Jak przechowywać cebulę na zimę? Czy można to robić w lodówce?
Lubicie pikantne, pełne wyrazu dania, ale nie macie pewności, jak przechowywać cebulę przez zimę, by nie zgniła? Jest na to kilka prostych tricków, które ułatwią temu popularnemu warzywu zachowanie ostrego smaku i unikalnego aromatu na kilka miesięcy, a jędrne, zdrowe sztuki wykorzystacie do przygotowania wielu różnorodnych potraw lub przekąsek.
Cebula – jedno z ulubionych warzyw kuchni polskiej
Ostra i wyrazista w smaku cebula uprawiana jest przez ludzi od co najmniej 5000 lat i stanowi ważną przyprawę oraz składnik wielu potraw mięsnych, wypieków i zup. Obecnie trudno sobie wyobrazić większość potraw bez dodatku choćby kawałka cebuli, która oprócz kuchni polskiej, jest niezwykle popularna również w daniach meksykańskich, amerykańskich, śródziemnomorskich czy azjatyckich.
Istnieje wiele odmian tej pysznej jarzyny, które się różnią nie tylko pod względem rozmiarów, koloru miąższu, czy poziomem ostrości, ale także odpornością na gnicie lub pleśnienie. Właściwe przechowywanie cebuli po zbiorze jest bardzo istotne, ponieważ przy zapewnieniu optymalnych warunków można ją magazynować nawet przez kilka miesięcy.
Jak przechowywać cebulę na zimę?
Po jesiennych zbiorach cebula może przetrwać co najmniej do kolejnej wiosny pod warunkiem, że zostaną jej zapewnione odpowiednie warunki. Kulista, jadalna część warzywa jest wrażliwa na wilgoć i zbyt wysoką temperaturę, które przyśpieszają rozwój pleśni na zewnętrznej łupinie i pomiędzy poszczególnymi warstwami. Nie można trzymać cebuli w miejscu niezabezpieczonym przed przymrozkami, ponieważ w bulwie znajduje się dość sporo wilgoci, która po przemrożeniu sprawi, że jarzyna stanie się szklista, miękka i straci swoje wszystkie walory smakowe.
A więc, jak przechowywać cebulę we właściwy sposób? Nieobraną ze skórek najlepiej przełożyć do siatki lub przewiewnego worka uszytego np. z bawełny, juty, i zawiesić w chłodnym, ale suchym pomieszczeniu (spiżarnia, piwnica). Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie cebuli w koszach lub skrzynkach z otworami zapewniającymi stałą, równomierną wentylację. Raz na kilkanaście dni warto zaglądać do worka albo kosza i sprawdzić, czy mimo wszystko któraś z cebul nie zaczyna się robić miękka lub wydzielać intensywnego zapachu. Zepsute sztuki należy jak najszybciej usunąć, co zapobiegnie gniciu reszty zapasów.
Czy cebulę można przechowywać w lodówce?
W jaki sposób i gdzie przechowywać cebulę bez łupiny? Czy lodówka jest dobrym rozwiązaniem? Jak najbardziej! Obrane warzywa pozbawione są warstwy chroniącej przed pleśnią i bakteriami, dlatego ich okres przydatności do spożycia jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku całych warzyw. Pozbawione okrycia cebule przed włożeniem do lodówki należy umieścić w szczelnie zamykanym pojemniku, by ich intensywny aromat zawarty w lotnych substancjach nie przeszedł na inne produkty znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie. W podobny sposób można trzymać pokrojoną w plastry, piórka czy posiekaną na drobno cebulę, pamiętając jednak o jak najszybszym wykorzystaniu jej do przygotowywanych potraw.
Najlepsze przysmaki z cebulą w roli głównej
Jeżeli przepadacie za tym popularnym w kuchni polskiej warzywem, koniecznie poznajcie najciekawsze przepisy z cebuli, wyróżniające się wyśmienitym połączeniem pikanterii oraz delikatnej słodyczy. Jej wyjątkowość polega na tym, że surowa podrażnia nos intensywnym zapachem i oczy lotnymi składnikami zawartymi w miąższu, jednak po zeszkleniu lub podsmażeniu staje się łagodna, wręcz delikatnie słodka.
Z dodatkiem plasterków cebuli przygotujecie takie doskonałe dania obiadowe, jak soczysta pieczeń schabowa w glazurze z dżemu morelowego podkreślona kwaskowatością jabłek ułożonych pomiędzy warstwami mięsa lub aromatyczne sznycle rybne serwowane z chrupiącymi frytkami. Tego pysznego warzywa nie może również zabraknąć w popularnych daniach typu zrazy w sosie własnym, wiosennym gulaszu, a także pełnych warzyw muszlach makaronowych nadziewanych mięsem mielonym. Koniecznie wypróbujcie również znaną na całym świecie doskonałą francuską zupę cebulową zapieczoną pod pierzynką z czosnkowych grzanek i tartego sera. Smacznego!
Komentarze (0)