąpią ziemniaki, ryż i makarony. Świetnie komponują się z różnego rodzaju sosami – pieczeniowymi, warzywnymi, śmietanowymi. Pasują do potrawek i gulaszów. Udanym eksperymentem będzie włączenie gryki do sałatek jako chrupiącego akcentu, sprawiającego, że danie okaże się bardziej treściwe. Łączmy ją z liśćmi młodego szpinaku, rukolą, pieczonym kalafiorem romanesco, porem, pestkami dyni, posiekanymi drobno orzechami. Interesująco będą prezentować się wiśnie lub czereśnie. Na samą myśl o takich przysmakach można zgłodnieć!
Nasiona gryki warto umieścić w menu śniadaniowym. To doskonała odmiana dla wszystkich, którym znudziły się klasyczne owsianki lub płatki z mlekiem. Do gryki można użyć dodatku spienionego mleka lub jogurtu naturalnego. Będzie smakować wyśmienicie z miodem lub syropem klonowym. Miłośnicy śniadań na słodko będą w siódmym niebie. Posiłek warto wzbogacić rodzynkami i daktylami. Spróbujmy doprawić całość gałką muszkatołową – idealnie podkreśli charakter gryki.
Nasiona służą także do wyrabiania mąki. To ona powinna być stałym elementem wyposażenia spiżarki osób, które przebywają na diecie bezglutenowej. Potencjał mąki gryczanej docenią też smakosze, którzy nie borykają się z alergiami pokarmowymi. Wychodzą z niej wyborne naleśniki, które można podawać z kwaśną śmietaną, wędzonym łososiem, serem, pastami warzywnymi, hummusem. W słodkich wariantach może pojawić się słodki twaróg, owoce i różnego rodzaju owocowe przetwory oraz musy.
Mąka gryczana sprawdzi się w produkcji domowych makaronów i pierogów. Nadaje się do użycia podczas przygotowania ciasta na chleb i bułki. Placki i ciasteczka z mąką gryczaną też udają się wspaniale. Dużym wzięciem cieszy się kasza gryczana, która jest serwowana w postaci kotlecików, farszów, zapiekanek. Z gryki powstaje miód gryczany o specyficznym, pikantnym posmaku. Jednak gryka ma jeszcze jedno zastosowanie! Za swego rodzaju nowinkę można uznać kiełki gryki, które dobrze smakują na kanapkach, grzankach, w sałatkach i zupach.
powrót do góry
Komentarze (0)