Dla zdrowia!
Gdy mamy ochotę na spałaszowanie surowego jabłka, nie pozbywajmy się skórki. Tuż pod nią gromadzi się znaczna ilość witaminy C, która dba o prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Warto wiedzieć, że z im bardziej kwaśną odmianą jabłka mamy do czynienia, tym zawartość tego cennego składnika jest większa.
Znajdująca się w jabłkach witamina A pomaga zachować zdrową skórę. Przyczynia się również do utrzymania właściwego metabolizmu żelaza. Jabłka naturalnie zawierają potas, który ma pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego.
powrót do góryZainspiruj się!
Wiele potraw na bardzo bogatą i ciekawą historię. Nazwa jednego z najbardziej znanych i lubianych ciast miała powstać na cześć cesarzowej Rosji Aleksandry Fiodorownej, znanej jako Charlotta Pruska. Dziś królewski przysmak możemy przyrządzić we własnej kuchni, a przepis na szarlotkę z lodami znacznie ułatwi nam to zadanie. Apetyczny zapach owoców i cynamonu sprawi, że trudno będzie doczekać się degustacji. Krucha tarta z jabłkami to propozycja dla kucharzy, którzy z zapałem szukają nowych pomysłów. Inna wersja ciasta z jabłkami też smakuje wybornie.
Gdy przychodzi ochota na coś słodkiego, ale nie mamy czasu na robienie bardziej skomplikowanych wypieków od podstaw, puszyste placki z jabłkami będą rozwiązaniem idealnym. To zaledwie kilka prostych składników, ale smak wyśmienity. Przepadamy za świeżymi owocami, lecz pieczone jabłko i maślanka najlepiej smakuje na gorąco. Czas pieczenia skrócimy, wybierając jabłka o miękkim miąższu.
Codzienne, mało pracochłonne posiłki wcale nie muszą być nudne. Do wątróbki drobiowej z jabłkiem przekona się każdy, kto do tej pory sceptycznie podchodził do tego rodzaju mięsa. Tak samo schab z jabłkami zachwyci podniebienia nawet najbardziej zatwardziałych tradycjonalistów. W pyszny sposób poznamy kolejne, mniej oczywiste oblicze schabowego.
Przyszła pora na potrawę niezwykle uniwersalną – sałatkę z selera i buraczków z jabłkiem, która sprawdzi się w roli lunchu na wynos, przekąski w ciągu dnia albo smakowitej kolacji. Nie zapominajmy o jabłkach, gdy przygotowujemy wykwintną ucztę. Pieczona gęś z jabłkami będzie niezapomnianą, kulinarną atrakcją w czasie ważnego przyjęcia.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Owoce oraz ich właściwości smakowe i prozdrowotne były znane ludzkości około 6500 r. p.n.e.
- Jabłonie pochodzą z Azji Środkowej. Nasiona owoców były transportowane Jedwabnym Szlakiem między innymi przez Azję Mniejszą, docierając na wybrzeża Morza Czarnego. W ten sposób trafiły do Europy.
- Wyróżnia się ponad 10 tysięcy odmian jabłek, występujących w prawie każdej strefie klimatycznej. Jest z czego wybierać!
- Rozkrojone cząstki jabłek szybko brązowieją, tracąc swój kuszący, apetyczny wygląd. Można temu w prosty sposób przeciwdziałać, skrapiając owoce sokiem z cytryny, pomarańczy lub limonki.
- Amerykańska wersja szarlotki – okrągły placek apple pie jest nieoficjalny, kulinarnym symbolem Stanów Zjednoczonych. Jabłonie dotarły na ten kontynent w XVII wieku za sprawą angielskich pielgrzymów.
- Inspiracje na smakowite wykorzystanie jabłek znajdziemy w kuchniach wielu innych krajów. Austriacki strudel, czyli wielowarstwowe ciasto z rodzynkami cieszy się popularnością od czasów panowania dynastii Habsburgów. Appelflap to z kolei holenderski deser w trójkątnym kształcie wypiekany z ciasta francuskiego.
Z czym to się je?
