Każdy amator domowych słodkości doskonale zdaje sobie sprawę z uniwersalności galaretki. Jest bardzo efektownym dodatkiem do ciast i deserów lodowych. Podana w szklanych pucharkach z kolorowymi owocami zamienia się w rarytas idealny na lato. Z jego wykonaniem poradzą sobie nawet początkujący. Potrzeba tylko chęci i… zapasu czasu. Jak długo tężeje galaretka i czy można przyspieszyć ten proces? Nasze porady dotyczące tego, co zrobić, żeby galaretka szybciej stężała, przydadzą się każdemu, niezależnie od stopnia kulinarnego wtajemniczenia.
Ile czasu tężeje galaretka?
Można zrobić ją od podstaw na bazie owocowego soku oraz żelatyny. Można również skorzystać z mieszanek dostępnych w większości sklepów spożywczych, co zdecydowanie ułatwia przygotowanie barwnego deseru. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, jedno pozostaje niezmienne: to, jak długo tężeje galaretka. Do jej przygotowania potrzeba odrobiny cierpliwości, więc dobrze zaplanujcie swoje kulinarne wyczyny.
Ile tężeje galaretka? Zwykle trwa to około 2 godzin. Dokładny czas zależny jest od tego, czy zastosujemy odpowiednie proporcje i w jakich warunkach będziemy przygotowywać galaretkę.Warto wziąć pod uwagę również to, do jakich celów ma nam ona posłużyć. Jeśli planujemy dodać ją do ciasta, dobrze jest przygotować galaretkę dzień wcześniej, by mogła spędzić w lodówce całą noc.
Co trzeba wiedzieć o robieniu galaretki?
- Przede wszystkim należy ściśle przestrzegać proporcji. Zbyt duża ilość wody sprawi, że galaretka nie uzyska pożądanej konsystencji.
- Nie należy rozpuszczać jej we wrzątku.
- Nie wszystkie owoce nadają się do galaretki. Najlepiej zrezygnować z ananasa, papai, mango oraz kiwi, gdyż te owoce zawierają w sobie enzymy, które rozkładają cząsteczki białek, przez co nie nadają się do łączenia z żelatyną.
Co zrobić, żeby galaretka szybciej stężała?
Zdarza się tak, że nie możemy doczekać się pysznego deseru, a nasi domownicy również niecierpliwie zaglądają do kuchni. Czasami przez nawał obowiązków nie rozplanujemy odpowiednio kuchennych zadań. Ten problem może pojawić się, gdy organizujemy duże przyjęcie. Co robić, gdy galaretka nie tężeje? Na pewno nie załamywać rąk! Istnieje kilka patentów, które uratują nas z opresji.
- Jeśli korzystamy z galaretki w proszku i rozpuściliśmy ją w zbyt dużej ilości wody, możemy dodać porcję z kolejnej torebki. Róbmy to stopniowo, by właściwie dobrać ilość.
- Po rozpuszczeniu znajdźmy dla niej chłodne miejsce. Dobrym sposobem na to, żeby galaretka szybciej stężała, jest umieszczenie naczynia z nią w pojemniku z zimną wodą, a dopiero potem przełożenie do lodówki.
- Do ostudzonej galaretki można dodać mrożone owoce.
- Dobrym rozwiązaniem dla niecierpliwych jest umieszczenie galaretki w zamrażalniku. Ile zastyga galaretka w takich warunkach? Należy być uważnym i co kilkanaście minut sprawdzać jej stan, by wyciągnąć ją w odpowiednim momencie.
Galaretka: kolorowo i z pomysłem!
Wiadomo już, ile czasu tężeje galaretka i co zrobić, gdy nie możemy się jej doczekać. Połączenie galaretki z bitą śmietaną to już klasyk, więc dziś spróbujmy czegoś bardziej finezyjnego. Gruszkowy smakołyk z lodami stanie się przebojem lata, który nie nudzi się nigdy i zawsze wywołuje dużą ekscytację u wszystkich zebranych przy stole. Prosty deser bananowy nie wymaga uruchamiania piekarnika, więc jest kolejną propozycją na pyszne orzeźwienie w czasie wakacyjnych upałów.
Trudno będzie znaleźć kogoś, kto nie skusi się choćby na mały kawałek placka z galaretką na puszystym spodzie. Jeśli chcecie zaimponować gościom, tarta z kremem jaglanym i owocami nadaje się do tego pierwszorzędnie. Uwagę przykuwa również sernik z kaszy jaglanej, w którym, o dziwo, nie znajdziecie twarogu! Smakowite niespodzianki lubimy najbardziej. Sposoby na to, co zrobić, żeby galaretka szybciej stężała przydadzą się także do zrobienia torcika z kaszy manny, udekorowanego sezonowymi owocami. To będzie pamiętny podwieczorek, którego nie będziecie mogli się doczekać!
Komentarze (0)