Marchew, jako warzywo korzeniowe, nadaje się do długiego przechowywania. Zapewnić jej jednak trzeba odpowiednie warunki, by nie straciła ani swoich walorów smakowych, ani odżywczych. Jak przechowywać marchew? O ile mówimy o kilku sztukach, problemu właściwie nie ma, warzywo można umieścić w lodówce. Bardziej problematyczne staje się przechowywanie marchwi, gdy kupiliśmy jej większą ilość na zimę lub plony z grządki okazały wyjątkowo obfite.
Gdzie przechowywać marchew? Jakie warunki są dla niej najlepsze?
Gdy chodzi o temperaturę, przechowywać marchew należy w chłodnych warunkach. Idealnie byłoby, gdyby nie przekraczały 5°C. Zatem jak przechowywać marchew w lodówce? Jeśli mamy do czynienia z kilkoma sztukami, które zjemy na bieżąco, śmiało można wstawić je do lodówki, najlepiej do dolnej szuflady, by były w miarę możliwości odseparowane od innych produktów. To rozwiązanie ma swoje ograniczenia (przede wszystkim czasowe), ponieważ długo przechowywana marchew potrzebuje również odpowiedniej wilgotności, której w lodówce brak.
Jak przechowywać marchew na zimę?
Właściwie przechowywane warzywo zachowa świeżość nawet przez kilka miesięcy. To ważne, gdy zaopatrzyliśmy się w duże zapasy u lokalnego dostawcy lub mieliśmy okazję wyhodować marchew na własnej grządce. Wiadomo już, że podczas przechowywania marchwi nie tylko temperatura ma znaczenie, ale też wilgotność oraz… towarzystwo. W takim razie gdzie przechowywać marchew? Na pewno nie w pobliżu owoców, zwłaszcza jabłek. Wydzielają one etylen, przez który warzywo gorzknieje i może szybciej ulegać procesowi psucia.
Jak przechowywać marchew w domu?
Osoby, które mieszkają w domach, mają spore pole manewru, by zapewnić marchwi jak najlepsze warunki. Dobrym miejscem do przechowywania warzywnych zapasów jest nieogrzewana piwnica. Marchew umieścić można również w innych pomieszczeniach gospodarczych lub w altanie ogrodowej. Grunt, by nie była narażona na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury.
Marchewkowe zapasy dobrze jest podzielić na mniejsze porcje, rozmieścić je w skrzynkach, które zasypane zostaną wilgotnym piaskiem. Oczywiście, warzyw do długiego przechowywania nie należy myć!
Jak przechowywać marchew w bloku?
Przechowywanie marchwi i utrzymanie jej w dobrej kondycji na mniejszym metrażu jest zadaniem trochę bardziej wymagającym, jednak nie niemożliwym do zrealizowania. Trzymanie kilku kilogramów marchwi w lodówce odpada – nie tylko przez brak odpowiedniego poziomu wilgotności, ale przede wszystkim ze względów praktycznych. Niektórzy umieszczają marchew w szafkach kuchennych, lecz muszą być one możliwie jak najbardziej oddalone od wszelkich źródeł ciepła, a z tym bywa ciężko.
Dobrze więc wygospodarować trochę miejsca na balkonie. Potrzebne będą drewniane skrzynie, które w ramach izolacji od mrozu należy wyłożyć grubymi kawałkami styropianu. Skrzynię warto wyłożyć też folią, dopiero wtedy ułożyć w niej marchewki i zasypać piaskiem.
Marchewkowe pole… do popisu!
Marchew to bardzo smaczne i zdrowe warzywo, więc powinna być uwzględniana w codziennym jadłospisie. Jeśli wiemy już, jak prawidłowo przechowywać marchew, warto też poznać sposoby na wykorzystanie tego wartościowego warzywa. Marchewka z groszkiem w orientalnym stylu pozwoli spojrzeć na tę znaną potrawę z innej perspektywy. Jako dodatek do dania głównego marchewka z pomarańczowym sosem też sprawdzi się świetnie!
Zamiast po raz kolejny używać warzywa do ugotowania bulionu, przygotuj zupę krem z marchwi, która dołączy do grona efektownych przystawek w twoim repertuarze. Na drugie danie zaserwuj sandacza z ziołami i glazurowaną marchewką – efekt „wow” gwarantowany! Pyszna tarta z cukinią i marchewką to doskonała propozycja na wegetariański obiad albo proszoną kolację. Z kolei bardzo modne spaghetti z cukinii i marchewki udowodni wszystkim biesiadnikom, że jesteś na bieżąco z kulinarnymi trendami.
Komentarze (0)