Czy da się nie lubić szarlotki? Pyszne i aromatyczne ciasto z jabłkami przyrządzać można przez cały rok i za każdym razem będzie smakować wspaniale. Jego smak i strukturę uzupełnimy chrupiącą kruszonką, rodzynkami albo kaszą manną. Każdy wariant jest wyjątkowy! Jednak podstawą ciasta są owoce, a przy ich wyborze nie powinniśmy zdawać się na ślepy los. Jakie jabłka na szarlotkę nadają się najlepiej? Jeśli nie jesteś zbyt dobrze zaznajomiony z odmianami tych popularnych owoców, prezentujemy krótki przewodnik. Dowiesz się z niego również, jak przygotować jabłka do szarlotki i jakie kuchenne triki należy znać.
Dopasuj szarlotkę do swoich preferencji
Jabłka na szarlotkę determinują smak gotowego wypieku. Polecamy sięgać po kwaskowate odmiany, które kapitalnie przełamią smak reszty słodkich dodatków, a deser z całą pewnością nie będzie mdły. Jeśli zazwyczaj bardzo oszczędnie podchodzisz do dodawania cukru i zawsze zmniejszasz jego ilość w stosunku do tego, co jest napisane w przepisie, możesz postawić na słodkie i soczyste odmiany.
Jabłka do szarlotki – najlepsze odmiany
Zakupy pójdą bardzo sprawnie, jeśli wiadomo, czego się szuka. Planując zrobienie szarlotki, miej pod ręką nasz krótki spis, który pomoże podczas wybierania odpowiednich jabłek na szarlotkę.
Odmiany kwaśne:
- Szara reneta: to klasyk wśród owoców pasujących do szarlotki.
- Antonówka: uważane są za jedne z lepszych jabłek do ciasta, zwykle mają zieloną lub żółtą skórkę.
- Gloster: w przypadku tej odmiany wyczujesz nuty zarówno kwaśne, jak i słodkie; uważana jest za dość wytrawną, przez co często pojawia się w przepisach na pieczone mięsa.
Odmiany słodkie:
- Papierówka: niewielkich rozmiarów owoce, z których pełnię smaku najlepiej jest wydobywać poprzez obróbkę i dorzucenie do szarlotki.
- Ligol: ich miąższ jest dość kruchy, bardzo dobrze smakują też na surowo.
- Champion: tę odmianę charakteryzuje duża soczystość.
- Lobo: jabłka są słodkie i aromatyczne, świetnie smakują bez żadnych dodatków, więc podczas pracy nad szarlotką trudno będzie oprzeć się pokusie podjadania!
Jabłka – na co należy uważać?
Miąższ owoców po obraniu bardzo szybko ciemnieje, więc warto skropić go sokiem z cytryny.
Podczas zakupów trzeba dokładnie przyjrzeć się jabłkom. Egzemplarze z uszkodzoną skórką i brązowymi plamami, świadczącymi o początkach gnicia, nie będą dobrym wyborem do przygotowania szarlotki.
Jak uprażyć jabłka do szarlotki?
Sprawa jest prosta! Z obranych jabłek wytnij gniazda nasienne i pokrój owoce w cienkie plasterki. Włóż je do dużego garnka lub głębokiej patelni, wlej odrobinę soku z cytryny i smaż jabłka do momentu, aż staną się miękkie i zaczną się rozpadać. Zajmie to około 20 minut. Dodaj cynamon (obowiązkowy dodatek do szarlotki!), cukier wanilinowy i kilka łyżek białego lub brązowego cukru. Pasować będą także goździki oraz kardamon. Zamieszaj i smaż jeszcze przez 2 minuty.
Za rzadkie jabłka do szarlotki
Przyrządzanie owoców nie jest trudne, lecz trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Jak zagęścić jabłka do szarlotki, jeśli okażą się zbyt wodniste? Ratunkiem będzie kilka łyżek mąki ziemniaczanej lub kisielu. Spróbować można także z niewielką ilością żelatyny.
Pomysły na jabłkowe desery
Wielbiciele tradycyjnych receptur powinni skorzystać z przepisu na szarlotkę z kruszonką, która zawsze robi furorę wśród domowników i gości. Nieco bardziej egzotyczna szarlotka z kokosem też zbierze wiele pochwał podczas przyjęcia. Zazwyczaj przygotowujesz ciasto na kruchym spodzie? Tym razem proponujemy szarlotkę biszkoptową w ramach puszystej odmiany. Na pierwszy rzut oka makowa szarlotka z lodami bardzo się różni od klasycznego wydania deseru, ale smakuje równie dobrze! Sposób na szarlotkę w słoiku z płatkami górskimi proponujemy kucharzom, którym zależy na nietuzinkowym wyglądzie słodkiej przekąski. Skosztuj szarlotki bezglutenowej i przekonaj się, że w niczym nie ustępuje tradycyjnym recepturom.
Komentarze (0)