Zainspiruj się!
Jest wystarczająco dużo dań, w których jest najważniejszym składnikiem. Na przykład kremowa zupa z młodej cebuli, którą możesz podać jako pierwsze danie. Jej smak pozytywnie cię zaskoczy! A może przepis na zupę cebulową z pomidorami wprost z kuchni francuskiej bardziej przypadnie ci do gustu? Przetestuj! Podczas obiadu w roli głównej obsadź cebule faszerowane mięsem, ryżem i pieczarkami. Trudno im się oprzeć! Kaszanka grillowana w cebuli to oryginalny pomysł na urozmaicenie rodzinnego spotkania przy grillu. Z pewnością posmakuje fanom tradycyjnych smaków i nowoczesnych połączeń. A skoro już jesteśmy przy grillu, to i na klasyczną kiełbasę grillowaną cebula ma swój sposób. Przepis na kiełbasę faszerowaną smażoną cebulą odczaruje nudną kiełbasę i doda jej oryginalnego charakteru. Lubisz receptury na sprawdzone dania obiadowe, które pamiętasz jeszcze z dzieciństwa? Bitki z karkówki z cebulą powinny na stałe zagościć w twoim menu! Znudził ci się zwykły omlet, który jesz na śniadania i kolacje? Poznaj ziemniaczany omlet z czerwoną cebulą, dzięki któremu odkryjesz nowe kulinarne rejony. Krążki cebulowe z dipem serowym to nie tylko smaczna przystawka na imprezę, ale i „zdrowa” alternatywa dla nachosów i chipsów, które można przegryzać, oglądając wieczorem film. Skusisz się?
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Krojenie cebuli nie byłoby czynnością wartą wspomnienia, gdyby nie fakt, że trudno nie uronić przy tym choćby jednej łzy. Dlaczego cebula potrafi doprowadzić do łez? Wbrew pozorom nie jest to wina ostrego zapachu. Wszystko za sprawą enzymów i związków siarki, znajdujących się w cebuli. Kiedy zaczynamy ją kroić, komórki ulegają uszkodzeniu i zaczyna się ciąg reakcji chemicznych. W ich wyniku powstaje kwas siarkowy, który rozpuszcza się w płynie łzowym, a piekące oczy produkują coraz więcej łez, aby się bronić.
- Masz cebulę z własnego ogródka i nie wiesz, jak ją przechowywać? Upleć warkocze! Przechowywanie cebuli w warkoczach pozwala na swobodny przepływ powietrza, a tym samym zmniejsza ryzyko infekcji cebul. Zaplatanie warkocza zaczynamy od związania ze sobą dwóch cebul, a następnie okręcamy szczypior wokół sznurka, tak by każda cebula opierała się o poprzednią.
- Czosnek cebula – to nazwa botaniczna tego warzywa. Jest to gatunek rośliny cebulowej z rodziny czosnek. To roślina dwuletnia, przy czym do celów konsumpcyjnych uprawia się ją jako jednoroczną. Można ją wyhodować z nasion, rozsady lub dymki, czyli drobnej rośliny jednorocznej.
- Cebula jest powszechnie uprawiana w Polsce, więc nie musimy kupować tego warzywa z importu. Warto jednak wiedzieć, że głównym światowym producentem cebuli są Indie.
- Malowidła na płaskorzeźbach i teksty na grobowcach wskazują, że cebula była uprawiana już w starożytnym Egipcie i spożywano ją w dużych ilościach. Z egipskich wykazów podatkowych można wywnioskować, że cebula miała wtedy spore znaczenie gospodarcze.
- Łupiny cebuli są stosowane jako barwnik do pisanek wielkanocnych. Wystarczy ugotować jajka w wodzie z dodatkiem łupin z kilku cebul, aby nabrały brunatnego koloru.
Z czym to się je?
Cebula jest warzywem znanym na całym świecie. Jej historia sięga już starożytności. Pochodzi prawdopodobnie z Azji Środkowej. Do Europy mogli ją sprowadzić Rzymianie. W ciągu ostatnich stuleci wyhodowano wiele odmian cebuli. Cebule zwyczajne mogą mieć żółtą, czerwoną lub brązowa łuskę oraz okrągły lub wydłużony kształt. Do jakich potraw dodać cebulę? Powinniśmy raczej zapytać o to, w jakich potrawach nie występuje. Cebula ma tak ogromne zastosowanie w kuchni, że wymienianie dań, do których pasuje, nie miałoby końca. Rosół bez przypalanej cebuli nie miałby tak idealnego smaku i koloru. Czy potrafisz wyobrazić sobie zupę lub wywar bez cebuli? To jeden z ważniejszych składników! Zadba o smak dań głównych i sałatek, a także sprawdzi się serwowana solo. Drobno posiekana surowa cebulka dodaje pikanterii różnym zimnym daniom. Z kolei marynowane cebulki to świetny dodatek do kanapek.
To jedno z tych warzyw, które w kuchni zawsze ma co robić i żadna pora roku nie jest dla niego dobrym momentem na urlop. Cebula wchodzi do gry wiosną, bo to idealny czas na sałatki ze świeżych warzyw. Nie może jej zatem zabraknąć! Latem nie odpuści żadnego obiadu. Pachnące pomidory posypane cebulą oraz doprawione solą i pieprzem to jeden z klasycznych dodatków do dań głównych i wędlin. Ogórki lub pomidory ze śmietaną i cebulą to nie tylko dodatek do schabowego, ale też idealny pomysł na sałatkę. Jesienny obiad musi rozgrzewać! Co powiesz na pieczone mięso? Wykorzystaj boczek, karkówkę lub szynkę. Na wierzchu mięsa ułóż plastry cebuli i upiecz w naczyniu żaroodpornym z pokrywką. Cebulka stanie się miękka, słodka i tak pyszna, że zastanowisz się, czy to nie ona jest tu najważniejsza. Zimą postaw na śledzie! A wyobrażasz sobie śledzie w occie lub oleju bez cebulki? Jasne, że nie! Jest nie mniej ważna niż sama ryba.
Czy cebula jedno ma imię? Co najmniej kilka. Poza cebulą zwyczajną, które pasuje do wszystkiego, są też inne popularne odmiany. Cebula cukrowa ma łagodny, lekko słodki smak. Idealnie sprawdzi się jedzona na surowo – w surówkach, sałatkach, na kanapkach czy jako dodatek do twarożku.
Jeśli przeszkadza ci ostrość zwykłej cebuli w tych potrawach, cukrówka świetnie ją zastąpi. Równie łagodna jest cebula czerwona. Też świetnie pasuje do wszelkich sałatek. No i jest niezastąpiona w guacamole. Jeśli więc jesteś miłośnikiem awokado, na pewno znasz ją bardzo dobrze. Szalotkę, czyli niedużą, podłużną cebulkę, kochają przede wszystkim Francuzi. Jest niezbędnym składnikiem sosów na bazie czerwonego wina. Bywa dodawana do dań w całości. Może być jedzona na surowo. Najlepiej jednak smakuje duszona lub ugotowana. Pamiętaj, że smażona może nabrać goryczki.
powrót do góry
Komentarze (0)