Bez cienia wątpliwości jabłko można uznać za najpopularniejszy owoc, pojawiający się w polskich kuchniach. Łatwość jedzenia w dowolnych warunkach sprawia, że często towarzyszy nam jako przekąska w pracy, szkole, na spacerze czy wycieczce. Kuliste owoce w zależności od odmiany mogą różnić się smakiem, aromatem i kolorem skórki. Żółte, jasnozielone, czy intensywnie czerwone – wybór jest ogromny. Jabłka mogą różnić się także kulinarnym zastosowaniem. Smakują wyśmienicie na surowo, po obróbce termicznej, w formie przetworów, deserów i dodatków do wytrawnych dań. W jakiej postaci najlepiej podawać jabłka? Ilu kucharzy, tyle przepisów.
Dojrzałe jabłka zazwyczaj charakteryzują się słodkim, ewentualnie lekko kwaskowatym smakiem. Jasny i chrupki miąższ pełen jest doskonałego soku. Gładka i cienka skórka sprawia, że w większości przepisów nie ma potrzeby ich obierać. Dzięki temu zachowamy jeszcze więcej cennych dla zdrowia witamin. Jabłka pokrojone w cienkie plasterki ze skórką będą pełnić funkcję w pełni jadalnej i efektownej dekoracji do deserów i różnorodnych napojów.
Jednym z najbardziej oczywistych będzie sok jabłkowy. Świetnie smakuje solo, ale często mieszany jest także z innymi owocami. Jabłka fantastycznie łączą się z marchewką, o czym można przekonać się nie tylko podczas przygotowania popularnej surówki. Mix owoców z karotką tworzy gęsty, apetyczny napój. Jabłka nadają się do przygotowania kompotów, w tym tego najsłynniejszego – wigilijnego, do którego potrzebujemy suszonych owoców.
Zanim jednak poddamy jabłka ucieraniu, mieleniu, siekaniu, pieczeniu czy smażeniu, przygotujmy świeżą, pachnącą sałatkę owocową. Koniecznie miejmy pod ręką gruszki, banany i rodzynki. Winogrona i pomarańcze także się przydadzą. Kilka kropel soku z cytryny z odrobiną miodu pozwoli przyrządzić prosty, ale znakomity dressing do całej potrawy. Podawajmy ją w formie przekąski lub naturalnie słodkiego deseru.
Jabłko znajdziemy w większości przepisów na legendarną sałatkę jarzynową, która od lat jest przebojem wszystkich rodzinnych uroczystości. Owoc wspaniale uzupełnia smaki marchewki, pietruszki, groszku i ogórków. Łączmy go w surówkach z selerem i porem. Niewielka porcja chrzanu albo imbiru doda całości charakteru. Takie zestawienia bardzo dobrze pasują do wędzonych ryb. Przy okazji pamiętajmy o doskonałym smaku śledzi z jabłkiem.
Co prawda nie ma problemów z dostępnością tych uniwersalnych owoców niezależnie od pory roku, lecz jabłka są ulubieńcami wielu miłośników robienia przetworów. Dżemy, konfitury, musy i przeciery są doskonałym uzupełnieniem pieczonych mięs albo naleśników.
Ponadczasowym daniem, które ucieszy smakoszy w każdym wieku, są jabłka w cieście, czyli popularne racuchy. Do przygotowania nawet z bardziej kwaśnych egzemplarzy. Niewielka ilość cukru pudru będzie nie tylko apetyczną dekoracją, ale także zrównoważy cierpki smak. Pieczony ryż z jabłkami to kolejny przepis, który pewnie wielu z nas kojarzy z dzieciństwa. Ciekawym urozmaiceniem będą jabłka pieczone w całości. Cynamon to przyprawa obowiązkowa! Z pewnością nie trzeba o tym przypominać fanom niezrównanej szarlotki. To prawdopodobnie pierwsze ciasto, o którym myślimy, gdy z zakupów przynosimy soczyste, rumiane owoce.
Jabłka warto wykorzystywać nie tylko w porze deseru lub podwieczorku. Pokrojone w drobną kostkę będą idealnym uzupełnieniem porannej owsianki. Doskonale pasują do wieprzowiny, zwłaszcza duszonej. Pieczona kaczka z jabłkami to przykuwająca wzrok potrawa, która uświetni każdy świąteczny stół.
powrót do góry
Komentarze (0)