Jak się za to zabrać?
Jak się obchodzić z jajkiem? Nie dla niego tropiki, więc najlepiej czuje się w lodówce. Mimo tego, że na talerzu doskonale komponuje się z wieloma produktami, przechowuj je oddzielnie. Inaczej wchłonie zapachy całej reszty Twoich zapasów. Skorupka jest natomiast wyposażona w naturalną powłokę, która chroni przed wnikaniem bakterii do jego wnętrza. Dlatego jajo myj dokładnie, ale dopiero bezpośrednio przed użyciem! Odpowiednie przechowywanie gwarantuje zachowanie tego, co w jajku najcenniejsze.
powrót do góryDla zdrowia!
Ech, odwieczny dylemat: czy jajko jest mądrzejsze od kury? Zdecydowanie tak, bo jajko to jeden z najmądrzejszych wytworów natury. Zawiera pełnowartościowe białko, bogate w aminokwasy egzogenne, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Ich proporcje są idealne dla człowieka i trudno znaleźć je w innych produktach naturalnych. Stanowi źródło wapnia, kwasów Omega-3, Omega-6, a także witamin A i D, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Z kolei zawartość witaminy B6 i B12 przyczyniają się do utrzymania właściwego metabolizmu energetycznego.
powrót do góryZainspiruj się!
Zaczynasz wyczuwać zbliżającą się wiosnę planujesz gruntowne porządki, a ukochana ciocia zapowiedziała się z wizytą. Wszystko wskazuje na to, że Święta Wielkanocne tuż-tuż. Na straży kulinarnych specjałów staje nasz jajeczny doradca. Z przyjemnością pomoże Ci w podtrzymaniu tradycji – pod warunkiem, że na stole znajdziesz miejsce dla jajek z majonezem, bazylią oraz rzeżuchą i wielkanocnej sałatki jajecznej z pieczarkami. Od razu przygotuj większy zapas, inaczej specjały znikną szybciej niż wielkanocny zajączek. Zdajesz sobie sprawę, że świąteczny obiad nie istnieje bez żurku, ale jednocześnie chcesz przełamać rutynę. Trudne zadanie? Niekoniecznie. Przepis na barszcz biały z kotlecikami z jajek to gwarantowany efekt „wow”! Koniec dyktatury schabowych! Wiesz, że kuchnia to doskonałe miejsce na potańcówkę? To nie żart. To jaja w kuchni! Tym razem do tańca prosi przepis na jajka flamenco. Zorganizuj dla znajomych przyjęcie w stylu hiszpańskim, a to danie z prędkością światła przeniesie Was do gorącej Andaluzji – stolicy ognistego flamenco. Ole! Ukoronowaniem posiłku jest deser. Jajka już są w gotowości, by wskoczyć do sufletu czekoladowego z serem pleśniowym. Zaskakujące składniki? Spokojnie, jajko zadba o odpowiednią konsystencję, lekkość i połączenie smaków. Suflet jest bardzo prosty do zrobienia, ale tego nie musisz mówić gościom. To będzie Twoja słodka tajemnica. Dbaj o linię razem z przepisem na sałatkę wiosenną. Jajko uwielbia towarzystwo warzyw. Nie nudzi się, chętnie poznaje na talerzu nowe postaci i nadal stanowi pyszny, zdrowy obiad lub kolację. Nie tylko wiosną!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Protoplastą kury domowej jest azjatycki kur bankiwa. Udomowiono go niemal 5 tysięcy lat temu! Trzeba przyznać, że kariera kury jest imponująca. Jej hodowla była znana w Chinach od co najmniej 1400 r. p.n.e., i do tej pory pozostaje najważniejszym hodowlanym gatunkiem ptaków na świecie.
- Największym jajem u zwierząt lądowych jest jajo strusia. To prawdziwy gigant! Waży ponad 1,5 kilograma, a jego ugotowanie trwa 2,5 godziny. Dla głodnych i niecierpliwych poleca się jajecznicę – jeden egzemplarz to porcja dla 10 osób!
- Z kolei najmniejsze ptasie jajo należy do koliberka hawańskiego. Mierzy zaledwie 6 milimetrów wysokości. W kuchni raczej się nie przyda.
- Kolor skorupki jajka nie wynika ze sposobu żywienia kury, lecz z jej cech genetycznych. Białe jajka znoszą kury Leghorny, beżowe i brązowe – pozostałe rasy. Polacy najczęściej wybierają te beżowe.
- Polskie pisanki nie tylko symbolizowały odrodzenie, ale gwarantowały też świetną zabawę. Tradycyjnymi grami były walatka, czyli rozbijanie jednej pisanki o drugą, oraz burda – rzucanie do siebie malowanych jajek. Jeśli ktoś je złapał, zabierał jako trofeum. Gdy stłukł, był zmuszony oddać przeciwnikowi jedno ze swoich.
Z czym to się je?
Jajko niejedno ma imię. Na miękko, na twardo, faszerowane, zapiekane, smażone, a nawet w chmurze! Podobno francuski król Ludwik XIV wprost uwielbiał bezy, czyli pieczone w piecu słodkie, ubite białko jajka. Wiele deserów nie udałoby się bez tego skromnego pomocnika. To ono wpływa na smak i kolor przyszłego wypieku. Co najważniejsze – pozwala połączyć jego wszystkie elementy w całość. Jajko rządzi! Nie wbijaj go jednak bezpośrednio do reszty składników. Najpierw umieść je w niewielkim naczyniu i oceń, czy jest świeże.
Ugotowane na twardo jajko wydaje się jednym z najprostszych przepisów na sycące śniadanie. Pamiętaj, by nie spędzało w gorącej wodzie zbyt wiele czasu. Wystarczy około 5 minut. Jajko lubi towarzystwo, ale nie każde. Nie przesadzaj z solą! To ona sprzyja podwyższaniu poziomu cholesterolu. Zamiast niej wybierz chrzan i koniecznie dodaj rzeżuchę dla nadania wyrazistego smaku.
A może jajka w wersji smażonej? Przygotuj na śniadanie jajecznicę, a w całej kuchni rozgości się apetyczny zapach. Dodaj do niej świeży szczypiorek lub rzeżuchę, a nawet największy śpioch wstanie bez problemu. I to prawą nogą!
Poszukiwacze nowych smaków nie poprzestają na tradycyjnych potrawach i dobrze znanych kurzych jajkach. Dużą popularnością cieszą się też jaja kacze, gęsie, przepiórcze. Wyruszając w kulinarną podróż do Azji, natkniemy się na jajka w najróżniejszej postaci. Japońska zupa ramen zyskuje coraz więcej fanów. Pewnie domyślasz się, jaki składnik gra na talerzu pierwsze skrzypce? Oczywiście smakowite jajko, marynowane w sosie sojowym i przyprawach, ugotowane na półtwardo. Najodważniejsi śmiałkowie próbują chińskiego „stuletniego” jaja lub tradycyjnej potrawy kuchni południowo- i wschodnioazjatyckich o nazwie balut. To gotowane jajo kacze (rzadziej kurze), w którym znajduje się w pełni uformowany zarodek ptaka.
powrót do góry
Komentarze (0)